Ухвала від 05.07.2016 по справі 912/1324/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

УХВАЛА

05 липня 2016 року Справа № 912/1324/16

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши справу № 912/1324/16 від 29.04.2016 про банкрутство Державного відкритого акціонерного товариства "Олександрійська автобаза" - дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Олександріявугілля" (далі - ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля"), 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 35,

та заяву кредитора - Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 76,

до банкрута - ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля", 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 35,

про визнання грошових вимог в сумі 1 035 091, 40 грн.

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 31.05.2016 господарський суд визнав ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля" банкрутом. Відкрив ліквідаційну процедуру щодо банкрута ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля". Призначив ліквідатором банкрута - ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля" арбітражного керуючого ОСОБА_1 Постановив оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля", текст якого додається.

01.06.2016 (номер публікації: 32097, дата публікації на сайті ВГСУ: 01.06.2016 16:15) на веб-сайті Вищого господарського суду України офіційно оприлюднене повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ДВАТ "Олександрійська автобаза" - ДП ДХК "Олександріявугілля". Граничним строком на заявлення грошових вимог кредиторів до банкрута визначено: кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

До господарського суду 01.07.2016 надійшла заява № 5651/12-26 від 15.06.2016 Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з грошовими вимогами до банкрута в сумі 1 035 091, 40 грн. з клопотанням № 5890/12-26 від 29.06.2016 про звільнення від сплати судового збору, відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", позаяк кредитор не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.

В обґрунтування такого клопотання кредитором зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. (ч. 2 ст. 8 Закону)

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2016 року за № 190. Проте вищезазначеним кошторисом бюджетні асигнування для сплати судового збору непередбачені.

Виходячи з системного аналізу ст. ст. 55, 129 Конституції України, ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати не повинні бути перешкодою для доступу до суду всіх осіб незалежно від їх майнового стану, що відповідає гарантуванню принципу рівності.

Звернення до суду з апеляційною скаргою спричинено необхідністю забезпечити захист прав та інтересів управління шляхом справедливого та неупередженого розгляду адміністративної справи з подальшим скасуванням рішення суду першої інстанції, винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В результаті всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.

Правові засади справляння судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до пп. 10 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом, встановлено ставку судового збору - 2 розміри мінімальної заробітної плати.

Таким чином, з 01.09.2015, за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом, сплата судового збору становить 2 756, 00 грн.

Кредитор - Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області докази сплати судового збору не надав, про наявність пільг щодо сплати судового збору не повідомив.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд своєю ухвалою може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.

Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати. (пункт 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України").

Таким чином, прокуратуру та інші органи державної влади, що утримуються за рахунок держбюджету, і суб'єкти господарювання та громадяни поставлено законом у рівні умови щодо обов'язку сплачувати судовий збір, у зв'язку з чим, вибіркове надання господарським судом суб'єктивних переваг бюджетним установам перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.

Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України при застосуванні статті 8 Закону України "Про судовий збір" (ухвали ВСУ від 13.11.2015 у справі №910/3551/15-г (3-1138г15) та від 17.11.2015 у справі № 923/1899/14 (3-1140г15).

Кредитором не надано доказів на підтвердження майнового стану та неможливості сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до банкрута.

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що кредитором не наведено обставин, які б мали виключний характер та свідчили про наявність належних підстав для звільнення від сплати судового збору.

Чинне законодавство надає право суду на звільнення від сплати судового збору лише за наявності виключних обставин, з урахуванням того, що в майбутньому заявник матиме фінансову можливість сплатити розмір судового збору, чого із змісту обґрунтувань кредитора щодо звільнення від сплати судового збору не вбачається.

За ч. 3 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

Заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, що ліквідується власником, подаються безпосередньо до господарського суду та оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів в ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарським судом затверджується реєстр вимог кредиторів.

Залежно від кількості кредиторів та/або значних майнових активів боржника, що ліквідується власником, у справі про банкрутство можуть бути створені представницькі органи кредиторів за рішення господарського суду. (п. 36.7. Інформаційного лист ВГСУ від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212- VІ)

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.

Господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону.

При цьому до заяви № 5651/12-26 від 15.06.2016 кредитора - Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області доказів сплати судового збору не додано.

У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.

Відповідно, господарський суд дійшов висновку, що заява кредитора - Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області подана без дотримання вимог частини третьої статті 23 Закону.

Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви. (ч. 2 ст. 24 Закону)

Керуючись ст. 23, 24, 38 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 4-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання № 5890/12-26 від 29.06.2016 кредитора - Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про звільнення від сплати судового збору за подання у справі № 912/1324/16 заяви з грошовими вимогами до банкрута відмовити.

Повідомити заявника - Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про недоліки заяви № 5651/12-26 від 15.06.2016 з грошовими вимогами до банкрута на загальну суму 1 035 091, 40 грн та зобов'язати кредитора в строк до 19.07.2016 усунути недоліки такої заяви.

Примірники цієї ухвали направити банкруту (за адресами: 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 35 та вул. Срібнокільська, буд. 26, а/с 70, м. Київ, 02095), ліквідатору банкрута - арбітражному керуючому ОСОБА_1 (адреса: вул. Петропавлівська, 74, оф. 49А, м. Суми, 40000), Головному територіальному управління юстиції у Кіровоградській області, Олександрійській ОДПІ Головного управління ДФС України у Кіровоградській області, Фонду Державного майна України (вул. Кутузова, 18/9, м. Київ, 133, 01601), Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Кіровоградській області, Кабінету Міністрів України, Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30), гр. ОСОБА_2 (28000, АДРЕСА_1), Олександрійському міськрайонному центру зайнятості (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна, 126-а), Кіровоградському обласному відділенню Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція (25006, м. Кіровоград, вул. Михайлівська, 64), відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Олександрійському районі Кіровоградської області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Калініна, 24), Олександрійському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Кіровоградської області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 76).

Суддя Н.М. Коваленко