Ухвала від 30.06.2016 по справі 824/2357/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/2357/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.

Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.

30 червня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.

суддів: Сторчака В. Ю. Ватаманюка Р.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Марцісь Ю.А.,

представників позивача - Іордакі М.Д., Венгринюк С.В., представники на підставі довіреностей

представник відповідача - Олар В.Г., представник на підставі довіреності

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом Підприємства "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" до Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2015 року Підприємство «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» звернулось до суду з позовом до Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року позов задоволено повністю, а саме: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Чернівцях ГУ ДФС у Чернівецькій області № 0016411504 від 10.09.2015 р.. № 0016421504 від 10.09.2015 р., № 0016431504 від 10.09.2015 р., № 0017591504 від 24.09.2015 р., № 0017671504 від 25.09.2015 р., № 0017801504 від 29.09.2015 р., № 0018511504 від 08.10.2015 р., № 0018521504 від 08.10.2015 р., № 0019891504 від 05.11.2015 р., № 0019881504 від 05.11.2015 р., № 0022031504 від 07.12.2015 р., № 0022041504 від 07.12.2015 р.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування скарги апелянтом зазначено про те, що позивач не виготовляє цемент, а є пакувальником даної продукції, тому незаконно використовує пільгу в оподаткуванні податком на додану вартість, передбачену п. 8 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, маніпулює поняттям безпосереднього виготовлення цементу, що тягне за собою негативні наслідки для державного бюджету.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги викладені в апеляційній скарзі та просив їх задовольнити.

Представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, Підприємство "ДІМ" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" (58000, Чернівецька обл., місто Чернівці, вул. Хмельницького, будинок 19А, код ЄДРПОУ 35158255) зареєстроване як юридична особа 08.06.2007 р. та взяте на облік в органах державної податкової служби.

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 27.12.2008 р. серії НБ № 197807, виданого ДПІ у м. Чернівці, позивач зареєстрований платником ПДВ з 20.06.2007 р.

Згідно із загальними положеннями Статуту підприємства "ДІМ" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" підприємство засноване на власності об'єднання громадян - громадської організації Чернівецьке обласне товариство інвалідів "Мир та добробут інвалідам" для здійснення господарської діяльності з метою виконання його статутних завдань на невизначений строк. Основними напрямками діяльності підприємства є виробництво і реалізація будівельних матеріалів та напівфабрикатів.

Посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову перевірку правильності нарахування позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок у банку по декларації з ПДВ за травень 2015 р. у сумі 12020,00 грн., за результатами якої 21.08.2015 р. складено акт №639/15-04/35158255.

В ході перевірки встановлено порушення п. 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України в наслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", занижено суму податкових зобов'язань з ПДВ на суму 309329 грн., в тому числі: за березень 2015 р. на 158993,00 грн., за травень 2015 р. на 150336,00 грн., та завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту з податку на додану вартість за березень 2015 р. на 96563,00 грн. та за травень 2015 р. на 141112,00 грн., що призвело до:

завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації) за травень 2015 р. на 139112,00 грн.,

завищення суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31) по декларації за травень 2015 р. на суму 53477,00 грн.

Також в акті зафіксовано порушення п. 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в наслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", завищено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку на загальну суму 39657,00 грн., в тому числі по декларації за травень 2015 р. на 12020,00 грн. та за березень 2015 р. - 27637,00 грн.

На підставі висновків акту перевірки, відповідачем прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

- форми "В1" №0016411504 від 10.09.2015 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 39657,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 9914,25 грн.;

- форми "В4" №0016421504 від 10.09.2015 р., яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 139112,00 грн.;

- форми "В4" №0016431504 від 10.09.2015 р., яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість попередніх звітних періодів у розмірі 53477,00 грн.

Також 24.09.2015 року посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову перевірку правильності нарахування позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок у банку по декларації з ПДВ за червень 2015 р. у сумі 87641,00 грн. та на розрахунковий рахунок платника у банку за попередні звітні періоди р. 30 декларації у сумі 6220,00 грн., за результатами якої складено акт №943/15-04/35158255.

Перевіркою встановлено порушення п. 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, в наслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", занижено суму податкових зобов'язань з ПДВ на суму 67286,00 грн., та завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту з податку на додану вартість за червень 2015 р. на 87641,00 грн., що призвело до:

1) завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації) за червень 2015 р. на 143304,00 грн., в тому числі:

завищення від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, а саме значення рядка 24 декларації попереднього звітного податкового) періоду на суму 139112,00 грн. (від'ємне значення травень 2015 р.) (порушення відображено в акті документальної позапланової перевірки по декларації за травень 2015 р. №639/15-04/35158255 від 21.08.2015 р. ППР форми В4 від 10.09.2015 р.)

завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації) за червень 2015 р. на 4192,00 грн. (порушення відображено в акті камеральної перевірки по декларації за липень №2015 04/35158255 від 08.09.2015 р.)

2) завищення суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 30) по декларації за червень 2015 р. на суму 6220,00 грн.

Крім того, встановлено порушення пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п. 187.1 ст.187, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України внаслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", завищено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку на загальну суму 93861,00 грн., в тому числі по декларації за травень 2015 р. на 87641,00 грн. та за травень 2013 р. - 6220,00 грн.

На підставі висновків акту перевірки, відповідачем прийнято наступні податкові повідомлення - рішення:

- форми "В1" №0018511504 від 08.10.2015 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 93861,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 46930,50 грн.;

- форми "Р" №0018521504 від 08.10.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 100925,00 грн. (67286,00 грн. - основний платіж та 33643,00 грн. - штрафна санкція).

08.09.2015 року податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо виявлених помилок (порушень) за липень 2015 р., а саме щодо заявленого бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 141636,00 грн., за результатами якої складено акт №787/15-04/35158255 (Т. 2 а.с. 23-30).

У вказаному акті перевірки зафіксовані порушення пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України внаслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", занижено суму податкових зобов'язань з ПДВ за липень 2015 р. на 287173,00 грн., та завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2015 р. на суму 141636,00 грн., в тому числі за травень 2015 р. на суму 51472,00 грн., за червень 2015 р. на суму 86462,00 грн., за липень 2015 р. на суму 3703,00 грн., що призвело до:

завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації) за липень 2015 р. на 143304,00 грн. (від'ємне значення травня 2015 р. 139112,00 грн., від'ємне значення червня 2015 р. 4192,00 грн.)

Перевіркою встановлено порушення п. 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України внаслідок чого, підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", завищено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку на загальну суму 141636,00 грн., в тому числі за травень 2015 р. на суму 51472,00 грн., за червень 2015 р. на суму 86462,00 грн., за липень 2015 р. на суму 3703,00 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки, ДПІ у м. Чернівцях прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

форми "В1" №0017591504 від 24.09.2015 р, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 141636,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 70718,00 грн.;

форми "В4" №0017671504 від 25.09.2015 р., яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 109148,00 грн.,

форми "Р" №0017801504 від 29.09.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 227723,75 грн. (182179,00 грн. - основний платіж та 45544,75 грн. - штрафна санкція) (Т. 2 а.с. 32, 34, 154).

20.10.2015 року відповідачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо виявлених помилок (порушень) за серпень 2015 р., за результатами якої складено акт №1123/15-04/35158255 (Т. 3 а.с. 8-17).

В акті перевірки зафіксовані порушення пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України внаслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", занижено суму податкових зобов'язань з ПДВ за серпень 2015 р. 141292,00 грн., та завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту з податку на додану вартість за серпень 2015 р. на суму 141664,00 грн., що призвело до:

завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації) за серпень 2015 р. на 72923,00 грн.

Перевіркою встановлено порушення пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в наслідок чого, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", завищено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку по декларації за серпень 2015 р. на суму 124369,00 грн.

На підставі висновків акту перевірки, 05.11.2015 р. відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:

- форми "В1" №0019891504 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 124369,00 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 62184,50 грн.;

- форми "В4" № 0019881504 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 72923,00 грн. (Т. 3 а.с. 18, 19).

19.11.2015 року податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо виявлених помилок (порушень) за вересень 2015 р., за результатами якої 19.11.2015 р. складено акт перевірки №1439/15-04/35158255.

У вказаному акті перевірки зафіксовані наступні порушення, а саме п. 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, що призвело до завищення, Підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку по декларації за вересень 2015 р. на 95983,00 грн., у зв'язку з відсутністю від'ємного значення.

Перевіркою встановлено порушення п. 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.187.1 ст.187, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в наслідок чого, підприємством занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду та сплачується до державного бюджету по декларації за вересень 2015 р. на 149902,00 грн.

На підставі вказаних висновків акту перевірки, 07.12.2015 р. відповідачем прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

- форми "Р" №0022041504, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 149902,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 74951,00 грн.;

- форми "В1" №0022031544, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 95983,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 47991,50 грн. (Т. 3 а.с. 81-82).

Не погоджуючись із прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем правомірно використану пільгу в оподаткуванні податком на додану вартість, а саме застосовано нульову ставку податку на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції враховуючи наступні обставини.

Відповідно до пункту 8 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України на період до 1 січня 2020 року за нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.

Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному контролюючому органі, яка здійснюється на підставі подання відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу та позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

При порушенні вимог цього пункту платником податку контролюючий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Кодексом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.

Податкова звітність таких підприємств та організацій надається у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 14-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-XII підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається на квартал, півріччя, три квартали, рік центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту інвалідів, ветеранів війни.

Частиною 1 ст. 14-2 вказаного Закону визначено, що рішення про надання дозволу підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів на право користування пільгами з оподаткування, отримання позик, фінансової допомоги, дотацій приймаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту інвалідів, ветеранів війни, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціальної політики, виходячи з техніко-економічного та соціального обґрунтування заходів, для здійснення яких використовуватимуться ці кошти.

З аналізу вказаних норм випливає, що застосовувати пільгу з оподаткування можна тільки за наявності відповідного дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту інвалідів, ветеранів війни, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціальної політики.

Судом встановлено та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні, що підприємство "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" належить до підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, а також те що за період, який перевірявся відповідачем, дотримано вимоги щодо кількості працюючих інвалідів.

Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що:

- у травні 2015 р. середньооблікова чисельність штатних працівників всього по підприємству становить 16 чоловік, в тому числі 10 інвалідів, що становить 62,5 %, при цьому фонд заробітної плати становить 37084,00 грн., в тому числі на оплату праці інвалідам витрачається 17065,00 грн., що становить 46,02 %;

- у червні 2015 р. середньооблікова чисельність штатних працівників всього по підприємству становить 16 чоловік, в тому числі 11 інвалідів, що становить 68,8 %, при цьому фонд заробітної плати становить 39137,00 грн., в тому числі на оплату праці інвалідам витрачається 17680,00 грн., що становить 45,17 %;

- у липні 2015 р. середньооблікова чисельність штатних працівників всього по підприємству становить 17 чоловік, в тому числі 11 інвалідів, що становить 64,7 %, при цьому фонд заробітної плати становить 40647,26 грн., в тому числі на оплату праці інвалідам витрачається 17041,26 грн., що становить 41,9 %;

- у серпні 2015 р. середньооблікова чисельність штатних працівників всього по підприємству становить 17 чоловік, в тому числі 11 інвалідів, що становить 64,7 %, при цьому фонд заробітної плати становить 40647,26 грн., в тому числі на оплату праці інвалідам витрачається 23708,00 грн., що становить 51,87%.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що на підприємстві "ДІМ" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" протягом травня - вересня працювало інвалідів більше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, а фонд оплати праці таких інвалідів становив протягом вказаного періоду більше 25 відсотків суми загальних виплат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва. Вказана обставина сторонами в судовому засіданні не заперечувалася.

Так, підприємству "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" було надано дозвіл на право користування пільгами з оподаткування, в тому числі стосовно п. 8 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України на період з 01.07.2014 р. по 30.06.2016 р., що підтверджується матеріалами справи, а саме наказом Міністерства соціальної політики України від 12.09.2014 р. №646 та розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 22.06.2015 р. №383-р.

Відповідно до абз. 2 п. 197.6 ст. 197 ПК України безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.

Підпунктом 195.1.3. п. 195.1 ст. 195 ПК України встановлено, що до робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.

Так, підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень був висновок податкового органу про те, що у періоді, який перевірявся, підприємство неправомірно застосувало нульову ставку оподаткування податком на додану вартість до операцій з фасування цементу, оскільки такі операції, на думку відповідача не являються переробкою у розумінні положень Інструкції про порядок здійснення державного метрологічного нагляду за кількістю фасованого товару в упаковках (ПМУ 17-2000), затвердженої наказом Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 17.05.2000 р. № 314. Зокрема відповідач зазначив, що з огляду на те, що переробка чи обробка продукції підприємством вважається достатньою, якщо виготовлена продукція класифікується в іншій товарній позиції (на рівні перших чотирьох знаків цифрового коду Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності), ніж вироби і матеріали, придбані підприємством і використані ним для виготовлення цієї продукції, або частка добавленої вартості продукції під час переробки чи обробки становить 50 відсотків, якщо інше не передбачено законодавством.

У період, який перевірявся, позивач закуповував у ПАТ "Миколаївцемент" насипний цемент, що відповідає основному ДСТУ Б В.2.7-46:2010 та ДСТУ Б EN 197-1:2008 згідно Сертифікатів відповідності UА1.054.0023559-14 та UА1.054.0023557-14, видані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України Державною системою сертифікації УкрСЕПРО виробнику ПАТ "Миколаївцемент".

Як встановлено судом, закуплений цемент вагонами доставлявся до підприємства "ДІМ" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", де здійснювався спеціальний технологічний процес по обробці (відділенні сторонніх домішок) з метою відновлення, забезпечення його властивостей та якості, що вимагаються ДСТУ Б В.2.7-112-2002, та дозволяло б здійснити його пакування на спеціальному пакувальному обладнанні.

Також, на підприємстві "ДІМ" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" здійснюється вхідний контроль цементу насипного, проводяться операції з обробки цементу навального згідно Технологічного регламенту виробництва цементу пакованого, в якому, зокрема відображена повна схема та опис технологічного процесу, до якого входить не тільки фасування, але і очистка цементу навального за допомогою додаткового обладнання, що дає можливість позивачу забезпечити виготовлення цементу пакованого згідно вимог ДСТУ Б В.2. 112-2002.

У Технологічний регламент виробництва цементу пакувального, який затверджений директором підприємства "ДІМ" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" Іордакі М.Д. 10.11.2011 р., чітко відображено, яке обладнання використовується у виробничому процесі, а саме: шнек з ситом грубої очистки, ковшовий вертикальний транспортер; сито грубої очистки, вібраційне сито, неодимові магніти, електронний фасувальний дозатор з тензометричними датчиками зважування, стрічковий транспортер та інше.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підтвердження відповідності" від 17.05.2001 р. № 2406-III (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) сертифікат відповідності - це документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, персонал відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством. Виробник - це юридична або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, відповідальна за проектування, виготовлення, пакування та маркування продукції незалежно від того, виконуються зазначені операції самою цією особою чи від її імені.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про захист прав споживачів" виробник - суб'єкт господарювання, який: виробляє товар або заявляє про себе як про виробника товару чи про виготовлення такого товару на замовлення, розміщуючи на товарі та/або на упаковці чи супровідних документах, що разом з товаром передаються споживачеві, своє найменування (ім'я), торговельну марку або інший елемент, який ідентифікує такого суб'єкта господарювання; або імпортує товар.

Відповідно до Сертифікатів відповідності серії ВГ №UA1.037.0116404-13 та №UA1.037.0116184-13, що отриманий підприємством, на виконання п. 9 ДСТУ Б В.2.7-112-2002 "Цементи. Загальні технічні умови", що видані ОС ДП "Буковинастандартметрологія" на портландцемент фасований з добавкою шлаку 6-20% марки 400 (ПЦ ІІ/А-Ш-400) та марки 500 (ПЦ І-500) , виробник продукції - фірма - відвантажувальний центр підприємства "ДІМ" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам".

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що після отримання Сертифікату відповідності саме Підприємство "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" є відповідальними за якість продукції, в даному випадку цементу пакованого, а отже являється виготовлювачем даної продукції.

Також судом першої інстанції вірно зазначено, що інформація наведена у сертифікатах відповідності видана позивачу у графі "На підставі" свідчить про те, що досліджувався товар ПАТ "Подільський цемент", оскільки це спростовуються пунктом А.4.2.8 ДСТУ 3498-96 "Бланки документів. Форма та опис.", згідно якого у графі "На підставі" зазначаються відомості про протоколи випробування продукції (номер, дату видачі, назву випробувальної лабораторії, номер та дату атестата її акредитації), відомості про іноземний сертифікат (у разі повного або часткового його визнання).

Тобто, у сертифікаті відповідності підприємства "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" у графі "На підставі" зазначено в якій саме сертифікованій лабораторії проводилось дослідження цементу уже пакованого виготовленого підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" та інформацію про попередні протоколи сертифікаційних випробувань цементу.

Так податковий орган мотивуючи свою правову позицію стосовно вказаних правовідносин все зводить до того, що позивач не виготовляє цемент, а є пакувальником даної продукції, та розписав своє бачення стосовно відсутності на підприємстві технологічного процесу, який відповідає вимогам ДСТУ, ТУ тощо, також апелянт висловив свою думку стосовно невідповідності дозвільних документів нормам чинного законодавства. З цього приводу суд апеляційної інстанції зазначає, що до повноважень податкового органу не належить спростування технологічного процесу виготовлення (переробки тощо) продукції суб'єкта господарювання, так як і не в повноваженнях податкового органу ставити під сумнів видані компетентними органами дозвільні документи та вказувати на недоліки в їх оформленні, доки повноважними органами не буде встановлено інше (як наслідок анульовано дозвільні документи).

У разі незгоди з видачею дозвільних документів позивачу та надання йому податкової пільги, відповідач може звернутись до органів, до повноважень яких, належить перевірка вищезазначених обставин. Лише компетентний орган, який має відповідних сертифікованих спеціалістів, вправі давати висновки стовно технологічних процесів або їх відсутності на підприємстві.

Таким чином податковий орган не може ставити під сумнів видані підприємству «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» дозвільні документи та відсутність технологічних процесів, які дають право на податкові пільги.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже судом першої інстанції правомірно зауважено, що судовими рішеннями, що набрали законної сили, у адміністративних справах за позовами підприємства "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" до державної податкової інспекції у м. Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень (постанова Чернівецького окружного адміністративного суду від 05.04.2012 р. та ухвала Вищого адміністративного суду України від 18.02.2013 р. у справі №2а/2470/3067/11; постанова Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.03.2013 р., ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.05.2013 р. у справі №2а/2470/3397/11; постанова Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.04.2013 р., ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2013 р. у справі №2а/2470/42/12) було встановлено те, що підприємство "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" купувало насипний цемент і після обробки й фасування виробником даної продукції є підприємство "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам", тобто позивачем здійснювалось покращення якості товару та сертифікація пакованої продукції, наслідком чого стало створення нового товару.

Щодо доводів апелянта про те, що відносно службових осіб підприємства відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, то суд апеляційної інстанції не бере до уваги дані твердження виходячи з наступного.

Так, колегія суддів зазначає, що обов'язковими для врахування адміністративним судом є факти, наведені у вироку в кримінальній справі чи постанові у справі про адміністративний проступок, щодо часу, місця та об'єктивного характеру відповідного діяння тієї особи, правові наслідки, дій чи бездіяльності якої є предметом розгляду в адміністративній справі.

Водночас правова кваліфікація діяння особи, наведена у вироку в кримінальній справі або постанові про адміністративний проступок (тобто застосування тих чи інших правових норм до відповідної поведінки), не є обов'язковою для адміністративного суду.

Разом з тим, норма частини четвертої статті 72 КАС України поширюється лише на особу, щодо якої прийнято вирок. Вирок суду у кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правомірно скасовано оскаржувані податкові повідомлення-рішення, оскільки застосування позивачем нульової ставки з податку на додану вартість було здійснено з дотриманням норм законодавства чинного на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для її скасування.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 07 липня 2016 року.

Головуючий Мельник-Томенко Ж. М.

Судді Сторчак В. Ю. Ватаманюк Р.В.