Ухвала від 05.07.2016 по справі 340/502/14-а,2-а/340/26/14

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2016 р. Справа № 876/9199/14

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі Івано-Франківської області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 15.09.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними бездіяльності щодо здійснення перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком ,

ВСТАНОВИЛА :

ОСОБА_1 11.07.2014року звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними бездіяльності щодо здійснення перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком.

Позовні вимоги мотивує тим, що маючи відповідний вік та стаж, він звернувся до управління Пенсійного фонду у Верховинському районі з заявою про призначення пенсії. Для визначення розміру пенсії ним були подані всі необхідні довідки та документи. З 1980 року по даний час він працював у ПрАТ "Сільгосптехніка", яке в свою чергу є правонаступником Верховинського ремонтно-транспортного підприємства "Сільгосптехніка". Трудовий стаж підтверджується трудовою книжкою, наданою до заяви про призначення пенсії за віком до УПФ у Верховинському районі.

Ст. 65 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" визначає загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. А тому, для обчислення пенсії він хотів взяти заробітну плату в період з 1 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року.

Внаслідок пожежі у грудні 2009 року була втрачена майже вся архівна документація підприємства.

З 1 грудня 1986 року по 1 жовтня 1990 року розмір плати підтверджується записами в партійному квитку. Щомісячні відрахування членів Комуністичної партії встановлювались в наступному розмірі: у випадку заробітної плати в розмірі до 50 рублів - 10 копійок, від 51 до 100 руб. - 0,5%, від 101 до 150 руб. - 1,0% від 151 до 200 руб. - 1,5%, від 201 до 250 руб. -2,0%, від 251 до 300 руб.- 2,5%, більше 300 руб. - 3,0% місячного заробітку. Даний внесок був єдиним по країні і затверджений Статутом КП СРСР на ХІІ з'їзді. Тобто, визначений законодавством. У партійному квитку також вказано розмір заробітної плати.

В 1984 році існувала єдина кваліфікаційно-тарифна сітка, згідно якої нараховувалася заробітна плата всім працівникам сільськогосподарської галузі. Заробітна плата нараховувалася на підставі "Справочника по оплате труда на предприятиях и в организациях Госкомсельхозтехники СССР" за 1979 рік..

На підставі даних партквитка та частини збережених архівних книг про виплату заробітної плати, ПрАТ "Сільгосптехніка", яке в свою чергу є правонаступником Верховинського ремонтно-транспортного підприємства "Сільгосптехніка", - надало довідку про розмір заробітної плати в період з 1 січня 1986 року по 31 грудня 1991 року.

З метою досудового врегулювання спору він кілька разів звертався до ПФУ у Верховинському районі з відповідною заявою та додав документи, зазначені вище. Однак, отримав лише лист з роз'ясненнями законодавства у відповідь, зі змісту якого вбачається, що перерахунок не буде здійснено. З останньої відповіді УПФ у Верховинському районі від 01.07.2014 року вбачається, що здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №14 від 5 червня 2014 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 1 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року та довідки № 17 від 11 червня 2014 року заробітну плату за період з 1 січня 1991 року по 31 грудня 1991 року УПФ у Верховинському районі відмовляється, рекомендуючи звернутися до суду.

Вважає бездіяльність УПФ у Верховинському районі щодо здійснення перерахунку пенсії незаконною та просить: зобов'язати УПФ у Верховинському районі призначити пенсію за віком, на підставі довідки № 14 від 5 червня 2014 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 1 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року та довідки № 17 від 11 червня 2014 року про заробітну плату за період з 1 січня 1991 року по 31 грудня 1991 року, виданими та завіреними правонаступником Верховинського ремонтно-транспортниго підприємства "Сільгосптехніка" - ПрАТ"Сільгосптехніка" та записів про розмір заробітної плати в партійному квитку № 23259128, починаючи з 17 липня 2013 року, провести перерахунок пенсії та виплатити йому недоотриману суму; стягнути з державного бюджету на його користь судові витрати.

Оскаржуваною постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 15.09.2014 року позовну заяву - задоволено.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що подання на оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005р. « 22-1. заявником разом із заявою на призначення (перерахунок) пенсії подається довідка про заробітну плату (додаток 1 до п. 7 вказаного Порядку), за період страхового стажу до 01.07.2000 року. Іншого законодавством не передбачено. Також, вказує на те. що відповідно до ст. 40 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року та за бажанням і підтвердженням довідки про нарахування заробітної плані первинними документами у період до 01 січня 2010 року за п'ять років підряд помісячно до 01.07.2000р., або в разі, якщо страховий стаж становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії враховується пробі і на плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв. Відповідно, розміри заробітку, отримані до 01.07.2000 р. обов'язково мають бути підтвердженими первинними документами, відповідно до чого спеціалістами органу Пенсійного фонду проводяться зустрічні перевірки представлених пенсіонером документів для призначення (перерахунку) пенсії на предмет відповідності таким первинним документам (за умови їх наявності). Тому, інших випадків зарахування заробітної плати при призначенні чи перерахунку пенсії не передбачено чинним законодавством, відповідних прецедентів не Законом встановлено.

Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що Розмір посадового окладу та заробітної плати ОСОБА_1, як керівника підприємства підтверджується довідкою № 14 від 5 червня 2014 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 1 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року та довідкою № 17 від 11 червня 2014 року заробітну плату за період з 1 січня 1991 року по 31 грудня 1991 року, виданими та завіреними правонаступником Верховинського ремонтно-транспортного підприємства "Сільгосптехніка" - ПрАТ "Сільгосптехніка".

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Ст. 19 Конституції України передбачає обов'язок органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 46 Конституції України державою Україна гарантується право громадян на отримання пенсійного забезпечення.

Ст. 65 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" визначає загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією.

Як визначається Порядком визначення заробітної плати для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року № 919, за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника, за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, - визначається виходячи із розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

У відповідності до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату - заробітна плата (дохід) для призначення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 року визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків і Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З 1 грудня 1986 року по 1 жовтня 1990 року розмір плати підтверджується записами в партійному квитку № 23259128 виданого ОСОБА_1 Щомісячні відрахування членів Комуністичної партії встановлювались в наступному розмірі: у випадку заробітної плати в розмірі до 50 рублів - 10 копійок, від 51 до 100 руб. -0,5%, від 101 до 150 руб. - 1,0% від 151 до 200 руб. - 1,5%, від 201 до 250 руб. -2,0%, від 251 до 300 руб.- 2,5%, більше 300 руб. -3,0% місячного заробітку. Даний внесок був єдиним по країні і затверджений Статутом КП СРСР на ХІІ з'їзді. тобто, визначений законодавством. У партійному квитку також вказано розмір заробітної плати.

В 1984 році існувала єдина кваліфікаційно-тарифна сітка, згідно якої нараховувалася заробітна плата всім працівникам сільськогосподарської галузі.

Заробітна плата нараховувалася на підставі "Справочника по оплате труда на предприятиях и в организациях Госкомсельхозтехники ССР" за 1979 рік..

За період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається за наявності підприємства, установи, організації де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалося у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

Розмір посадового окладу та заробітної плати ОСОБА_1, як керівника підприємства підтверджується довідкою № 14 від 5 червня 2014 року про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 1 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року та довідкою № 17 від 11 червня 2014 року заробітну плату за період з 1 січня 1991 року по 31 грудня 1991 року, виданими та завіреними правонаступником Верховинського ремонтно-транспортного підприємства "Сільгосптехніка" - ПрАТ "Сільгосптехніка".

З метою досудового врегулювання позивач ОСОБА_1 звертався до УПФ у Верховинському районі із заявою , однак отримав лише лист з роз'ясненнями законодавства у відповідь, зі змісту якого вбачається, що перерахунок не буде здійснено.

Відповідачем не проведено перевірки відповідності наданих довідок та не прийнято жодного рішення, яке б відповідало вищезазначеним критеріям. А, отже допущено бездіяльність, якою порушено позивача права, свободи та інтереси.

"Справочник по оплате труда на предприятиях и в организациях Госкомсельхозтехники СССР", на підставі якого нараховувалася заробітна плата та Статут КП СРСР, затверджений на ХІІ з'їзді, яким визначався розмір щомісячних відрахувань членів Комуністичної партії - є загальновідомими документами. А, отже розмір пенсії позивача ОСОБА_1 не потребує доказування.

В судовому засіданні оглянуто Книгу по заробітній платі адмінперсоналу за 1991 рік, яка частково збереглася після пожежі та встановлено, що заробітна плата відображена в довідці № 14 від 05 червня 1914 року виданої ПАТ "Сільгосптехніка" на ім'я позивача ОСОБА_1 повністю співпадає із записами в книзі по заробітній платі, а тому суд приймає до уваги, що довідка про заробітку плату для обчислення пенсії № 80 від 06.11.2013 року яка подавалася позивачем до управління Пенсійного фонду у Верховинському районі при призначенні пенсії по віку безпідставно не прийнята управлінням для нарахування та виплати пенсії, тому у зв'язку з наведеним суд, вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача та приходить до висновку про повне задоволення позову.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою відмови в задоволенні апеляційної скарги та залишення без змін постанови суду першої.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі Івано-Франківської області - залишити без задоволення.

Постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 15.09.2014 року у справі № 340/502/14-а - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В. Ніколін

Судді О.М. Гінда

В.Я. Качмар