04.07.2016 Справа № 920/413/15
Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Балицького В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/413/15, порушеної за заявою голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «Сілікатобетон» ОСОБА_1 про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «Сілікатобетон»,
Представники сторін:
Від кредиторів: не з'явились;
Ліквідатор - ОСОБА_1;
ТОВ «Докат» - ОСОБА_2;
ГУ статистики у Сумській області - ОСОБА_3
Ухвалою господарського суду від 30.03.2015 року було порушено провадження у справі № 920/413/15 про банкрутство ТОВ «Сілікатобетон».
Постановою суду від 09.04.2015 р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1
До суду надійшло клопотання № 98 від 25.05.2016 ліквідатора ОСОБА_1, в якому просить суд зобов'язати ТОВ «Суми-Цемент» надати ліквідатору інформацію про фінансове становище товариства та копії документів, а також зобов'язати ГУ статистики у Сумській області надати можливість ознайомитись з річними балансами та звітами про фінансово-господарську діяльність ТОВ «Суми-Цемент» за період з 2002-2016 роки.
У своїй заяві ліквідатор посилається на те, що відповідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ТОВ «Суілікатобетон» є одним із учасників (засновників) ТОВ «Суми-Цемент», якому належить 49% статутного капіталу ТОВ «Суми-Цемент». Ліквідатором на адресу ТОВ «Суми-Цемент» було направлено запит № 92 від 18.05.2016 з проханням надати можливість ознайомитися з фінансовою звітністю (баланси, звіти про фінансові результати діяльності), проте на даний час відповіді не отримував. Ліквідатор обґрунтовує заяву тим, що в рамках ліквідаційної процедури у справі про банкрутство ТОВ «Сілікатобетон» необхідно реалізовувати корпоративні права ТОВ «Сілікатобетон» у статутному капіталі ТОВ «Суми-Цемент», що неможливо здійснити без отримання відповідної інформації про підприємство.
Відповідно п. 5 ч. 1 ст. 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом одержувати інформацію про діяльність товариства.
Частиною 1 статті 88 ГК України встановлено, що учасники господарського товариства мають право одержувати інформацію про товариство. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо.
На підставі викладеного, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання ліквідатора в частині зобов'язання ТОВ «Суми-Цемент» надати інформацію про фінансове становище товариства та копії документів, оскільки норми законодавства визначають право учасника господарського товариства на одержання інформації щодо діяльності товариства.
10.06.2016 до суду надійшов відзив ГУ статистики у Сумській області на клопотання ліквідатора в частині зобов'язання ГУ статистики у Сумській області вчинити певні дії, в якому зазначено, що обов'язку органів державної статистики з надання арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору) копії фінансової чи статистичної звітності щодо конкретного респондента чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчим актами України.
Повноваження ліквідатора визначені статтею 25 Закону серед яких вжиття заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про державну статистику» первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, а також адміністративні дані щодо респондентів, отримані органами державної статистики від органів, що займаються діяльністю, пов'язаною із збиранням та використанням адміністративних даних, є конфіденційною інформацією, яка охороняється Законом і використовується виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді.
Поширення статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента, забороняється.
Статистична інформація, отримана органами державної статистики у процесі статистичних спостережень, не може вимагатися державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними особами, об'єднаннями громадян, посадовими та іншими особами з метою використання для прийняття рішень до конкретного респондента.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про державну статистику» статистична інформація, яка дозволяє прямо чи опосередковано встановити конкретного респондента або визначити первинні дані щодо нього, може бути поширена за згодою цього респондента і відповідно до погоджених з ним умов, або якщо вона отримана із загальнодоступних джерел.
Частиною 6 статті 41 Закону визначено питання щодо передачі бухгалтерської та іншої документації банкрута, а саме: протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
Головне управління статистики у Сумській області у відзиві зазначило, що у разі незабезпечення вимог частини 6 статті 41 Закону посадовими особами банкрута, за заявою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) органами статистики арбітражному керуючому надається можливість ознайомитись із наявними фінансовими звітами запитуваного підприємства, (мається на увазі саме того підприємства, яке знаходиться під його керівництвом) безпосередньо у приміщенні Головного управління статистики у Сумській області за умови пред'явлення ним оригіналів документів, про засвідчення його, як уповноваженого на виконання повноважень керівника боржника, діючого на підставі ухвали (постанови) господарського суду.
Обов'язку органів державної статистики з надання арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору) копії фінансової чи статистичної звітності щодо конкретного респондента чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 Закону арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до господарського суду у випадках, передбачених цим Законом; скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу; отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Законом чи угодою з кредиторами; запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їх згодою; отримувати інформацію з державних реєстрів шляхом направлення офіційних запитів до держателя або адміністратора відповідного реєстру; подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
На підставі викладеного, суд вважає за доцільне відмовити ліквідатору у задоволенні клопотання в частині зобов'язання ГУ статистики у Сумській області вчинити певні дії, оскільки відсутня згода ТОВ «Суми-Цемент» на ознайомлення з його річними балансами та звітами про фінансово-господарську діяльність, а судом зобов'язано останнього надати ліквідатору згадані документи.
Керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання ліквідатора ОСОБА_1 в частині зобов'язання ТОВ «Суми-Цемент» вчинити певні дії у справі № 920/413/15 про банкрутство ТОВ «Сілікатобетон» задовольнити.
2. Зобов'язати ТОВ «Суми-Цемент» надати ліквідатору ТОВ «Сілікатобетон» інформацію про фінансове становище товариства та копії наступних документів, а саме: статути ТОВ «Суми-Цемент» за період з 2002 року по 24 травня 2016 року включно, протоколи та рішення загальних зборів засновників (учасників) ТОВ «Суми-Цемент» за період з 2002 року по 24 травня 2016 року включно, річні баланси та звіти про фінансово-господарську діяльність ТОВ «Суми-Цемент» за період з 2002 року по 24 травня 2016 року включно.
3. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ статистики у Сумській області вчинити певні дії у справі № 920/413/15 про банкрутство ТОВ «Сілікатобетон» відмовити.
4. Копію даної ухвали надіслати комітету кредиторів, ліквідатору, ТОВ «Суми-Цемент», ГУ статистики у Сумській області.
СУДДЯ В.В. ЯКОВЕНКО