Ухвала від 04.07.2016 по справі 806/407/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"04" липня 2016 р. Справа № 806/407/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

представника позивача Тарнавського В.Я.,

представників третьої особи Маніхровського В.С., Черниша О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" квітня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" до Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області в особі державного реєстратора Реєстраційної служби Сокол Альони Володимирівни, третя особа: Фермерське господарство "АГРО-САД" про скасування рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" звернулося з адміністративним позовом до Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області про скасування рішень про державну реєстрацію речових прав.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ "Укр-Ленд" посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про задоволення позову. Зазначають, що орган Реєстраційної служби діяв не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством, не врахував обставин щодо можливості одночасного існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну земельну ділянку.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що З0.11.2010 року між Андрушівською районною державною адміністрацією та ТОВ "УКР-ЛЕНД" укладено договори оренди земельних ділянок (невитребуваних земельних часток (паїв) за рахунок реформованого КСП "Іванківське" на території Іванківської сільської ради Андрушівського району за №№ 33, 42, 59, 64, 65 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 15 років або до запиту громадянина, що набуде право власності на дану земельну ділянку (із зазначенням відповідних кадастрових номерів земельних ділянок). Вказані договори зареєстровані у Андрушівському районному відділі Житомирської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру", про що у державному реєстрі земель вчинено відповідні записи від 27 грудня 2010 року.

Згідно розпоряджень голови Андрушівської районної державної адміністрації від 15.10.2015 року вказані земельні ділянки передані у власність фізичним особам із подальшою видачею 11-12 листопада 2015 року Державним реєстратором відповідних свідоцтв про право власності на них.

12.11.2015 року між Фермерським господарством "Агро-Сад" та вказаними фізичними особами укладено договори оренди вказаних земельних ділянок.

17.11.2015року Державним реєстратором Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, що виникли на підставі укладених договорів оренди:

№ 26194881 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий №1820384400:04:000:0058 за Фермерським господарством "Агро-Сад";

- № 26191041 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий №1820384400:04:000:0050 за Фермерським господарством "Агро-Сад";

- № 26190702 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий №1820384400:04:000:0051 за Фермерським господарством "Агро-Сад";

- № 26196843 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий №1820384400:04:000:0044 за Фермерським господарством "Агро-Сад";

- № 26202050 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий №1820384400:04:000:0045 за Фермерським господарством "Агро-Сад".

Суд першої інстанції, перевіряючи дії державного реєстратора з приводу проведеної реєстрації на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновків, що таке рішення прийнято правомірно.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог статті 90 Земельного кодексу України власник земельної ділянки має право передавати земельну ділянку в оренду.

Згідно зі статтею 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідне орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з частинами першою та п'ятою статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року N 1952-IV (з наступними змінами) передбачено регулювання відносини, пов'язаних з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що визначає державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.

Згідно із частиною 5 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

Відповідно до ст. 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.

З 01.01.2013 року набрали чинність Закон України «Про Державний земельний кадастр», постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З прийняттям зазначених нормативних актів повноваження щодо державної реєстрації прав на земельні ділянки та скасування державної реєстрації цих прав не розповсюджуються на компетенцію органів земельних ресурсів України. з 01.01.2013 повноваженнями щодо проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень наділена Державна реєстраційна служба (Укрдержреєстр), яка веде єдиний державний реєстр речових майнових прав та обтяжень на нерухоме майно.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право власності є первинним по відношенню до інших речових прав (похідних). Реєстрація похідного права проводиться лише після державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон).

Статтею 3 Закону України N 1952-IV визначено засади державної реєстрації прав та передбачено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Частиною 1 статті 5 визначено об'єкти нерухомого майна, стосовно яких проводиться державна реєстрація прав. У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 8 Закону України N 1952-IV орган державної реєстрації прав, в тому числі, проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Згідно із п.1 частини 2 статті 9 Закону України N 1952-IV та п.12 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень №703 державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, щодо: обов'язкового дотримання письмової форми правочину та нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); повноважень заявника; відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; наявності факту виконання умов правочину, за якими закон та/або договір пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

За правилами пункту 8-1 частини 2 статті 9 Закону України N 1952-IV під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

У відповідності до підпункту 2 пункту "б" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", чинної на час укладення договорів оренди від 30.11.2010 року, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Отже, саме на виконавчі органи сільської ради за місцем розташування земельної ділянки покладено обов"язок щодо реєстрації договору оренди на час його укладення між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією.

З матеріалів справи вбачається, що Іванівська сільська рада не проводила реєстрацію договорів оренди земельних ділянок від 30.11.2010 року, тобто реєстраційна служба була позбавлена можливості з'ясувати питання наявності інших договорів оренди.

Крім того, поскільки право власності на зазначені земельні ділянки вже зареєстроване за громадянами, згідно ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" попередній договір оренди припинив свою дію. Набуття права власності на земельні ділянки громадянами - фізичними особами є підставою для припинення договорів оренди землі, укладених між Андрушівською районною державною адміністрацією та ТОВ "Укр-Ленд".

Згідно наказу Держкомзему України "Про затвердження форми Типового договору оренди земельної частки (паю)" від 17.01.2000 р. №5 передбачено реєстрацію договорів оренди земельних часток паїв місцевими радами. Така реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідного запису в книгу записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв). Дані питання врегульовані Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженим постановою КМУ від 24.01.2000 р. №119 (далі - Порядок №119).

Враховуючи наведене, є вірними висновки суду першої інстанції, що реєстрація Андрушівським районним відділом Житомирської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" в грудні 2010 року договорів оренди землі від 30.11.2010 року між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією здійснена за відсутності законних повноважень.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваних рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" квітня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Є.В.Одемчук

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "05" липня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" вул.Вишнева,14,с. Лісівщина,Житомирський район, Житомирська область,12435

3- відповідачу/відповідачам: Андрушівське районне управління юстиції Житомирської області в особі державного реєстратора Реєстраційної служби Сокол Альони Володимирівни пл.Т.Г.Шевченка,7,Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13400

4-третій особі: Фермерське господарство "АГРО-САД" - вул.Окунєва, буд.1-А,с.Мостове,Андрушівський район, Житомирська область,13441

5,6 - представникам товариства

ОСОБА_7, АДРЕСА_1

ОСОБА_8, АДРЕСА_2,

,