Постанова від 01.06.2016 по справі 205/2366/16-а

01.06.2016 Єдиний унікальний номер 205/2366/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 рокум. ДніпропетровськСправа № 205/2366/16-а

2а/205/65/16

Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Нижний А.В., розглянувши у у порядку письмового провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом, у якому просить: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з місяця підвищення розміру заробітної плати, а саме з 01.12.2015 року, з урахуванням розміру заробітної плати за посадою спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень Дніпропетровської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№ 89) згідно довідки № 89/4-2 від 06.01.2016 року та проводити такі виплати в подальшому; допустити негайне виконання постанови суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Позивач в судове засідання не з'явився, натомість звернувся з заявою про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, проте надав до суду письмові заперечення проти позову, у яких просить відмовити у задоволенні позову з посиланням на правомірність дійУПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська.

Ухвалою від 10.05.2016р. відповідач Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська замінений його правонаступником Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 05.07.2013р., що не заперечувалось сторонами по справі.

12.01.2016р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки № 89/4-2 від 06.01.2016 року щодо розміру заробітної плати за посадою спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень Дніпропетровської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (а. с. 7).

Листом від 21.01.2016р. відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з посиланням на те, що у зв'язку з неприйняттям до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015р. органами Пенсійного фонду не призначаються та не перераховуються пенсії, призначені за Законом України «Про державну службу» (а. с. 11-12).

За змістом ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993р. (у редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993р. (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).

Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Таким чином, на момент розгляду заяви пенсійним органом всупереч 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993р. Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За таких обставин, суд вважає, що право позивачки на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2016р. справа № 201/368/16-а, 2-а/201/15/2016.

Водночас, відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулась за перерахунком пенсії 12.01.2016р., суд доходить висновку про наявність здійснення такого перерахунку з 01.01.2016р., а не з 01.12.2015р., як просить позивач.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII (далі - Закон №213-VIII) з огляду на наступне.

Відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Оскільки УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська неправомірно відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Так, згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Із наведеного випливає, що в адміністративному судочинстві підлягають захисту порушені права, свободи та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, у суду відсутні підстави зобов'язувати відповідача на майбутнє здійснювати перерахунок пенсії, оскільки це не відповідає спрямованості законодавства про адміністративне судочинство.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та захистити порушені права позивача шляхом визнання протиправною відмови УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська у перерахунку пенсії позивача, зобов'язання Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016р., з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки позивачем заявлено вимоги про зобов'язання вчинити дії, а не про стягнення з відповідача певних сум у якості пенсійних виплат, у суду відсутні підстави для звернення постанови до негайного виконання.

Керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 9, 69-71, 94, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за посадою спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень Дніпропетровської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№ 89) згідно з довідкою № 89/4-2 від 06.01.2016р.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру заробітної плати за посадою спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень Дніпропетровської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№ 89) згідно з довідкою № 89/4-2 від 06.01.2016р., починаючи з 01.01.2016р., з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяА.В. Нижний