30 червня 2016 року м. Київ К/800/150/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О. В., Леонтович К.Г.
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у справі № 333/3267/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання рішення протиправним, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
У травні 2015 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, в якому просила визнати рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, зобов'язати провести перерахунок пенсії, в якому зазначила, що 20.10.2014 року Комунарським районним судом м. Запоріжжя винесено постанову по справі № 333/7384/14-а, якою УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.09.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не вірно визначений розмір індексації її пенсії, оскільки зазначеними судовими рішеннями не визначено встановлених законом підстав підвищення розміру її пенсії за їх обмеженим переліком, а фактично було відновлено інше порушене відповідачем право на отримання належної їй пенсійної виплати в розмірі, встановленому законом, в обсязі, який вона мала від часу первинного призначення пенсії.
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 02 липня 2015 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо утримання з пенсії ОСОБА_1 в ході виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 жовтня 2014 року по справі № 333/7384/14-а сум індексації пенсії за період з 01.09.2014 року по 28.02.2015 року та подальшого зменшення розміру індексації, а управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя зобов'язано повернути ОСОБА_1 безпідставно утриману за період з 01.09.2014 року по 28.02.2015 року частину пенсії у вигляді її індексації та відновити індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції, у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання рішення протиправним, зобов'язання провести перерахунок пенсії відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням суду апеляційної інстанції ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя з 14.08.2009 року. Комунарським районним судом м. Запоріжжя 20.10.2014 року винесено постанову по справі № 333/7384/14-а, якою УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.09.2014 року.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015 року по справі № 333/7384/14-а постанову районного суду по даній справі скасовано та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.09.2014 року, виходячи з відсоткового розміру призначеної пенсії.
УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя листом № 58/П-9 від 06.04.2015 року повідомив ОСОБА_1, що перерахунок пенсії на виконання рішень судів був виконаний у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ (Закон №1058-ІУ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Не погодившись з діями відповідача щодо утримання з пенсії за період з 01.09.2014 року по 28.02.2015 року сум індексації та подальшого зменшення розміру нарахованої суми індексації, звернулася з відповідною заявою до УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжі. Листом від 06.04.2015 року № 58/П-9, пенсійний орган повідомив, що оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1, на підставі рішення суду було проведено з 01.09.2014 року, то відбулося перевизначення базового місяця, а саме базовим місяцем став вересень 2014 року і на сьогоднішній день індексація пенсії не проводиться, тому підстав для проведення повторного перерахунку пенсії немає.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що виконання відповідачем судового рішення не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Згідно п. 10 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата. Суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду, внаслідок якого було змінено базовий місяць для нарахування на вересень 2014 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства
Скасовуючи рішення суду першої інстанції і відмовляючи в задоволені позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що після здійсненого відповідачем перерахунку, розмір пенсії позивачки збільшився, і відповідно відбулось перевизначення базового місяця, наслідком чого стала зміна коефіцієнту індексації, що узгоджується з положеннями ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року, та відповідає вимогам Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, яким є Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
У п. 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно Порядку № 1078, базові місяці для проведення індексації переглядаються відповідно до п. 5 цього Порядку, яким визначено, що у разі підвищення, зокрема, пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення, місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається з 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами на цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком № 1078. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. Підставами для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, є: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава), 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
З огляду на наведене, відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015 року по справі № 333/7384/14-а Управлінням Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя було проведено перерахунок та виплату пенсії позивачки з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 31.07.2014 року № 16-2/475, тобто, з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.09.2014 року, виходячи з відсоткового розміру призначеної пенсії, тобто із врахуванням 90% розміру заробітної плати, визначивши вересень 2014 року як базовий для розрахунку індексації.
При цьому судом апеляційної інстанції не встановлено факту утримання частини пенсії позивачки за період з 01.09.2014 року по 28.02.2015 року у вигляді її індексації, оскільки зменшення розміру індексації пенсії позивачки відбулося виключно на підставі Порядку № 1078, який передбачає зміну базового місяця, наслідком якого є зміна коефіцієнту індексації.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанцій виходячи з наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат.
У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. Підставами для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, є: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава), 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Колегія суддів дійшла думки, що суд апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідив обставини справи, вірно встановив характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б призвели до ухвалення незаконного рішення судом апеляційної інстанції, не вбачається.
Згідно ч. 3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанцій винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у справі № 333/3267/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.