Ухвала від 30.06.2016 по справі 343/4/16-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

30 червня 2016 року м. Київ К/800/17277/16

Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги голови Долинської районної ради Івано-Франківської області Даниліва Івана Івановича на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до голови Долинської районної ради Івано-Франківської області Даниліва Івана Івановича, заступника керівника виконавчого апарату (керуючого справами) Долинської районної ради Івано-Франківської області Мандрика Зеновія Івановича, Долинської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень,

встановив :

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2016 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії голови Долинської районної ради Івано-Франківської області Даниліва І.І. щодо внесення на розгляд пленарного засідання другої сесії Долинської районної ради сьомого скликання з порушенням строків оприлюднення проекту рішення № 54- 2/2015 "Про структуру виконавчого апарату районної ради" від 24 грудня 2015 року та недотримання процедури його розгляду. В решті позову відмовлено.

Судами встановлено, що Долинською районною радою сьомого скликання на пленарному засіданні другої сесії, яке відбулося 24 грудня 2015 року, прийнято рішення № 54-2/2015 року "Про структуру виконавчого апарату районної ради".

Згідно з пунктом 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом, відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Пунктом 2 частини 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати проекти рішень, що підлягають обговоренню.

Відповідно до частини 3 статті 15 цього Закону проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше, як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Абзацом третім пункту 2.3.11 Регламенту Долинської районної ради Івано-Франківської області, який затверджено рішенням районної ради № 15-2/2010 від 23 грудня 2010 року, зі змінами внесеними рішенням Долинської районної ради Івано-Франківської області № 130-8/2011 "Про внесення змін до рішення районної ради від 23 грудня 2010 року № 15-2/2010 "Про Регламент районної ради" від 18 серпня 2011 року, передбачено, що до порядку денного пленарного засідання ради можуть бути внесені тільки ті питання, проекти рішень з яких були оприлюднені не пізніше, як за 20 робочих днів до їх розгляду з метою прийняття рішення по них.

Суди дійшли висновку, що голова Долинської районної ради Івано-Франківської області Данилів І.І., як розпорядник публічної інформації не дотримався описаних вимог законодавства та Регламенту Долинської районної ради Івано-Франківської області, оскільки не оприлюднив проект рішення у встановлений строк (за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття), а вніс до порядку денного пленарного засідання ради питання, проект рішення по якому не був оприлюднений у термін. Внаслідок таких дій (бездіяльності) було порушено право позивача, як члена територіальної громади, на доступ до публічної інформації, та, як депутата ради, на ознайомлення з проектом рішення та підготовки до обговорення. До того ж, Закон України «Про доступ до публічної інформації» не містить виключень щодо проектів рішень органів місцевого самоврядування, які підлягають оприлюдненню у вищевказані строки. Проект рішення "Про структуру виконавчого апарату районної ради" не був конфіденційною, службовою, таємною інформацією або такою, до якої обмежений доступ, а тому повинен був бути оприлюднений не пізніше як за 20 робочих днів до його розгляду, після чого внесений на розгляд сесії районної ради.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в порушення статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проект рішення № 54- 2/2015 "Про структуру виконавчого апарату районної ради" від 24 грудня 2015 року не пройшов процедуру оприлюднення, оскільки Долинська районна рада Івано-Франківської області прийняла вказане рішення, ігноруючи встановлену процедуру попереднього розгляду проекту рішення, при не оприлюдненні даного проекту належним чином та відсутності висновків чи рекомендації постійних профільних комісій районної ради.

У касаційній скарзі голова Долинської районної ради Івано-Франківської області Данилів І.І., посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. Вимоги касаційної скарги мотивує тим, що регламентом Долинської районної ради Івано-Франківської області та Законом України «Про місцеве самоврядування в України» передбачено виняткові випадки, коли на сесії можуть розглядатись питання і проекти, подані напередодні, або в день сесії і без попереднього обговорення в комісії, а тому він скористався своїм правом, передбаченим статтею 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а саме: користуватися правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить та правомірно вніс на розгляд пленарного засідання другої сесії Долинської районної ради сьомого скликання з порушенням строків оприлюднення проект рішення № 54- 2/2015 "Про структуру виконавчого апарату районної ради" від 24 грудня 2015 року, який на його думку, є невідкладним.

Доводи касаційної скарги про те, що питання структури виконавчого апарату районної ради потребувало негайного вирішення, а тому відповідно до пункту 2.3.28 Регламенту районної ради могло бути внесене на розгляд ради без попереднього обговорення у постійних комісіях і в силу частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" оприлюднюється негайно після його підготовки, є необґрунтованими, оскільки спростовуються висновками судів попередніх інстанцій, зокрема, не підтверджені жодними доказами, які б вказували на необхідність затвердження структури виконавчого апарату районної ради до 25 грудня поточного року з прив'язкою до затвердження місцевого бюджету.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.

Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Долинської районної ради Івано-Франківської області Даниліва Івана Івановича на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до голови Долинської районної ради Івано-Франківської області Даниліва Івана Івановича, заступника керівника виконавчого апарату (керуючого справами) Долинської районної ради Івано-Франківської області Мандрика Зеновія Івановича, Долинської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.К. Черпак