"29" червня 2016 р. м. Київ К/800/12719/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Чумаченко Т.А., Смоковича М.І., Сороки М.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Березівської міської ради Одеської області, треті особи: відкрите акціонерне товариство «Березівський харчокомбінат», ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Березівської міської ради Одеської області, треті особи: відкрите акціонерне товариство «Березівський харчокомбінат», ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Березівського районного суду Одеської області від 30 червня 2015 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Березівської міської ради Одеської області
від 25 червня 2014 року №1371-VІ «Про скасування рішення виконавчого комітету Березівської міської ради від 15 березня 1995 року №05/77 «Про видачу державного акту на право користування земельними ділянками Березівському райхарчкомбінату на території міської ради народних депутатів».
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року постанову Березівського районного суду Одеської області від 30 червня 2015 року скасовано та залишено позовну заяву без розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20 січня 2016 року ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року скасовано та направлено справу на новий розгляд до апеляційного суду.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року постанову Березівського районного суду Одеської області від 30 червня 2015 року скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
У зв'язку з відсутністю клопотань усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд касаційної скарги проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 є акціонером відкритого акціонерного товариства «Березівський харчокомбінат».
Рішенням виконавчого комітету Березівської міської ради від 15 березня 1995 року №05/77 Березівському харчокомбінату видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 2,56 га під промисловими об'єктами, на підставі якого Березівському харчокомбінату видано державний акт від 03 квітня 1995 року серії ОД 04-01-002.
Березівською міською радою Одеської області 25 червня 2014 року прийнято рішення
№1371-VІ «Про скасування рішення виконавчого комітету Березівської міської ради
від 15 березня 1995 року №05/77 «Про видачу державного акту на право користування земельними ділянками Березівському райхарчкомбінату на території міської ради народних депутатів».
Вважаючи, що зазначене рішення відповідача є протиправним та порушує її права, як акціонера відкритого акціонерного товариства «Березівський харчокомбінат», позивач звернулась до суду з цим позовом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
При цьому у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у користування чи власність (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право власності (користування).
Така правова позиція відповідає висновку, висловленому Верховним Судом України у постановах від 11 листопада 2014 року № 21-493а14, від 09 грудня 2014 року №21-308а14, який згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Враховуючи, що спір стосується права постійного користування Березівського харчокомбінату на земельну ділянку, розгляд даної справи підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з частиною 2 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
За правилами частини 1 статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтею 157 цього Кодексу.
За таких обставин оскаржувані рішення судів підлягають скасуванню із закриттям провадження у цій справі в порядку адміністративного судочинства та роз'ясненням позивачеві до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Керуючись статтями 220, 222, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Березівського районного суду Одеської області від 30 червня 2015 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Березівської міської ради Одеської області, треті особи: відкрите акціонерне товариство «Березівський харчокомбінат», ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення - скасувати та закрити провадження у справі в порядку адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що такий спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Ухвала оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом
України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: