Постанова від 30.06.2016 по справі 428/5428/16-а

Справа № 428/5428/16-а

Провадження №2-а/428/73/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі

головуючого судді Скочій Г.Д.,

при секретарі Андрусишин Н.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позову позивач вказує, що з 1993 року вона працювала в прокуратурі Луганської області на різних посадах. У червні 2011 року у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон) від 05.11.1991 №1789-Х11 (редакція від 15.01.2011 року) їй було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років. З 27.02.2015 року вона звільнена з органів прокуратури Луганської області за власним бажанням (ст.38 Кодексу законів про працю України), у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Вказані обставини дали їй підстави 05.04.2016 року звернутися до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою щодо перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку її розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, згідно довідки прокуратури Луганської області № 18-230 вих. 16 від 31.03.2016 року, з квітня 2016 року. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області №1693/2016 від 13.04.2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, згідно яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який на даний час Кабінетом Міністрів України не прийнято. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 1 червня скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вона вважає таке рішення відповідача неправомірним, таким, що не відповідає чинному законодавству.

У вказаному позові ОСОБА_1 просить про наступне:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 31.03.2016 №18-230вих16;

- скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області №1693/2016 від 13.04.2016 року щодо відмови їй у перерахунку пенсії;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити, починаючи з квітня 2016 року, перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 31.03.2016 № 18-230вих16, без обмеження її максимального розміру;

- зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою нею та перерахованою пенсією за період з квітня 2016 року.

Представник відповідача надала до суду письмові заперечення проти адміністративного позову в яких вказала, що 01.06.2011 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру». 05.04.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши при цьому довідку про заробітну плату прокуратури Луганської області віз 31.03.2016 року № 18-230 вих. 16. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку за наслідками розгляду даної заяви було прийнято рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії № 1693/2016 від 13.04.2016 року, тому що згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії від 05.04.2016 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року. Пунктом 5 Прикінцевих положень до цього Закону передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру". "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Передбачена у законі вимога виконана не була, тобто до 1 червня 2015 року закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах прийнято не було. За таких обставин з 1 червня 2015 року набирають чинності обмеження, передбачені вищезазначеною нормою законодавства та з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Посилання ОСОБА_1 на норми частин 13, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ є неприпустимим, з огляду на наступне: 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ гід 14.10.2014 року. Згідно підпункту 1 пункту 3 розділу XII даного Закону, втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, окрім деяких положень, зокрема крім частин 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1. Тобто норми частин 13. 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 05.04.2016 року, є нечинними та посилання позивача на них є хибним. Тому, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку вважає, що під час вирішення питання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 слід керуватись Законом України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ від 14.10.2014 року, норми якого не передбачають перерахунок пенсій у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Також в обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку дане посилання вважає також необґрунтованим, тому що дані постанови КМУ визначають оплату праці працівників органів прокуратури, а не перерахунок пенсій. Умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури дані постанови не визначають. Також слід зазначити, згідно ч. 2 ст. 85 Закону України «Про прокуратуру», питання матеріально-побутового забезпечення та соціального захисту працівників органів прокуратури, не врегульовані цим Законом, визначаються Законом України "Про державну службу" та іншими законодавчими актами. На час звернення позивача (05.04.2016), пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким були визначені порядок та умови перерахунку пенсій державним службовцям, виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року. Абзац перший пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013) викладено в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики." За таких обставин, положення п. 4 та п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, які визначали умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям, втратили чинність. Також слід зазначити, що згідно ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»№ 1697-VII від 14.10.2014 року (у редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії від 05.04.2016 року), пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Тому вимога здійснити перерахунок пенсій в розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати є необґрунтованою. Також в обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на рішення Сєвєродонецького міського суду від 09.12.2015 року у справі № 428/11194/15-а. Однак, дане рішення було прийнято за наслідками розгляду спору між ОСОБА_1 та управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку щодо визначення розміру відсотка заробітної плати позивача для перерахунку пенсії, а не самого права на перерахунок пенсії, як у справі, що розглядається. Викладене свідчить, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 13.04.2016 № 1693/2016 прийнято з дотриманням положень діючого законодавства, правові підстави для скасування рішення відсутні. З огляду на вищенаведене, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку, вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, надала до суду письмову заяву з проханням розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, надала до суду клопотання, в якому просила розглядати справу без її участі, заперечувала проти задоволення позову з підстав, викладених у запереченнях проти позову.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, серія ААИ № 242900, виданого 22.01.2015 року Пенсійним фондом України, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за вислугу років.

На підставі наказу № 210 від 27.02.2015 року ОСОБА_1 27.02.2015 року була звільнена із займаної посади за власним бажанням з органів прокуратури у зв'язку із виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ст. 38 КЗпП України), що підтверджується копією трудової книжки ОСОБА_1 серії БТ-І № 7934791 від 07.08.1984 року.

Згідно копії довідки №18-230 вих 16 від 31.03.2016 року, виданої Прокуратурою Луганської області, ОСОБА_1 працювала в органах прокуратури Луганської області на посаді начальника відділу з заробітною платою за період з 01.12.2015 року в сумі 19347,82 грн. Довідка була видана для пред'явлення в Пенсійний фонд України для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року (із змінами, внесеними згідно з Постанови КМ № 506 від 06.10.2014 року, № 763 від 30.09.2015 року), з урахуванням Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 року.

05.04.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням окладів робітників прокуратури, додавши довідку про заробітну плату №18-230.

Згідно із рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про відмову в перерахунку пенсії від 13.04.2016р. №1693/2016, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії по заробітку згідно із Законом України «Про прокуратуру», оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на даний час відповідне рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій відсутнє і з Законом України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а відтак пенсії з 01.01.2016 року не призначаються і не перераховуються.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).

Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій та максимального розміру пенсій.

Відповідно до чинної редакції ч. 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до чинної редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно із чинною редакцією ч. 21 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії та її максимального розміру, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, що набрала чинності з 01.12.2015 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року.

Пунктом 3 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 17, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на липень 2002 року).

За таких обставин, застосовані стосовно позивача відповідачем положення Законів України суттєво погіршують права позивача на перерахунок пенсії, а тому суперечать Конституції України.

Суд наголошує, що позивачу пенсію призначено до прийняття Законів, які звужують зміст та обсяг існуючих прав позивача, тобто до внесення змін в Закон України «Про прокуратуру» та до прийняття Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року, яким з 1 червня 2015 року були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В даному випадку ставиться питання не про призначення пенсії, а про проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Таким чином, посилання відповідача, як на підставу відмови в перерахунку пенсії позивачу, на Закон України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року та на ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яка передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, є безпідставним.

З огляду на викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а рішення прийняте за результатами таких дій підлягає скасуванню.

Таким чином, відповідач повинен перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки №18-230 вих 16 від 31.04.2016 року, виданої Прокуратурою Луганської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла станом на липень 2002 року) в розмірі 90% від розміру заробітної плати, зазначеної у вищевказаній довідці, без обмеження граничного розміру пенсії.

Що стосується вимог позовної заяви про перерахунок та виплату пенсії з квітня 2016 року, то суд зазначає таке.

Згідно із ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Разом з тим, спеціальним Законом, який визначав, в тому числі, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення прокурорів, станом на час призначення позивачу пенсії був Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Суд звертає увагу, що нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами, адже у новій редакції вказаної статті відсутні вищенаведені положення щодо часу перерахунку призначених пенсій.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області має здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2016 року.

З метою утвердження єдності системи судів загальної юрисдикції, яка забезпечується, в тому числі, єдністю судової практики (ч. 4 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), суд вважає за необхідне вказати, що аналогічна судова практика щодо вирішення подібних спірних правовідносин в частині застосування строку перерахунку пенсій згідно із Законом України «Про прокуратуру» міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19 травня 2016 року по справі № К/800/41001/15.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 118, 158-163, 171, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 31.03.2016 року №18-230 вих 16.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 13.04.2016 року № 1693/2016 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити, починаючи з 01 квітня 2016 року, перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 31.03.2016 року № 18-230 вих 16, без обмеження її максимального розміру.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою згідно із цією поставною суду пенсією за період з 01 квітня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення, або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, якщо судом було застосовано ч. 3 ст. 160 КАС України або якщо особа не була присутня в судовому засіданні, шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області разом із одночасним надісланням копії апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Г. Д. Скочій