справа № 279/2864/16-п
Номер рядка звіту 252
номер провадження 3/279/566/16
"01" липня 2016 р. Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Ольшевська Н.В., при секретарі Комарові О.В., з участю прокурора Слобожанюк О.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженої, пенсіонер, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, 56 , паспорт серії ВН 537327 виданий Коростенським МВ УМВС України в Житомирській області 27.09.2011 року,
за ст. 172-7 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
31.10.2010 року ОСОБА_2 на виборах депутатів місцевих рад, яві відбулись 30.10.2010 року, обрано депутатом Бондарівської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Відповідно до п.п. "б" п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1, як депутат Бондарівської сілської ради Коростенського району є суб"єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
ВІдповідно до п.1 ст. 18 та п.п. 2,3 ч.1 ст. 8 Закону України "про статус депутатів місцевих рад " ОСОБА_3 зобов"язана додержуватися Конституції та Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та її органів, а також як представник інтересів територіальної громади, здійснюючи свої повноваження, повинна дотримуватись правил депутатськрої етики, в тому числі не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях, не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов"язані зі здійсненням нею депутатських повноважень. На депутатів місцевих рад поширюється вимоги та обмеження встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
У відповідності до вимог ст. 28 Закону України "Про запобігання коурпції" особи, зазначені у пунктах 1,2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов"язані: вжити заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї безпосереднього керівника, або колегіальному органі - Національне агенство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів.
Згідно ст. 35 Закону України "Про запобігання корупції" Правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіалнього органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіальногооргану заноситься в протокол засідання колегіального органу.
У разі, якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснювати під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.
До Бондарівської сільської ради Коростенського району 07.08.2015 року із заявою про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність площею 0,2500 га., для будівницітва житлового будинку, господарських будівель та споруд в селі Ушиця, вул. Гагаріна, 104-а, Коростенського району, звернувся громадянин ОСОБА_4, 15. 07.1958 року народження, житель ІНФОРМАЦІЯ_4.
27.08.2015 року за пропозицією Бондарівського сільського голови затверджено порядок денний шістдесят третьої сесії 6-го скликання Бондарівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, та винесено на розгляд пленарного засідання для затвердження рішення "Про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність площею 0,2500 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в селі Ушиця, вул. Гагаріна, 104-а, Коростенського району Житомирської області" громадянину ОСОБА_4.
У порушення вищезазначених вимог Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1, 27.08.2015 року в адміністративному приміщенні Бондарівської сільської ради с. Бондарівка вул. Леніна, 50 Коростенського району, Житомисрької області, достовірно знаючи, що на розгляд пленарного засідання шістдесят третьої сесії 6-го скликання Бондарівської сільської ради Коростенського району Житомирської області для затвердження винесено питання щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність площею 0,2500 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в селі Ушиця, вул. Гагаріна, 104-а, Коростенського району Житомирської області" громадянину ОСОБА_4, усвідомлюючи, що у її діяльності виник реальний конфлікт інтересів, не повідомила про це присутніх на цій сесії депутатів, а також не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів.
При цьому, діючи умисно, в інтересех свого чоловіка, ОСОБА_4, поряд з іншими 12 депутатами із 16 обраних, особисто прийняла участь у засіданні шістдесят третьої сесії 6-го скликання Бондарівської сільської ради та голосуванні при прийнятті рішення № 636 від 27.08.2015 року "Про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність площею 0,2500 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в селі Ушиця, вул. Гагаріна, 104-а, Коростенського району Житомирської області" громадянину ОСОБА_4, і таким чином вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів.
В суді ОСОБА_5 пояснила, що дійсно будучі депутатом Бондарівської сільської ради вона прийняла участь у голосування про виділення земельної ділянки її чоловіку. Однак, просила врахувати ту обставину, що черг на отримання земельних ділянок не існує, вони виділяються всім бажаючим, вона навіть не могла подумати, що цього їй роьбити не можна. Розкаялась у скоєному.
Вчинення ОСОБА_1 правопоуршення передбаченого ст. 172-7 ч.2 КУпАП стврерджується її поясненнями та письмовими матеріалами справ.
Обставини, які пом"якщують відповідальність ОСОБА_1 суд визнає її щире каяття, ніяких негативних наслідків не натупило.
Обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Тому, виходячи з вищевикладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 172-7 ч.2 КУпАП, -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-7 ч.2 КУпАП іпіддати стягненню у вигляді штрафу в розмірі 3400, 00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 275,60 грн. судового збору (отримувач коштів Коростенське УДКСУ, код ЄДРПОУ 37909251, Банк отримувача Коростенське УДКСУ, МФО 811039, рахунок отримувача 31215206700006, код 22030101, призначення платежу судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Коростенський міськрайонний суд Житомирської області (назва суду де розглядається справа) , код ЄДРПОУ суду 02896012).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути звернута до виконання протягом трьох місяців та набирає чинності з дня її винесення.
Суддя: Ольшевська Н. В.