Постанова від 30.06.2016 по справі 164/1216/16-а

справа № 164/1216/16-а

п/с 2-а/164/37/2016

категорія 10.3.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року смт. Маневичі

Маневицький районний суд Волинської області в складі головуючого судді Ониско Р.В., при секретарі Корець І.М.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Клімчук С.М.

в відкритому судовому засіданні в залі суду розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Маневицькому районі Волинської області, про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дію,

ВСТАНОВИВ

В Маневицький районний суд Волинської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до УПФУ України в Маневицькому районі Волинської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дію. В обгрунтування вимог позивач вказав, що він ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Маневицькому районі Волинської області та отримує пенсію за віком, призначену на загальних умовах, що підтверджується відповідним повідомленням № 128 від 23.03.2016 року. Він наділений статусом «внутрішньо переміщена особа» (ВПО), так як 25 листопада 2015 року прибув до с. Прилісне Маневицького району з м. Горлівка Донецької області. Внутрішнє переміщення відбулось внаслідок збройного конфлікту на Сході України та реальній загрозі життю. Підтвердженням того, що він є внутрішньо переміщеною особою є довідка про взяття на облік як ВПО від 25.11.2015 року № НОМЕР_1. При обчисленні йому пенсії за віком Відповідачем було взято до уваги заробітну плату за періоди роботи після 01.07.2000 року по 29.02.2016 рік з врахуванням страхового стажу 38 років 10 місяців та 20 днів. Тобто, при призначенні пенсії Відповідач керувався реченням 1 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Однак, керуючись правом наданим йому законодавцем, та, перевіривши чи зміниться розмір його пенсії в сторону збільшення, 19 квітня 2016 року він звернувся до Відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, як передбачено ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У заяві на перерахунок пенсії він просив враховувати для обчислення пенсії заробітну плату за періоди роботи з 01.10.1990 року по 30.09.1995 рік на ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації». Разом із заявою про перерахунок пенсії ним було надано довідку про заробіток для обчислення пенсії № 04-38 від 06.04.2016 року та первинні документи, які підтверджують інформацію, наведену у вказаній довідці, а саме - особові рахунки про нараховану та сплачену заробітну плату за період з 01.10.1990 року по 30.09.1995 рік, які є первинними документами згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» так як містять у собі відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення. Особові рахунки про нараховану та сплачену заробітну плату віднесені до первинної звітності на підставі постанови Держкомітету СРСР по Статистиці «Про затвердження форм первинної звітної документації для підприємств та організацій» від 28.12.1989 року № 241. Ввказаний нормативно- правовий акт із змінами дійний і на даний час. Підтвердженням того, що він з 15.05.1984 року по 15.08.2011 рік працював на ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» є його трудова книжка серії НОМЕР_2. Відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та зазначив, що підприємство де він працював ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» з 18.01.2012 року перебуває в процесі реорганізації і на даний час не працює, по вказаній причині підприємство не перемістилось з неконтрольованої території. Підприємство не перейшло під контроль незаконних збройних формувань. Всі надані ним довідки містять печатки в зображенням державного герба України. Просить захистити його права, так як у нього брак коштів для існування, а зароблену пенсію чесною працею він отримати не може.

В судовому засіданні представник відповідача Клімчук С. М. пояснила, що Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі не визнає та заперечує проти задоволення адміністративного позову, щодо зобов'язання управління провести перерахунок та зобов'язання вчинити дію з огляду на наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі, як одержувач пенсії за віком на підставі ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія обчислена із заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. 19.04.2016р. та 27.05.2016р. позивач звертався до управління із заявами про перерахунок пенсії надавши при цьому довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за №04-38 від 06.04.2016р. та за №05-84 від 20.05.2016р. за 60 місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року відповідно Закону України "Про внесення змін до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії"" за період роботи з 01.10.1990р. по 30.09.1995р., виданих ВАТ "Горлівським управлінням шахтобудмеханізації" юридична адреса якого м.Горлівка Донецька область. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р №595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей" з 01.12.2014р. бюджетні установи, підприємства та організації розташовані на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України, не функціонують. Відповідно додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження" м.Горлівка Донецької області належить до населених пунктів, на територіях, яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Крім того, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України " від 15.04.2014р. №1207-VII визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території. Відповідно до зазначеного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені в порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та / або особами, передбаченими частиною третьою статті 9 зазначеного Закону, є недійсним і не створює правових наслідків. На підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сформованого станом на 21.04.2016р. місцезнаходження ВАТ "Горлівське управління шахтобудмеханізації"- Донецька область, місто Горлівка, Калінінський район, вулиця Маршала Пересипкіна, будинок 8. З цього слідує, що вказана організація не переміщена в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, тобто й надалі знаходиться на тимчасово неконтрольованій території.Також у наданих підтверджуючих первинних документах відсутні розшифрування кодів виплат, які включені у заробітну плату. За вказаними причинами пенсія позивачу виплачується згідно діючого законодавства, та підстав для задоволення позову в частині вимог до УПФУ в Маневицькому районі на її думку немає.

Суд вислухавши позивача, думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав. Так згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ВАТ "Горлівське управління шахтобудмеханізації" з 18.01.2012 року перебуває в стані припинення своєї господарської діяльності (реорганізація акціонерного товариства). Окрім того, для того, щоб змінити «юридичну адресу», тобто місцезнаходження ВАТ "Горлівське управління шахтобудмеханізації» потрібно надати державному реєстратору ряд документів серед яких в тому числі - примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру (п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»). Вищим органом будь-якого акціонерного товариства є загальні збори до виключної компетенції яких належить в тому числі - внесення змін до статуту товариства (ст.ст. 32, 33 Закону України «Про акціонерні товариства»). Зібрати акціонерні збори товариства в умовах ведення бойових дій неможливо. Посилання Відповідача у розпорядженні № 9 на постанову КМУ № 595 від 07.11.2014 року «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» - не є підставним, так як у даному нормативно- правовому акті вказано на обов'язок бюджетних установ, підприємств та організацій, розташованих на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, переміститись на підконтрольну Україні територію. В даному нормативно- правовому акті відсутнє, положення про зобов'язання переміщення небюджетних установ підприємств та організацій на підконтрольну Україні територію. ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» не є бюджетною установою, підприємством чи організацією. Обов'язку змінювати своє місцезнаходження не має, більш того, дане господарське товариство перебуває на стадії припинення, і за нинішнім законодавством України не існує такої організаційно-правової форми юридичної особи як «відкрите акціонерне товариство».

Форма довідки подана Позивачем в УПФУ України в Маневицькому районі відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 р. № 13-1. При поданні Позивачем даного документу Відповідачу жодних зауважень щодо форми та виду довідки не було. Такими діями Відповідач порушив п.п. 4.1. та 4.2. постанови правління ПФУ «Про затвердження Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року № 22-1, згідно якої заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів. Фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.

Керуючись ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,. Законом України "Про внесення змін до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; п.п. 4.1. та 4.2. постанови правління ПФУ «Про затвердження Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсійнормами; ст. ст. ст. 4, 5, 7-14, 86, 158-163, 167, 186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ

Позов ОСОБА_1 до УПФУ в Маневицькому районі Волинської області, про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити ді- задовольнити.

Визнати протиправними дії УПФУ в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.10.1990 року по 30.09.1995 рік на ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації», викладені в розпорядженні № 9 від 28.04.2016 року.

Зобов'язати УПФУ в Маневицькому районі Волинської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.10.1990 року по 30.09.1995 рік на ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації», що підтверджується первинними документами, а саме особовими рахунками про нараховану та сплачену заробітну плату за період з 01.10.1990 року по 30.09.1995 рік.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Маневицького районного суду

Волинської області Р.В. Ониско