Справа № 161/1830/16-а
Провадження № 2-а/161/139/16
10 червня 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Олексюка А.В.
при секретарі - Педич Ю.С.
з участю: представника позивача - Матвіюк Н.Р.
представника відповідача - Калитюка І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідача про визнання відмови у призначенні пенсії протиправною та зобов'язання призначити пенсію.
Вказує, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 31 серпня 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, проте рішенням відповідача йому відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідної кількості днів роботи на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році. Вважає відмову незаконною і необґрунтованою. Просить визнати дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку неправомірними та зобов'язати УПФ України в Луцькому районі призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору ЧАЕС у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» з 01.06.2015 року.
Ухвалою суду від 10.06.2016 року замінено відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Луцькому районіна належного відповідача - Луцьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області.
Представник позивача - Матвіюк Н.Р. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до ст. 15 вищевказаного Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Як вбачається із копії довідки № 24/21261 від 03.06.1994 року, виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу ОСОБА_1 в складі військової частини НОМЕР_1 (н.п. Димарка) виконував задачі по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження у 1987 році, зокрема у період з 08.09 по 17.09 та з 22.09 по 26.09 (Промзона) (а.с. 8). З війського квитка позивача вбачається, що в період з 06.09.1987 року по 01.10.1987 року, останній виконував обов'язки з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вказаний період у відповідності СМ СРСР № 665/195 від 05.06.1986 року зараховується в трудовий стаж та стаж, що дає право на пільгову пенсію згідно списку № 1 із зарахуванням місяця за три. Доза опромінення 0,858 бер (а.с. 7).
31.08.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії в порядку передбаченому ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням від 04.09.2015 року за результатами розгляду заяви позивача, Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі відмовлено у призначенні пенсії по віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку із неможливістю зробити висновку про період перебування в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в МЮУ 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на факт відсутності частини первинних документів у фонді, які були зняті з обліку в Галузевому державному архіві МО України, як кінцево втрачені згідно акту від 04.04.2013 року, проте про наявність яких зазначено в ліквідаційному акті в/ч 43187, зокрема вказано, що накази командира в/ч НОМЕР_1 по строковій частині та виїздах за період з 01.01.1987 року по 04.12.1987 року були вилучені в військовій частині Головною військовою прокуратурою м. Москви в жовтні 1989 року (м. Москва К-160), не є підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу із зменшенням пенсійного віку.
Аналізуючи вищевказані положення Закону, суд приходить для висновку, що умовою призначення пенсії в порядку ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є наявність в особи статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно ст. 65 вказаного Закону, підтвердженням факту безпосередньої участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 3) серії НОМЕР_2 , виданого 26.10.1994 року.
В силу положень ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних доказів на спростування позовних вимог, не навів суду доказів законності та обґрунтованості прийняття рішення про відмову позивачу у призначенні пільгової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись 11, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, на підставі ст.ст. 15, 49, 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії Луцького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку - неправомірними.
Зобов'язати Луцьке об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору ЧАЕС у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" з 01.06.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя
Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк