Постанова від 30.06.2016 по справі П/811/722/15

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року справа №П/811/722/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Брегея Р.І., суддів Притули К.М. та Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до прокуратури Кіровоградської області (далі - прокуратура), Міністерства юстиції України (далі - Міністерство), Державної казначейської служби України (далі - Служба), Управління державної виконавчої служби територіального управління юстиції в Кіровоградській області (далі - Управління) та відділу державної виконавчої служби Знам'янського міськрайоного управління юстиції в Кіровоградській області (далі - Відділ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з заявою до відповідачів з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність прокуратури щодо невиконання покладених обов'язків стосовно вжиття заходів реагування у виді притягнення до відповідальності осіб, бездіяльність яких призвела до завдання матеріальної шкоди Державного бюджету України при виконанні рішення Європейського суду з прав людини, котрим стягнуто на її користь кошти;

- зобов'язати прокуратуру внести до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань відомості за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 КК України, службовими особами Відділу, Управління та Служби;

- зобов'язати прокуратуру встановити винних і притягнути їх до відповідальності;

- визнати протиправною бездіяльність Відділу щодо неналежного виконання виконавчого документу Ленінського районного суду м.Кіровограда від 17 квітня 2003 року;

- визнати протиправною бездіяльність Управління щодо неналежного виконання виконавчого документу Ленінського районного суду м.Кіровограда від 17 квітня 2003 року;

- визнати протиправною бездіяльність Служби щодо неналежного виконання виконавчого документу Ленінського районного суду м.Кіровограда від 17 квітня 2003 року;

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства щодо невиконання обов'язків стосовно вжиття заходів відшкодування до Державного бюджету України шкоди, яка завдана службовими особами державних органів при виконанні рішення про стягнення коштів на користь ОСОБА_1, що встановлено рішенням Європейського суду з прав людини;

- зобов'язати Міністерство звернутися до суду з регресивним позовом до службових осіб органів державної влади, бездіяльністю яких спричинено шкоду Державному бюджету України при виконанні рішення Європейського суду з прав людини (Том 1 а.с.232-234).

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги заяви.

Стверджував, що рішенням Європейського суду з прав людини встановлено неналежне виконання Державою - Україна рішення суду та зобов'язано її виконати його і стягнуто 2000 євро в якості відшкодування моральної та матеріальної шкоди.

Пояснив, що Міністерство всупереч вимог нормативно-правового акту не звернулося до Генеральної прокуратури України з заявою про проведення перевірки та встановлення осіб, винних у заподіянні збитків Державного бюджету України внаслідок виконання рішення Європейського суду з прав людини, та притягнення їх до відповідальності.

Зазначав, що прокуратура також не проводить згадану перевірку та не реєструє кримінальне правопорушення в Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань.

Представник прокуратури заперечила стосовно задоволення позову.

Пояснила, що вимоги до прокуратури повинні розглядатися за правилами кримінально-процесуального судочинства.

Водночас, зазначила, що після отримання звернення від Міністерства прокуратура провела перевірку і прийняла відповідне рішення.

Представник Міністерства також заперечила щодо задоволення позову.

Пояснила, що рішення Європейського суду з прав людини виконано у повному обсязі та ОСОБА_1 не має права вимагати від Міністерства проведення перевірки та звернення з регресивним позовом до осіб, бездіяльністю яких заподіяно матеріальну шкоду Державному бюджету України внаслідок виконання згаданого рішення.

Представники Управління, Відділу та Служби заперечили стосовно задоволення позову мотивуючи тим, що позивач пропустила строк звернення до суду, так як останні виконавчі дії проводились у 2005 році.

Разом з тим, наполягали, що вчиняли їх в межах вимог закону.

Ухвалою суду від 08 червня 2016 року прийнято рішення про завершення розгляду справи у порядку письмового провадження (Том 3 а.с.12).

Ухвалою суду від 30 червня 2016 року провадження у справі в частині вимог до прокуратури закрито, а до Управління, Служби та Відділу - позов залишено без розгляду.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини, що стали підставами звернення.

Так, 17 квітня 2003 року Ленінський районний суд м.Кіровограда прийняв рішення про стягнення на користь ОСОБА_1 зі Знам'янського міськрайонного відділу УМВС України у Кіровоградській області матеріальної та моральної шкоди (Том 2 а.с.113).

Виконавче провадження знаходилось на виконанні у Відділі, Управлінні та Знам'янському відділенні Служби (Том 2 а.с.216-220).

Останнє процесуальне рішення прийнято державним виконавцем Відділу 02 березня 2005 року (постанова про закінчення виконавчого провадження) (Том 2 а.с.222).

Представник позивача пояснив, що це рішення не оскаржувалось у судовому порядку і виконавчий лист не подавався надалі до органів виконавчої служби.

09 січня 2014 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення за заявою ОСОБА_1 (Том 1 а.с.121-147).

Суд, зобов'язав Державу - Україна виконати рішення національного суду та стягнув на користь скаржника матеріальну та моральну шкоду у сумі 2000 євро.

26 листопада 2014 року Державна виконавча служба України виконала рішення Європейського суду з прав людини у повному обсязі (Том 2 а.с.11).

04 грудня того ж року до Міністерства надіслано копію постанови про закінчення виконавчого провадження (Том 2 а.с.12).

Міністерство розміщене за тією ж адресою, що і Державна виконавча служба України.

Суд вбачає це, проаналізувавши супровідний лист (Том 2 а.с.12).

10 червня 2015 року Міністерство направило до Генеральної прокуратури України заяву про проведення перевірки та встановлення осіб, винних у заподіяні збитків Державного бюджету України внаслідок виконання рішення Європейського суду з прав людини від 09 січня 2014 року, яке прийнято за заявою ОСОБА_1 (Том 2 а.с.206-207).

Постановою прокуратури від 30 вересня 2015 року кримінальне провадження, яке зареєстровано на підставі заяви Міністерства, закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (Том 3 а.с.14-19).

Юридична оцінка встановлених судом обставин справи.

Перш за все, після виконання рішення Європейського суду з прав людини у ОСОБА_1 не може бути вимог майнового характеру до Держави - Україна.

Однак, позивач має право вимагати притягнення до кримінальної відповідальності службових осіб державних органів, з вини яких тривалий час не виконувалось рішення національного суду.

Це ті ж особи, з вини яких заподіяно шкоду Державному бюджету України внаслідок виконання рішення Європейського суду з прав людини.

Відповідно до приписів наказу Міністерства від 08 листопада 2011 року №3280/5, яким затверджено Порядок організації роботи щодо відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини (далі - Порядок), встановлення згаданих винних осіб є обов'язком держави.

Так, Порядком встановлене наступне.

Пункт 3. Департамент міжнародного права та співробітництва протягом 60 днів з моменту отримання від Державної виконавчої служби України документів, зазначених у пункті 2.1 цього Порядку, передає їх до Департаменту судової роботи разом із автентичним перекладом рішення українською мовою та матеріалами справи Європейського суду.

Пункт 4. Департамент судової роботи протягом 15 днів з дня отримання матеріалів, визначених пунктом 3 цього Порядку, опрацьовує їх на предмет необхідності збору додаткової інформації, складу осіб, з вини яких Європейським судом було прийнято рішення проти України, готує та подає позови в інтересах держави в особі Міністерства юстиції України про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішення Європейського суду (надалі - позови).

Пункт 5.1.Якщо особами, з вини яких Європейським судом було прийнято рішення проти України, є органи державної влади, органи дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, Департамент судової роботи протягом 15 днів з дня отримання документів, визначених пунктом 3 цього Порядку, готує та подає на підпис керівництва Міністерства юстиції України заяву до Генеральної прокуратури України про проведення перевірки та встановлення осіб, винних у заподіянні збитків Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду, та притягнення їх до відповідальності.

Аналізуючи Порядок, суд зробив висновок, що оскільки держава взяла на себе обов'язок ініціювати питання про притягнення винних осіб до відповідальності, то у ОСОБА_1 є право контролювати виконання такого зобов'язання.

Судом встановлено, що Міністерство одержало інформацію від Державної виконавчої служби України про виконання рішення Європейського суду з прав людини до 01 січня 2015 року.

А тому, до 17 березня 2015 року у відповідача виник обов'язок направити заяву до Генеральної прокуратури України про проведення перевірки.

Такий обов'язок Міністерство виконало з часовим запізненням (10 червня 2015 року), чим допустило протиправну бездіяльність.

Право ж подання регресивного позову є виключним правом держави і ОСОБА_1 не може вимагати його виконання.

Більше того, на час розгляду справи прокуратура не виявила складу злочину в діях службових осіб Управління, Відділу та Служби.

Підсумовуючи, суд робить висновок про часткове задоволення позову. На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовільнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України в період з 17 березня до 10 червня 2015 року щодо неподання до Генеральної прокуратури України заяви про проведення перевірки та встановлення осіб, винних у заподіяні збитків Державного бюджету України внаслідок виконання рішення Європейського суду з прав людини від 09 січня 2014 року, яке прийнято за заявою ОСОБА_1.

В іншій частині позову відмовити у задоволенні.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Головуючий - суддя Р.І. Брегей

судді: С.В. Дегтярьова

К.М.Притула