Ухвала від 29.06.2016 по справі 810/2105/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

29 червня 2016 року №810/2105/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До ОСОБА_3 окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 щодо проведення реєстраційної дії по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - Садівницьке товариство "Глядин" (код ЄДР 26191173) щодо призначення керівником товариства ОСОБА_4, реєстраційний запис №13341070010003489 від 12.05.2016;

- зобов'язати державну реєстраційну службу Печерської районної в м. Києві державної адміністрації скасувати реєстраційний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №13341070010003489 від 12.05.2016 щодо проведення реєстраційної дії по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - Садівницьке товариство "Глядин" (код ЄДР 26191173) щодо призначення керівником товариства ОСОБА_4.

Згідно з частиною 1 статті 107 Кодексу адміністративного суду України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Правила територіальної підсудності адміністративних справ визначені у статті 19 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Положеннями частини 2 статті 19 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Суд зазначає, що предметом даного позову є визнання протиправним та скасування правового акту індивідуальної дії та зобов'язання вчини певні дії, а тому в даному випадку застосуванню підлягають правила альтернативної територіальної підсудності адміністративних справ, визначені частиною 2 статті 19 КАС України.

Так, в адміністративному позові вказано, що адресою місцезнаходження відповідача державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 є: 01010, м. Київ, вул. Суворова, 15, тобто вирішення спору за місцезнаходженням відповідача має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Крім того, суд зазначає, що місцем проживання позивача є: 01103, АДРЕСА_1, тобто вирішення спору за місцем проживання позивача має також здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

В той же час позивач звернувся із цим позовом саме до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду, повноваження якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 N1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі» розповсюджуються на територію Київської області.

За таких обставин та враховуючи, що місцезнаходженням відповідача та місцем проживання позивача є місто Київ, дана справа не підсудна ОСОБА_3 окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної справи має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (Окружним адміністративним судом міста Києва).

Згідно з пунктом 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Таким чином, дана справа за правилами територіальної підсудності не підсудна ОСОБА_3 окружному адміністративному суду та підлягає поверненню позивачу.

З огляду на вищевикладене суд вважає за необхідне позову заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу з усіма доданими до неї документами.

Керуючись статтями 108, 160, 165 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позову заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу з усіма доданими до неї документами.

2. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Кушнова А.О.