16 червня 2016 року Справа № 808/1404/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., при секретарі Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: ОСОБА_2
до: Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради
третя особа: Сільськогосподарський виробничий кооператив ім..Ватутіна
про: визнання протиправними дій та рішень,-
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3 (довіреність № 651 від 04.05.2016)
від відповідача - Ветушко М.Ю. (довіреність №228/01 від 05.05.2016)
Мельничук Г.С. (довіреність № 302/01 від 15.06.2016)
від третьої особи - Дробишевський О.А. (довіреність від 16.06.2016 )
Мартиненко К.І. (довіреність від 18.05.2016)
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Державного реєстратора реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Мельничук Ганни Сергіївни, за участі третьої особи сільськогосподарський виробничий кооператив ім..Ватутіна, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області Мельничук Ганни Сергіївни щодо проведення реєстраційної дії (державної реєстрації реєстраційної дії) №10801070011000814 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, у відповідності до якої змінено керівника Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім..Ватутіна (код ЄДРПОУ 03750248, місцезнаходження: 71600,Запорізька обл..,м.Василівка,вул..Леніна 67), з ОСОБА_2 на ОСОБА_8, а також змінено склад підписантів цієї юридичної особи із ОСОБА_2 на ОСОБА_8 та скасувати реєстраційну дію (державну реєстрацію реєстраційної дії) №10801020011000814, вчинену державним реєстратором ОСОБА_9 11.04.2016р.
Ухвалою від 04.05.2016 відкрито провадження у справі № 808/1404/16 та призначено до судового розгляду на 25.05.2016.
Ухвалою від 25.05.2016 здійснено процесуальну заміну відповідача у справі на Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради, витребувано додаткові документи та провадження у справі зупинено на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України, для надання додаткових доказів до 16.06.2016.
В засіданні 16.06.2016 позивач подав уточнений адміністративний позов, згідно якого просить суд про визнання протиправними дій щодо проведення 11.04.2016 державним реєстратором Мельничук Г.С. реєстраційної дії (державної реєстрації реєстраційної дії) №10801070011000814 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, у відповідності до якої змінено керівника Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім..Ватутіна (код ЄДРПОУ 03750248, місцезнаходження: 71600, Запорізька область ,м.Василівка, вул..Леніна 67), з ОСОБА_2 на ОСОБА_8, а також змінено склад підписантів цієї юридичної особи із ОСОБА_2 на ОСОБА_8 та зобов'язання скасувати реєстраційну дію (державну реєстрацію реєстраційної дії) №10801020011000814, вчинену державним реєстратором Мельничук Г.С. 11.04.2016.
Уточнення прийнято судом до розгляду.
В судовому засіданні 16.06.2016 представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги і з, підстав, викладених у поданій заяві, просив задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначав, що недотримання держреєстратором реєстраційної служби Запорізького МУЮ Мельничук Г.С. вимог ст..4,6,15,17,25,27 Закону при прийнятті, перевірці документів,поданих ОСОБА_8 для проведення реєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу є протизаконними діями, що призвели до прийняття ним неправомірного рішення щодо проведення реєстраційних дій про внесення змін до відомостей про юридичну особу: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, які і були внесені до ЄДРЮОФОПтГФ 11.04.2016р. за № 10801070011000814.
Зауважував, що в результаті такого незаконного рішення держреєстратора сторонні особи отримали контроль за діяльністю СВК, що дає їм можливість змінити склад членів СВК, виконавчий орган,в подальшому вносити зміни до відомостей держреєстру, з метою заволодіти майном та частками членів кооперативу,що вже завдало значної шкоди юридичній особі та державі, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача позов не визнали. Обґрунтовуючи свої заперечення посилались на обґрунтованість рішення державного реєстратора та вчинення ним дій у відповідності до приписів чинного законодавства, з огляду на те, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу.
Отже, підстав для залишення без розгляду документів, поданих для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не було.
Представники третьої особи проти позову заперечили та зазначили, що державними реєстратором вчинено спірну реєстраційну дію у відповідності та на підставі приписів чинного законодавства України.
У засіданні 16.06.2016, судом, відповідно до ст.160 КАС України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
На виконання приписів ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що 12.04.2016 при зверненні до державного реєстратора реєстраційної служби Запорізького МУЮ Бойко О.В. з приводу отримання витягу із держреєстру ОСОБА_2 дізнався, що 11.04.2016р. державним реєстратором реєстраційної служби Запорізького МУЮ Мельничук Ганною Сергіївною до ЄДРЮОФОПтГФ було внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу - СВК ім..Ватутіна (код СДРПОУ 03750248,71600,Запорізька обл..,м.Василівка,вул..Леніна 67), що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме змінено керівника юридичної особи, змінено склад підписантів. Реєстраційна дія вчинена 11.04.2016р за№ 10801070011000814.
У відомостях, що містяться у держреєстрі в якості керівника зазначено ОСОБА_8, датою обрання (призначення) вказано 24.04.2015р.
Вважаючи такі дії державного реєстратора протиправними, ОСОБА_2 звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Держава делегувала державному реєстратору Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (далі - Закон) здійснювати від імені Держави державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці:
1) приймає документи;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;
4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
5) веде Єдиний державний реєстр;
6) веде реєстраційні справи;
7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Як свідчать викладені повноваження державного реєстратора, ним не здійснюється під час проведення реєстрації перевірка документів на відповідність вимогам чинного законодавства, а лише перевіряється комплектність документів.
За приписами ч.4 ст. 17 Закону, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.
Законом встановлено, що у разу, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника державному реєстратору подається примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб.
Таким чином, для внесення змін до відомостей про керівника юридичної особи надаються заповнена заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначеної особи та документ про сплату адміністративного збору.
Законом не встановлений обов'язок уповноваженого представника юридичної особи надавати документи на підтвердження повноважень осіб, які прийняли рішення про зміну керівника юридичної особи.
Статтею 28 Закону визначені підстави відмови у державній реєстрації, а саме:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;
3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;
4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
6) документи суперечать статуту громадського формування;
7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;
8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;
9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:
раніше строку, встановленого цим Законом;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи;
в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;
щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;
щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;
щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи;
щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;
щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;
щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.
Як встановлено матеріалами справи, реєстраційна дія "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі" стосовно юридичної особи - Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Ватутіна (код ЄДРПОУ 03750248) проводилася 11.04.2016р державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань громадян Запорізького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області, на підставі поданих документів відповідно до статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Посилання позивача на неналежну наповненість заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, суд оцінює критично, оскільки, як свідчать матеріали реєстраційної справи СВК ім.. Ватутіна та пояснення державного реєстратора Мельничук Г.С., заявником ОСОБА_8 у заяві заповнено усі інші поля, у тому числі графа "перелік змін до установчих документів, щодо яких проводиться державна реєстрація".
Не заповнення лише полів на сторінці 4 та 5 щодо зміни керівника та виключення зі складу підписантів не тягне за собою недійсність заяви та, відповідно і невідповідність усіх документів вимогам Закону.
Згідно ч.4 ст. 35 Закону особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Отже, державний реєстратор не несе відповідальність за дії вчинені іншими особами.
Таким чином, підстави для скасування реєстраційної дії (державну реєстрацію реєстраційної дії) №10801020011000814, вчиненої державним реєстратором Мельничук Г.С. 11.04.2016 відсутні.
Відповідно до ч.2, 4 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За приписами ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін, свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача по внесенню змін до відомостей про юридичну особу Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім..Ватутіна та витікаючі з такої зміни дії, є правомірними.
В ході здійснення таких дій відповідач діяв саме в межах Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", а, відтак позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Судовій збір, сплачений позивачем, до відшкодування не присуджується.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської щодо проведення ради, за участі третьої особи Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Ватутіна про визнання протиправними дій щодо проведення 11.04.2016 державним реєстратором Мельничук Г.С. реєстраційної дії (державної реєстрації реєстраційної дії) №10801070011000814 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, у відповідності до якої змінено керівника Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім..Ватутіна (код ЄДРПОУ 03750248, місцезнаходження: 71600, Запорізька область ,м.Василівка, вул..Леніна 67), з ОСОБА_2 на ОСОБА_8, а також змінено склад підписантів цієї юридичної особи із ОСОБА_2 на ОСОБА_8 та зобов'язання скасувати реєстраційну дію (державну реєстрацію реєстраційної дії) №10801020011000814, вчинену державним реєстратором Мельничук Г.С. 11.04.2016 - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Суддя О.М. Нечипуренко