пр. № 2/759/3959/16
ун. № 759/7920/16-ц
08 червня 2016 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Макаренко В.В. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Святошинської районної державної адміністрації в м. Києві, 3-я особа: Дванадцята Київська державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності у порядку спадкування,
Позивач звернувся до суду із позовною заявою, у якій просить встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року та визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року на ? частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Суд вважає за необхідне позовну заяву про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності у порядку спадкування залишити без руху, оскільки вона не відповідає вимогам цивільно-процесуального законодавства України.
Відповідно до ст.1 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Разом з тим, за нормою ст.66 Закону України «Про нотаріат» на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, державним нотаріусом за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину. Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені цивільним законодавством України.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем пред'явлено позов до відповідача - Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, однак у позовній заяві не зазначено підстави для звернення з цим позовом безпосередньо до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, оскільки відповідачами при розгляді такої категорії спорів є інші спадкоємці, а у разі відсутності інших спадкоємців, відповідачем у справі має бути відповідний орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, оскільки у зв'язку з припиненням діяльності Святошинської районної у місті Києві ради шляхом ліквідації з 31 жовтня 2010 року, на підставі рішення Київської міської ради від 09.09.2010 року №7/4819 «Про припинення організації управління районами в місті Києві», єдиним представницьким органом міста Києва є Київська міська рада.
Відповідно до ч. 5 ст. 119 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату позивачем судового збору.
Згідно п. 16 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17.10.2014 року, розмір судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності на майно або його витребування (у тому числі, з урахуванням положень, передбачених частиною п'ятою статті 216, статтею 1212 ЦК тощо) визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто, як зі спору майнового характеру.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», зазначено, що за подання до суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується позивачем у сумі 1 відсоток ціни позову, але не менше 551,20 грн. та не більше 6890,00 грн.
Виходячи з предмету позову, позивач просить визнати за собою право власності на 1/4 частину житлового будинку, що зумовлює визначення у позовній заяві ціну позову, виходячи з дійсної вартості об'єктів нерухомого майна, на яку претендує позивач, і яка має бути підтверджена належними доказами, серед іншого, висновком спеціаліста в галузі будівельно-технічної експертизи.
Проте, наданий позивачем звіт про незалежну оцінку майна складеного ТОВ «Інститут оціночних експертиз і права» не відповідає вимогам закону оскільки до даного звіту не додано кваліфікаційне свідоцтво оцінювача та не надано належним чином посвідченого повного тексту звіту.
Пред'явивши позов до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, позивач не виклав обставини того, яким чином вказана установа порушила його права, свободи чи інтереси, оскільки згідно положень пункту 23 постанови Пленуму ВСУ N 7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, в установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Лише у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно зі ст. 121 ЦПК України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст.ст. 119-121 ЦПК України підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного та керуючись 98, 121 ЦПК України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Святошинської районної державної адміністрації в м. Києві, 3-я особа: Дванадцята Київська державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності у порядку спадкування - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність виправити зазначені недоліки протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали, також роз'яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута йому.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Макаренко В.В.