Постанова від 24.05.2016 по справі 759/1920/16-а

ун. № 759/1920/16-а

пр. № 2-а/759/78/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Макаренко В.В.

при секретарі Павлишиній А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання здійснити нарахування і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною-інвалідом, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Святошинського районного суду м. Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання здійснити нарахування і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною-інвалідом. В позовній заяві позивач зазначає, являється матір'ю дитини-інваліда підгрупи «А» ОСОБА_2, 1998 року народження. З 02 грудня 2015 року почала отримувати державну соціальну допомогу та надбавку на догляд що виплачується до державної соціальної допомоги за дитиною-інвалідом підгрупи «А», згідно медичного висновку 2743 ВКК № 704 від 04.12.2013 року виданого Київським психоневрологічним диспансером № 1.

02.12.2015 року та 04.12.2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою щодо виплати державної соціальної допомоги за минулий період а саме з 11.12.2013 року по 01.12.2015 року, оскільки всупереч ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» її не було проінформовано про можливість нарахування допомоги по догляду за дитиною - інвалідом згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам». Проте згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації від 09.12.2015 року їй було відмовлено в виплаті допомоги за минулий час.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши думку представника позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд прийшов до переконання про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Як вбачається з довідки № 19/37 про отримання (неотримання) допомоги виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (а.с. 9). ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації та їй призначено державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» з 07.12.2015 року.

Згідно медичного висновку про дитину-інваліда віком до 16 років від 04.12.2013 року (а.с. 10) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено захворювання психіатричне підгрупи «А», що дає право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 16 років. Даний висновок дійсний до 18.01.2016 року.

Статтею 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» визначено, що державна соціальна допомога призначається у таких розмірах:

- інвалідам з дитинства І групи -100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- інвалідам з дитинства ІІ групи -80 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- інвалідам з дитинства ІІІ групи -60 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- на дітей -інвалідів віком до 18 років -70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Прожитковий мінімум визначається відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» та щорічно затверджується Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України і періодично переглядається відповідно до зростання індексу споживчих цін разом з уточненням показників Державного бюджету України.

Розміри державної соціальної допомоги підвищуються у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму.

Державна соціальна допомога встановлюється в новому розмірі з дня набрання чинності законом про збільшення розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.6 ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям -інвалідам», надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну,піклувальнику,які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина-інвалід потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.

Згідно вимог частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» державна соціальна допомога інвалідам з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи. На дітей-інвалідів державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому Міністерством охорони здоров'я України, але не більш як по місяць досягнення дитиною-інвалідом 18-річного віку.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», органи медико-соціальної експертизи та заклади охорони здоров'я у 3-денний строк зобов'язані надіслати копії акта огляду інваліда з дитинства або медичного висновку про визнання дитиною-інвалідом до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання інваліда з дитинства або батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника дитини-інваліда.

Не пізніше 10 днів після надходження документів, зазначених у частині першій цієї статті, управління праці та соціального захисту населення зобов'язане у письмовій формі повідомити інваліда з дитинства, а також батьків, усиновителів, опікуна або піклувальника, дитини-інваліда про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її надання.

За місяць до закінчення строку виплати державної соціальної допомоги управління праці та соціального захисту населення зобов'язане попередити у письмовій формі інваліда з дитинства, а також батьків, усиновителів, опікуна або піклувальника дитини-інваліда про причину припинення її виплати.

Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Відповідно до вищезазначеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частково в межах строку звернення до суду, зобов'язавши Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги та надбавки по догляду за дитиною-інвалідом до 18 років за період з 05.08.2015 року по 01.12.2015 року включно, оскільки заклади охорони здоров'я всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» не надіслали у 3-денний строк копію медичного висновку про визнання дитиною-інвалідом до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання інваліда з дитинства або батьків.

Крім того, у відповідності до ст. 96 КАС України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судові витрати в сумі 551,20 грн.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 6 -12, 15, 17, 71, 96, 130, 151-153, 159, 161, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання здійснити нарахування і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною-інвалідом - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги та надбавки по догляду за дитиною-інвалідом до 18 років за період з 05.08.2015 року по 01.12.2015 року включно.

В решті вимог позову відмовити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації на користь держави 551,20 грн. судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів після її проголошення.

Суддя: В.В. Макаренко