ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
29 червня 2016 року письмове провадження № 826/23803/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_2
до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічно акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічно акціонерному товаристві «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича (далі - Уповноважена особа ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І., Уповноважена особа, відповідач) в якому просить :
- визнати правочин (рішення) уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Камбіо Банк» Додусенка В.І. в частині блокування виплат з депозитного рахунку та невключення їх до відповідного реєстру - недійсним;
- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Камбіо Банк» Додусенка В.І. розблокувати депозитний рахунок та включити до реєстру на виплату строкового банківського вкладу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність в діях відповідача, щодо не повернення депозитного вкладу та нарахованих відсотків, чим порушив зобов'язання по Договору та вимоги статті 629 та статті 1060 Цивільного Кодексу України. Представник позивача просив суд розглядати справу за його відсутності на підставі частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Уповноважена особа Фонду у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, подала письмові заперечення на позов, у яких вказала, що під час перевірки комісією було встановлено, що кошти на рахунок, відкритий на ім'я позивача, надійшли внаслідок так званого «дроблення» великої суми коштів іншого клієнта, з метою відшкодування грошових коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, просила у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Між ОСОБА_2 та Публічним акціонерним товариством «Банк Камбіо» (далі - Банк) 12.09.2014 був укладений Договір № КР_273 строкового банківського вкладу (депозиту) «CLASSIC» в іноземній валюті, зі сплатою процентів наприкінці строку, без права поповнення (далі - Договір № КР_273).
Як зазначає позивач, 12.09.2014 на особистий вкладний рахунок ним було зараховано грошові кошти у розмірі 149 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №2 від 12.09.2014.
Постановою Правління Національного Банку України від 04.12.2014 №782 публічне акціонерне товариство «Банк Камбіо» віднесено до категорії неплатоспроможних.
Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 04.12.2014 прийнято рішення №161 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо», згідно якого з 25.12.2014 у банку запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в публічному акціонерному товаристві «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 27.02.2015 №144 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 02.03.2015 №46 «Про початок процедури ліквідації публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації банку та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича строком на 1 рік з 02.03.2015 по 01.03.2016 включно.
У 2015 році позивачу стало відомо про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І.
27.03.2015 позивачем рекомендованою кореспонденцією відправлено заяву директору-розпоряднику Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом.
08.04.2015 рекомендованою кореспонденцією, ОСОБА_2 направлено заяву уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» про включення до списку на виплату строкового банківського вкладу ( депозиту) в національній валюті згідно договору №КР-273 від 12.09.2014
За результатами розгляду звернень позивача 30.06.2015, заступник директора-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кияк А.Т. з посиланням на статтю 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» повідомив, що уповноважена особа фонду гарантування визначає розрахункові суми та складає перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, та надає його до Фонду гарантування. У наявному переліку вкладників інформація стосовно вкладу ОСОБА_2 відсутня.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не повернення суми депозитного вкладу та нарахованих відсотків, чим порушено її право на розпорядження грошовими коштами шляхом блокування виплат та невключення їх до відповідного реєстру.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (№ 4452-VI від 23.02.2012, далі - Закон) цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката (пункту 4 частини 1 статті 2 Закону).
Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами (частини 1 статті 26 Закону).
Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (частина 1 статті 26 Закону).
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (частини 2 статті 26 Закону).
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (частина 2 статті 27 Закону).
В той же час, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 затверджено Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами (далі - Положення).
Це Положення розроблено відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі-Закон) і визначає порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі-Фонд) коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду (п.1 Розділу 1 Положення).
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку (пункт 3 розділу 3 Положення).
Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 Положення (пункту 2. розділу 4 Положення).
Суд зазначає, що вказаними приписами закону врегульовано порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування вкладів за вкладами з моменту отримання рішення від уповноважених суб'єктів про відкликання банківської ліцензії.
Згідно пункту 1,2 розділу 5 Положення після одержання Загального Реєстру (Реєстру переказів) та коштів від Фонду банк-агент відповідно до умов договору, укладеного з Фондом, починає виплати гарантованих сум відшкодувань.
Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: - зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; - зміни розміру належних їм сум; - зміни особи вкладника; - змін реквізитів вкладників; - змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників (пункт 6 Розділ 3 Положення).
Окрім того, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті (частини 2 статті 38 Закону).
Протокол комісії з перевірки вкладів фізичних осіб складений 27.02.2015, яким, встановлено безготівкове перерахування грошових коштів з банківських рахунків юридичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб, з банківських рахунків фізичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в ПАТ "Банк Камбіо"; призначення платежу вказаних операцій має не типовий характер, а саме, повернення фінансової допомоги (позики), залучення коштів на вклад іншої фізичної особи, перерахування коштів на поповнення поточного рахунку іншої фізичної особи та запропоновано уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенку В.І. тимчасово обмежити здійснення банку банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам.
Відповідно до Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затверджених Протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 10.02.2015 за наслідками проведення перевірки, Уповноважена особа Фонду в разі прийняття рішення про тимчасове обмеження на час здійснення тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, в межах повноважень, передбачених пунктом 3 частиною 2 статті 37 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» видає наказ про тимчасове обмеження здійснення банком банківських операцій за змістом згідно з додатком та подає інформацію про це до Фонду.
27.02.2015 на підставі протоколу засідання Комісії Уповноваженою особою прийнято рішення щодо тимчасового блокування коштів на рахунках фізичних осіб, у тому числі позивача, та блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази Фонду та у подальшому Фондом було відображено блокування у цих файлах.
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів на ліквідацію банку відповідно до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» має право продовжувати, обмежувати здійснення банком будь-яких операцій, тобто Уповноважена особа Фонду на ліквідацію має право на продовження обмеження у виплатах коштів особам, чиї рахунки були заблоковані у файлах під час дії тимчасової адміністрації для проведення перевірки законності укладення договорів.
Аналіз вказаного дає підстави суду зазначити про таке. Позовна вимога щодо зобов'язання Уповноважену особу Фонду розблокувати депозитний рахунок і включити ОСОБА_2 до реєстру на виплату строкового банківського вкладу, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб складається перелік вкладників, а не реєстр про який зазначає позивач.
Складання Загального реєстру вкладників здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб виключно на підставі переліку вкладників, переданого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку та є підставою для виплати вкладникам гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами в банку.
В даному випадку позивача не було включено Уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників. При цьому, позов не містить у прохальній частині вимог щодо оскарження бездіяльності Уповноваженої особи Фонду щодо не включення позивача до Переліку вкладників, що є передумовою для вирішення питання про надання Уповноваженою особою до Фонду додаткової інформації про позивача. У той же час, відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
У зв'язку з наведеним, позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права, внаслідок чого в позові слід відмовити.
Суд не погоджується з позовними вимогами позивача, оскільки вимога передчасна, передумовою включення до реєстру є включення позивача до переліку вкладників, розблокування рахунків не забезпечить позивачу можливості відшкодування коштів за вкладами.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цілому.
Оскільки позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові ОСОБА_2 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.О. Арсірій