ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
24 червня 2016 року скорочене провадження № 826/18224/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві
до Фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення заборгованості в розмірі 10651,21 грн.
Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - позивач, ДПІ у Солом'янському районі) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 10651,21 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача податкового боргу, який виник у зв'язку з несплатою єдиного податку з фізичних осіб на підставі самостійно визначених податкових зобов'язань з поданих до ДПІ податкових декларацій з єдиного податку фізичних осіб.
Оскільки в добровільному порядку сума податкового боргу у розмірі 10651,21 грн. відповідачем не сплачена, ДПІ у Солом'янському районі просить стягнути зазначений податковий борг з рахунків відповідача у судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2015 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/18224/15.
Відповідач письмового заперечення проти позову до суду не надав.
Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) взятий на податковий облік в органах державної податкової служби 30.01.2013 року, перебував на обліку в ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві, як платник єдиного внеску.
З матеріалів справи слідує, що СПД ОСОБА_1 має податкову заборгованість у сумі - 10 651,21грн., яка виникла на підставі самостійно визначених зобов'язань з поданих до ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві податкових декларацій з єдиного податку з фізичних осіб.
Одночасно судом встановлено, що згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 27.08.2014 року внесено запис в Реєстр про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та 15.01.2015 року знято з обліку ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Відповідно до п. п. 65.10.3., 6.10.8. ст. 65 Податкового кодексу України, внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; анулювання чи скасування згідно із законодавством свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження підприємницької або незалежної професійної діяльності, - з дати такого анулювання чи скасування.
Державна реєстрація припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Таким чином, припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, внесення до реєстру запису про припинення фізичної особи-підприємця не припиняє зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання, незакінчені оскарження рішень або інші питання, що були пов'язані з діяльністю фізичної особи-підприємця слід продовжувати.
Згідно п. 67.1.2 Кодексу, підставами для зняття з обліку у контролюючих органах юридичної особи, її відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб є наявність хоча б однієї з підстав, визначених пунктом 65.10 статті 65 цього Кодексу для самозайнятої особи. Зняття з обліку таких осіб відбувається при відсутності податкового боргу.
Порядок зняття з обліку у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 67.3 ст. 67 ПКУкраїни).
Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300, затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок).
Цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах.
Розділом XI Порядку врегульовано порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах.
Так, згідно п.11.22. розділу XI Порядку зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку:
підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки.
Дата зняття з обліку фізичної особи - підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Дані про зняття з обліку платника податків фіксуються в журналі за формою N 6-ОПП. Номер зняття з обліку відповідає номеру відповідного запису в журналі за формою N 6-ОПП.
Дані про зняття з обліку фізичної особи - підприємця передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку.
Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є така фізична особа.
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.
Якщо в ході перевірки платника податків встановлено наявність непогашеної заборгованості перед бюджетом, податковий орган не знімає такого платника податків з обліку, а складає повідомлення про наявність зобов'язань зі сплати податків.
Таким чином, Порядок обліку платників податків і зборів, передбачає підстави та процедуру обліку осіб, які припинили підприємницьку діяльність, однак щодо них існують незакінчені спори по зобов'язанням, несплачені зобов'язання.
Враховуючи відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності відповідача та враховуючи дії контролюючого органу щодо зняття 15.01.2015 року з податкового обліку Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, що здійснюється тільки після повної сплати всіх узгоджених сум податків та ЄСВ, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Беручи до уваги викладене вище, суд вказує, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.2, 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 1832, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ч. 8 ст. 183-2, ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.О. Арсірій