Справа № 815/779/16
29 червня 2016 року
14год. 30хв.
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Центр надання адміністративних послуг Комінтернівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшла адміністративна позовна заява (з урахуванням уточненого адміністративного позову) ОСОБА_1, в якій позивач просить визнати дії заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 з пропуску строків відведених на розгляд заяви ОСОБА_1 про прийняття в експлуатацію об'єкта та відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації - неправомірними; зобов'язати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, село Фонтанка, вул. Полтавська, 12
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30 жовтня 2015 року він звернувся до центру надання адміністративних послуг Комінтернівської РДА із заявою про надання декларації про готовність до експлуатації житлового будинку з господарськими будівлями, побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, село Фонтанка, вул. Полтавська. 12.
18.11.2015 року позивач отримав відмову від ДАБІ в Одеській області з переліком помилок, які необхідно усунути. 03.12.2015 року , виконавши всі необхідні вимоги, вказані у попередньому листі ДАБІ в Одеській області, позивач повторно звернувся до ЦНАП Комінтернівської РДА із заявою, декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, копією паспорта та ідентифікаційного коду, технічним паспортом, нотаріально завіреною копією державного акту, згідно описом документів 03.1 - 24/259, відповідно до якого термін виконання складає 10 днів, дата виконання 17.12.2015 року.
04.02.2016 року позивач отримав лист ДАБІ в Одеській області №17085 від 24.12.2015 року про відмову в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації з підстав відсутності штампа самочинного будівництва встановленого зразка з переліком самочинно збудованих об'єктів.
На думку позивача означені дії заступника директора ДАБІ в Одеській області ОСОБА_2 та ЦНАП Комінтернівської РДА є неправомірними, оскільки документи подані позивачем відповідно опису 03.1-24/259 були розглянуті ДАБІ в Одеській області з порушенням строку, який становить 10 днів, а також порядок вимагає від заявника відповідно до п.6 Розділу II Порядку № 79 від 24.04.2015 р. за результатами технічного обстеження, у технічному паспорті мати відмітку про проведене технічне обстеження на схематичному плані земельної ділянки. Жодних вимог щодо наявності штампа щодо самочинного будівництва Порядок не передбачає та не вимагає. Технічний паспорт, який було подано позивачем разом із заявою містить відмітку про технічне обстеження, а також відповідний штамп щодо самочинного будівництва.
На думку позивача, вказані дії заступника директора ДАБІ в Одеській області є неправомірними та такими, що позбавили його можливості скористатись Порядком введення будинку в експлуатацію в строк до 31 грудня 2015 року.
Представник відповідача в судове засідання 15.06.2016р. не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно, надав до суду письмові заперечення, в яких просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що замовником будівництва - гр. ОСОБА_1 була подана ОСОБА_3 від 05.11.2015 року за вхід. №9773/15 про готовність об'єкта до експлуатації «житловий будинок» за адресою: Одеська обл., Комінтернівський р-н., с. Фонтанка, вул. Полтавська 12, який було побудовано без дозволу на виконання будівельних робіт.
Під час перевірки повноти даних зазначеної вище декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та доданих до неї документів, виявлено, що вона оформлена була з порушенням вимог, установлених Порядком від 24.04.2015 року за № 79. Так, 05.11.2015 року за № ОД 210153292543 Департаментом керуючись п. 6 III розділу «Порядку прийняття в експлуатацію об'єкту» Наказу, декларацію про готовність об'єкта до експлуатації було повернуто позивачу на доопрацювання з зазначенням причин які слугували в поверненні на доопрацювання, а саме: у п. 2 некоректно зазначена інформація стосовно поверховості об'єкту будівництва; у п. 4 невірно вказана інформація, стосовно характеристики самовільно побудованих нежитлових приміщень об'єкту будівництва; у п. 5 не зазначений реєстраційний номер технічного паспорту.
В подальшому позивачем була подана повторно ОСОБА_3 за вхід. №11888/ від 11.12.2015 року про готовність об'єкта до експлуатації «житловий будинок» за адресою: Одеська обл., Комінтернівський р-н., с. Фонтанка, вул. Полтавська 12, який було побудовано без дозволу на виконання будівельних робіт. Під час перевірки повноти даних поданої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та доданих до неї документів, виявлено, що її оформлено з порушенням вимог, установлених Порядком, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.04.2015 року за № 79, а саме згідно доданого технічного паспорту, виготовленого сертифікованим інженером з технічної інвентаризації нерухомого майна, відсутній штамп самочинного будівництва встановленого зразка з переліком самочинно збудованих об'єктів.
Враховуючи вищезазначене, відповідачем зазначена вище декларація про готовність об'єкта до експлуатації була направлена листом від 24.12.2015 року на доопрацювання з зазначенням обґрунтованих причин, які слугували підставою для повернення на доопрацювання, з проханням усунути недоліки, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, та для можливості повторного звернення до територіального органу Департаменту, через центр надання адміністративних послуг, для подальшої реєстрації декларації, тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідач - заступник директора Департамента ДАБІ в Одеській області ОСОБА_2 - про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно, заперечень чи пояснень по суті спору до суду не надав.
В судовому засіданні 15.06.2016 року судом на підставі ч.6 ст.128 КАС України ухвалено поновити провадження у справі, призначити розгляд справи в порядку письмового провадження, про що постановлено ухвали, занесені до журналу судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 30.10.2015 року ОСОБА_1 подав через Центр надання адміністративних послуг Комінтернівської районної державної адміністрації заяву про надання декларації про готовність об'єкта до експлуатації, адреса об'єкта: Одеська область, Комінтерівський район, село Фонтанка, вул.Полтавська, 12, яка була зареєстрована за №03.-1-24/168.
05.11.2015р. ОСОБА_1 як замовником будівництва була подана ОСОБА_3 про готовність зазначеного об'єкта до експлуатації за вх.№9773/15.
Листом №05/1-14356 від 18.11.2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області повернув позивачу ОСОБА_3 про готовність об'єкта до експлуатації на доопрацювання, у зв'язку з наступним: у п. 2 некоректно зазначена інформація стосовно поверховості об'єкту будівництва; у п. 4 невірно вказана інформація, стосовно характеристики самовільно побудованих нежитлових приміщень об'єкту будівництва; у п. 5 не зазначений реєстраційний номер технічного паспорту.
03.12.2015 року позивач повторно звернувся до Центру надання адміністративних послуг Комінтернівської районної державної адміністрації з заявою про прийняття в експлуатацію об'єкта, в якій просив прийняти об'єкт до експлуатації: житловий будинок з господарськими будівлями, розташований за адресою: Одеська області, Комінтернівський район, село Фонтанка, вул. Полтавська, 12. Разом з заявою було подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, копію паспорта та ідентифікаційного коду, технічний паспорт, нотаріально завірену копію державного акту, що підтверджується описом документів 03.1 - 24/259. Відповідно до зазначеного опису дата подачі заяви - 03.12.2015 року, термін виконання складає 10 днів, дата виконання 17.12.2015 року.
Листом №17085 від 24.12.2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області повернув ОСОБА_1 декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, та зазначив, що під час перевірки повноти даних поданої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та доданих до неї документів, виявлено, що її оформлено з порушенням вимог, установлених Порядком прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.04.2015 року за № 79, що унеможливлює внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Враховуючи вищезазначений порядок та. п. 3.2. «Порядок проведення обмірювальних робіт», затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року за № 127, виявлені в установленому порядку самочинно збудовані будинки або прибудови до будинків, господарські будівлі (прибудови), торговельні, господарські кіоски та павільйони, металеві гаражі, підлягають технічній інвентаризації з включенням їх у планові та інші матеріали. У разі самочинного будівництва на оригіналах інвентаризаційної справи, технічного паспорта і копіях планових матеріалів, що їх видають власникам, на вільному від записів місці, з лицьового боку проставляють штампи встановленого зразка.
Згідно доданого позивачем пакету документів, а саме, технічного паспорту, виготовленого сертифікованим інженером з технічної інвентаризації нерухомого майна, відсутній штамп самочинного будівництва встановленого зразка з переліком самочинно збудованих об'єктів, оскільки вищезазначений наказ передбачає видачу та реєстрацію документів дозвільного характеру на самочинно побудовані об'єкти будівництва, підстави для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації не наявні.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у реєстрації вищевказаної декларації, звернувся до суду з позовом.
Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затверджене Постановою КМУ № 294 від 09.07.2014 року визначає завдання, які покладені на неї, відповідно до яких відповідач реєструє повідомлення та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення та декларації про початок виконання будівельних робіт та у визначених законодавством випадках повертає такі декларації.
З 01.09.2014 року змінено порядок надання адміністративних послуг Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014р. № 523-р "Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг" та згідно ч.7 ст. 12 Закону України "Про адміністративні послуги" затверджено Перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг.
Так, відповідно до п.49, 50, 51 даного Переліку надання послуг Держархбудінспекцією, а саме: реєстрація декларації (внесення змін до декларації) про початок виконання підготовчих робіт; реєстрація декларації (внесення змін до декларації) про початок виконання будівельних робіт; реєстрація декларації (внесення змін до декларації) про готовність об'єкта до експлуатації- здійснюється через центри надання адміністративних послуг, утворені при Київській міській держадміністрації, міських радах (їх виконавчих органах) населених пунктів, які є адміністративними центрами областей, а також через інші центри, утворені згідно із Законом України "Про адміністративні послуги", на основі узгоджених рішень між Держархбудінспекцією та органами, якими утворено такі центри.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Відповідно до ч.6 ст.39 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації. Рішення про реєстрацію або повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права реєстрації декларації), або оскаржено до суду.
Згідно з пунктами 17-22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що затверджений Постановою КМУ № 461 від 13.04.2011 р., який визначає механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації, зокрема:щодо об'єктів, які належать до I - III категорії складності, за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Після проведення реєстрації один примірник декларації повертається замовнику (його уповноваженій особі) особисто або рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував.
У разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник (уповноважена ним особа) може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для реєстрації декларації.
У разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до статті 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовнику (його уповноваженій особі) протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.
Згідно до Закону України «Про внесення зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт» від 13.01.2015 № 92-VIII, п. 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 34, ст. 343; 2014 р., № 1, ст. 4) викладено в такій редакції: "9. Орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2015 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені обєкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудовані до 12 березня 2011 року: громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності. Порядок прийняття в експлуатацію таких обєктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №79 від 24.04.2015 року затверджено порядок прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, яким встановлений спрощений порядок проведення технічного обстеження.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку.
В порушення вимог ч.6 ст.39 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.17-22 Порядку №461 заступник директора Департамента ДАБІ ОСОБА_2, повертаючи вдруге ОСОБА_3 ОСОБА_1 без її реєстрації, не здійснив ці дії у строк, передбачений для реєстрації ОСОБА_3, а саме прийняв рішення про повернення листом від 24.12.2015р., хоча цей строк згідно із законодавством та датою, зазначеною в описі, сплинув 17.12.2015р.
Заступник директора ОСОБА_2 обґрунтованих пояснень та заперечень проти вимог, звернених до нього, не подав суду.
В даному випадку надаючи відповідь 24.12.2015 року на заяву позивача від 03.12.2015 року, про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації, відповідач ОСОБА_2 порушив право позивача на звернення з ОСОБА_3 в строк до 31 грудня 2015 року.
У зв'язку з чим суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині та визнання дій заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 з пропуску строків, відведених на розгляд заяви ОСОБА_1 про прийняття в експлуатацію об'єкта, протиправними.
Як вбачається з Листа №17085 від 24.12.2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, підставою для повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації слугувало: «Згідно доданого позивачем пакету документів, а саме, технічного паспорту, виготовленого сертифікованим інженером з технічної інвентаризації нерухомого майна, відсутній штамп самочинного будівництва встановленого зразка з переліком самочинно збудованих об'єктів».
Відповідно до Порядку введення будинку в експлуатацію, технічне обстеження проводиться суб'єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України «Про архітектурну діяльність» одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із цим Законом має кваліфікаційний сертифікат (далі - виконавці). Технічне обстеження включає такі етапи: попереднє (візуальне) обстеження об'єкта, у тому числі огляд і фотографування об'єкта та його конструктивних елементів, виконання обмірів, визначення категорії складності об'єкта, аналіз проектної та іншої технічної документації (за наявності); детальне (інструментальне) обстеження об'єкта, у тому числі визначення параметрів і характеристик матеріалів, виробів та конструкцій, із залученням фахівців відповідної спеціалізації та атестованих лабораторій (за необхідності). Якщо етапи технічного обстеження об'єкта, що проводилось, не збігаються з названими етапами, зазначаються фактично пройдені етапи технічного обстеження.Не дозволяється проведення технічного обстеження виключно за фотографіями, відеозаписами, кресленнями чи іншими документами без візуального огляду об'єкта.На підставі інформації, отриманої під час технічного обстеження, з урахуванням виду, складності, технічних та інших особливостей об'єкта, проведених заходів, передбачених пунктом 3 цього розділу, а також даних технічного паспорта, проектної та іншої технічної документації на об'єкт (за наявності) виконавець проводить оцінку технічного стану об'єкта та складає звіт про проведення технічного обстеження за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Пронумерований, прошнурований звіт підписується та скріплюється особистою печаткою виконавця (за наявності) і затверджується суб'єктом господарювання, який проводив технічне обстеження (для юридичних осіб). Технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться виконавцем (експертом (інженером) з технічної інвентаризації) під час їх технічної інвентаризації лише за результатами попереднього (візуального) етапу обстеження з проставлянням у технічному паспорті відмітки за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.
Відмітка про проведене технічне обстеження проставляється у технічному паспорті на схематичному плані земельної ділянки.
Згідно розділу III «Прийняття в експлуатацію об'єктів» Порядку введення будинку в експлуатацію, замовник або його уповноважена особа подає з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги» до органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження об'єкта з інформацією щодо можливості його надійної та безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта (з відміткою про проведене технічне обстеження у випадках, передбачених пунктом 6 розділу II цього Порядку). Звіти про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта, складені в період з 29 квітня 2013 року до дня набрання чинності цим Порядком, подаються разом з інформацією, отриманою виконавцем від місцевого органу містобудування та архітектури, щодо відповідності місця розташування об'єкта вимогам державних будівельних норм.
Технічні паспорти, складені до набрання чинності цим Порядком, щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно подаються за умови проставляння в них відмітки про проведення їх технічного обстеження за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.
Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).
Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає документи, зазначені в пункті 2 цього розділу, та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 1 цього розділу.
Дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватися з документами, які подаються разом з нею.
Замовник є відповідальним за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації, відповідно до закону.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає замовнику декларацію на доопрацювання з обґрунтуванням причин, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства, виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
Документи, які було додано замовником до заяви, зберігаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі прийняття рішення про повернення декларації орган державного архітектурно-будівельного контролю у строк, передбачений для її реєстрації, надсилає замовнику письмове повідомлення про прийняте рішення з обґрунтуванням причин повернення та документи, які потребують доопрацювання.
Після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про повернення декларації, замовник може повторно подати до органу державного архітектурно-будівельного контролю документи згідно з цим Порядком.
У разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними в декларації) він письмово повідомляє замовника протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.
Замовник зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня самостійного виявлення технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) у зареєстрованій декларації або отримання відомостей про виявлення недостовірних даних подати достовірні дані щодо інформації, яка потребує змін, для внесення їх органом державного архітектурно-будівельного контролю до Єдиного реєстру шляхом подання особисто або надсилання органу державного архітектурно-будівельного контролю рекомендованим листом з описом вкладення заяви, декларації, в якій виявлено технічну помилку або недостовірні дані, в одному примірнику та декларації, в якій враховано зміни, у двох примірниках за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю здійснює реєстрацію декларації, в якій враховано зміни, згідно з цим Порядком.
Відомості щодо внесення даних, зазначених у декларації, в якій виявлено технічну помилку або недостовірні дані, підлягають виключенню з Єдиного реєстру в установленому порядку.
На декларації, в якій виявлено технічну помилку, у верхньому лівому куті проставляється відмітка: «У зв'язку зі змінами, внесеними декларацією від ________ 20__ р. № ___, ця декларація втратила чинність» із зазначенням дати, підпису уповноваженої посадової особи, скріпленого особистою печаткою.
Отже, означений Порядок передбачає вичерпний перелік підстав, з яких декларація повертається на доопрацювання, серед яких відсутність штампу самочинного будівництва встановленого зразка з переліком самочинно збудованих об'єктів в технічному паспорті відсутня.
Судом досліджений технічний паспорт, та встановлено, що на ст. 2 міститься штамп «Збудовано самовільно 1. Житловий будинок літ «А», 2. Підвал літ. «пдА», 3. Навіс літ. «Б» 25.09.2015 рік підпис та примітки: збудовано 2008 році».
Отже відповідач неправомірно відмовив позивачу у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації з наведеної підстави.
Крім того, при першому розгляді заяви позивача, а саме від 30.10.2015 року, відповідач надав відповідь №05/1-14356 від 18.11.2015 року про повернення декларації, у зв'язку з наступним: у п. 2 некоректно зазначена інформація стосовно поверховості об'єкту будівництва; у п. 4 не вірно вказана інформація, стосовно характеристики самовільно побудованих нежитлових приміщень об'єкту будівництва; у п. 5 не зазначений реєстраційний номер технічного паспорту. Отже Департамент вже вказує про відсутність штампу самочинного будівництва встановленого зразка з переліком самочинно збудованих об'єктів в технічному паспорті, разом з чим при поверненні вперше відповідач не вказав цю обставину як підставу повернення.
Наведене дає підстави для висновку, що відповідач не мав законних підстав для повторного повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації, враховуючи надання позивачем разом з нею всіх необхідних документів визначених діючим законодавством.
Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.
Як передбачає ч.2 ст.8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Обов'язковою для застосування в Україні є практика Європейського суду з прав людини, яка статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визнана джерелом права.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифіковано Україною 17.07.1997 року, набула чинності для України 11.09.1997 року) "Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження".
Вирішуючи питання стосовно застосування ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд бере до уваги, що в рішенні Європейського суду з прав людини по справі «East/West Alliance Limited» проти України (заява №19336/04 п.227) зазначено, що засоби юридичного захисту, які вимагаються за статтею 13 Конвенції, повинні бути ефективними як у теорії, так і на практиці; використанню засобів захисту не повинні невиправдано та необґрунтовано перешкоджати дії чи бездіяльність органів влади держави-відповідача.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Аманн проти Швейцарії» (Заява N 27798/95 п.88) зазначено, що стаття 13 Конвенції вимагає, щоб кожен, хто вважає себе потерпілим внаслідок заходу, який, на його думку, суперечив Конвенції, мав право на засіб правового захисту у відповідному національному органі для вирішення свого спору, а в разі позитивного вирішення - для одержання відшкодування шкоди.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Бендерський проти України» (Заява N 22750/02§42) суд нагадує, що «відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватись в світлі обставин кожної справи. Право може вважатися ефективним, тільки якщо зауваження сторін насправді "заслухані", тобто належним чином вивчені судом».
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (ч.4,5 ст.11, ч.2 ст. 69, ч.5 ст.71 КАС України). Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує адміністративний позов (ч.2 ст. 71 КАС України).
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали", а якщо такі приписи відповідач без поважних причин не виконує, то "суд вирішує справу на основі наявних доказів" (ч. 4,6 ст. 71 КАС України).
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Позивач належними доказами підтвердив обґрунтованість своїх вимог, наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про протиправність дій відповідача з пропуску строків розгляду заяви та повернення поданої ОСОБА_1 ОСОБА_3 про готовність об'єкта до експлуатації. Позивач помилково вважає ці дії відмовою у реєстрації ОСОБА_3, оскільки відповідач вчинив протиправні дії саме шляхом безпідставного її повернення 24.12.2015р. для усунення недоліків, а не відмову у реєстрації .
Для належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, село Фонтанка, вул. Полтавська, 12.
Виходячи з викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Центр надання адміністративних послуг Комінтернівської районної державної адміністрації, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 з пропуску строків, відведених на розгляд заяви ОСОБА_1 від 03.12.2015р. про прийняття в експлуатацію об'єкта, та повернення ОСОБА_3 про готовність об'єкта до експлуатації, поданої ОСОБА_1
Зобов'язати Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, село Фонтанка, вул. Полтавська, 12, подану ОСОБА_1 03.12.2015р. о 14год. 25хвил. через Центр надання адміністративних послуг Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департамента державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на користь ОСОБА_1 1102(одну тисячу сто дві)грн. 40коп. судового збору.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Аракелян