ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
29 червня 2016 року № 813/1708/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за адміністративним позовом дочірнього підприємства «Датський Текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С» (Данія) до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанов про накладення штрафу
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з вищезазначеним позовом.
Будучи належним чином повідомленим, позивач участі представника у попереднє судове засідання 06 червня 2016 року не забезпечив, доказів поважності причин неприбуття не подав, клопотань процесуального характеру не надіслав. Суд з огляду на вимоги ст. 128 КАС України відклав попереднє судове засідання до 29 червня 2016 року.
У попередньому судовому засіданні 29 червня 2016 року з'ясовано, що будучи належним чином повідомленим, позивач повторно участі представника у попереднє судове засідання не забезпечив, клопотань процесуального характеру не надіслав, доказів поважності причин його відсутності в судових засіданнях 06 червня 2016 року та 29 червня 2016 року не подав.
У судовому засіданні судом з власної ініціативи поставлено на розгляд питання з приводу залишення адміністративного позову без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача не заперечував з приводу поставленого питання та просив залишити адміністративний позов без розгляду.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку, що адміністративний позов дочірнього підприємства «Датський Текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С» (Данія) підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України, особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, не можуть бути обмежені у праві на отримання в адміністративному суді як усної, так і письмової інформації щодо результатів розгляду справи. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в адміністративному суді інформації про дату, час і місце розгляду своєї справи та ухвалені в ній судові рішення.
Нормою п. 1 ч. 3 ст. 49 КАС України особам які беруть участь у справі надано право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів.
При цьому частиною 2 ст. 49 КАС України передбачено, що особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Крім наявних прав особи, що беруть участь у справі, наділені також певними обов'язками, що кореспондують процесуальним правам інших осіб, та дають змогу здійснювати ефективний розгляд справи судом. При цьому процесуальні права і обов'язки будь-якої особи, яка бере участь у справі, не можуть визнаватися більш або менш важливими ніж права і обов'язки другої особи, яка бере участь у справі.
Будучи ініціатором судового розгляду справи позивач в першу чергу має активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані. При цьому, визначальними процесуальними обов'язками позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи, дотримання процесуальних строків.
Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Суд зазначає, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа ОСОБА_2 проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Якщо особи які беруть участь у справі, не можуть з поважних причин прибути до суду, то відповідно до ч.2 ст.40 КАС України вони зобов'язанні завчасно повідомити суд про неможливість прибуття та її причини. "Завчасно" означає необхідність повідомити у такі строки, щоб у суду була інформація про це не пізніше початку судового засідання.
Попри те, позивач у судове засідання не з'являвся, хоча як зазначено був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Заяву про розгляд справи за його відсутності суду не подав.
Відповідно до статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 4 частини 1 статті 155 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позивач повторно не прибув у судове засідання без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з частиною 3 статті 155 КАС України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
З урахуванням вимог вказаної норми закону та беручи до уваги, що позивачем не вчинено процесуальних дій, спрямованих на забезпечення розгляду справи у суді, провадження у якій відкрито за його ж заявою, констатуючи факт порушення позивачем вимог частини 2 статті 49 КАС України щодо зобов'язання осіб добросовісно користуватися належними їм правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, що позивач повторно, без поважних причин не прибув у судове засідання, а тому постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду, що не позбавляє права особи повторно звернутись з позовом до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 155, 160, 165 КАС України суд
адміністративний позов дочірнього підприємства «Датський Текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С» (Данія) до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанов про накладення штрафу залишити без розгляду.
Залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє позивача права повторно звернутись до суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Гулкевич І.З.