31 травня 2016 року № 810/740/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клайт» до Київської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кіо-Транс», Публічне акціонерне товариство «Північтранс» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Клайт" з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, утвореного Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 30.10.2015 №414, щодо невизначення переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №301 «Вишневе - Київ АС Дачна» на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинною станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 07.08.2012 включно;
- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію затвердити персональний склад Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації для визначенням переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №301 «Вишневе - Київ АС Дачна», на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 07.08.2012 включно;
- зобов'язати Конкурсний комітет з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 301 «Вишневе-Київ АС Дачна», на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 07.08.2012 включно.
До судового засідання представники сторін не прибули.
Представники позивача, Київської обласної державної адміністрації і ТОВ «КіоТранс» звернувся до суду з письмовими клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності.
Інші особи, які беруть участь у розгляді справи, належним чином повідомлені про час, дату та місце її розгляду, про причини неявки своїх представників суд не повідомили, з клопотаннями про відкладення розгляду справи до суду не звертались.
Представником ТОВ «Кіо Транс» надано заперечення проти позову, в яких він просить відмовити у його задоволенні.
На підставі ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
У січні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Клайт» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету Київської обласної державної адміністрації, третя особа: ПАТ «Північтранс», про:
- визнання протиправним рішення конкурсного комітету Київської обласної державної адміністрації від 07.08.2012, оформленого протоколом № 5 щодо оголошення переможцем конкурсу ПАТ "Північтранс" з щоденного, самостійного виконання 45-ти оборотних рейсів у звичайному режимі руху та 45 оборотних рейсів у режимі маршрутного таксі на автобусному маршруті №301 «Вишневе - Київ АС Дачна» з укладенням відповідного договору строком на п'ять років;
- визнання протиправним рішення конкурсного комітету Київської обласної державної адміністрації від 07.08.2012, оформленого протоколом №5 щодо оголошення переможцем конкурсу ПАТ "Північтранс" з щоденного, самостійного виконання 90 оборотних рейсів у звичайному режимі та 90 оборотних рейсів у режимі маршрутного таксі на автобусному маршруті №721 «Вишневе - Київ АС Дачна» з укладенням відповідного договору строком на п'ять років;
- визнання протиправним рішення конкурсного комітету Київської обласної державної адміністрації від 07.08.2012, оформленого протоколом №5 щодо оголошення переможцем конкурсу ПАТ «Північтранс» з щоденного, самостійного виконання 150-ти оборотних рейсів на автобусному маршруті №741 «Петрівське - Київ АС Дачна» з укладенням відповідного договору строком на п'ять років;
- визнання протиправним рішення конкурсного комітету Київської обласної державної адміністрації від 07.08.2012, оформленого протоколом № 5 щодо оголошення переможцем конкурсу ПАТ «Північтранс» з щоденного, самостійного виконання 20-ти оборотних рейсів у звичайному режимі руху та 15-ти оборотних рейсів у режимі маршрутного таксі на автобусному маршруті №742 «Боярка - Київ АС Дачна» з укладенням відповідного договору строком на п'ять років;
- зобов'язання конкурсного комітету Київської обласної державної адміністрації визначити переможців конкурсу на право перевезення пасажирів: щоденного, самостійного виконання 45-ти оборотних рейсів у звичайному режимі руху та 45 оборотних рейсів у режимі маршрутного таксі на автобусному маршруті №301 «Вишневе - Київ АС Дачна» з щоденного, самостійного виконання 90 оборотних рейсів у звичайному режимі та 90 оборотних рейсів у режимі маршрутного таксі на автобусному маршруті №721 «Вишневе - Київ АС Дачна»; з щоденного, самостійного виконання 150-ти оборотних рейсів на автобусному маршруті № 741 «Петрівське - Київ АС Дачна» з щоденного, самостійного виконання 20-ти оборотних рейсів у звичайному режимі та 15-ти оборотних рейсів у режимі маршрутного таксі на автобусному маршруті № 742 «Боярка - Київ АС Дачна», на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками претендентами до 07.08.2012 включно.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 у справі №810/276/13-а адміністративний позов задоволено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2013 постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволені позовних вимог ТОВ «Клайт» відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.09.2014 у справі №К/800/40229/13 (№810/276/13-а) постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2013 скасовано та залишено в силі постанову Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України від 07.07.2010 №2453-VI «Про судоустрій та статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Отже, постанова Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 є обов'язковою для виконання Київською обласною державною адміністрацією та Конкурсним комітетом з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації.
Статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Відповідно до ч. 1 та ч.2 ст. 44 цього ж Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом 2 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081) визначено, що організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс.
Організатором на автобусному маршруті загального користування є обласна держадміністрація на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласний маршрут), у тому числі, які проходять від м. Києва до населених пунктів Київської області (п. 4 Порядку).
Відповідно до п. 2 Порядку конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.
Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 23.09.2015 №352 «Про деякі питання врегулювання діяльності щодо перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування» затверджено Положення про конкурсний комітет для проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації (надалі - Положення).
Пунктом 3 Положення передбачено, що конкурсний комітет є тимчасовим колегіальним органом Київської облдержадміністрації для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу на перевезення пасажирів на внутрішньо обласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування.
За змістом п. 5 Положення основним завданням конкурсного комітету є проведення конкурсу та визначення переможця конкурсу на перевезення пасажирів.
Згідно п. 22 Порядку персональний склад конкурсного комітету затверджується організатором, який призначає голову, його заступника та секретаря.
Аналогічні норми містяться у п. 6 Положення, яким визначено, що Конкурсний комітет утворюється і його персональний склад, голова, заступник голови та секретар затверджується розпорядженням голови Київської облдержадміністрації за поданням управління інфраструктури облдержадміністрації.
Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації №414 від 30.10.2015 утворено конкурсний комітет для проведення 03.11.2015 обласного конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, як тимчасовий орган для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішень про визначення переможців конкурсу, розгляду судових рішень, що набрали законної сили.
Додатком до розпорядження Київської обласної державної адміністрації №414 від 30.10.2015 затверджено склад конкурсного комітету: голова конкурсного комітету - перший заступник голови Київської облдержадміністрації ОСОБА_1, заступник голови конкурсного комітету - начальник управління інфраструктури Київської облдержадміністрації ОСОБА_2, секретар конкурсного комітету - завідувач сектору правового супроводу та кадрів управління інфраструктури Київської облдержадміністрації ОСОБА_3, члени конкурсного комітету: ОСОБА_4, представник Всеукраїнської громадської організації «Українська молодіжна асамблея»; ОСОБА_5, представник громадської організації «Спілка депутатів місцевих рад»; ОСОБА_6 представник Всеукраїнського громадського об'єднання «Український транспортний союз»; ОСОБА_7, заступник голови Організації професійної спілки працівників транспорту в Ккиївській області; ОСОБА_8, начальник відділу організації перевезень та диспетчерського контролю Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті; ОСОБА_9, представник Всеукраїнської громадської організації «Народна люстрація»; ОСОБА_10, директор департаменту транспортної інфраструктури Київської міської державної адміністрації; ОСОБА_11, віце-президент Спілки автотранспортників Київщини; ОСОБА_12, начальник відділу автомобільно-технічної інспекції управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області.
Згідно протоколу №2015-3 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, від 03, 05 листопада 2015 року на порядку денному засідання конкурсного комітету було: проведення конкурсу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, які були оголошені та опубліковані в газеті «Час Київщини» №37 (180) від 02.10.2015, із змінами, опублікованими в газеті «Час Київщини» №38 (181) від 09.10.2015 та №20 Спецвипуск від 14.10.2015, та розгляд судових рішень, що набрали законної сили.
Відповідно до протоколу №2015-3 від 03, 05 листопада 2015 року на розгляд конкурсного комітету винесено питання щодо виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013, залишеної в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.09.2014 (справа №К/800/40229/13 (№810/276/13-а)).
У той же час конкурсним комітетом рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 у справі №810/276/13-а не виконано, переможців конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті № 301 «Вишневе - Київ АС Дачна», №721 «Вишневе - Київ АС Дачна»,№ 741 «Петрівське - Київ АС Дачна», № 742 «Боярка - Київ АС Дачна» на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками претендентами до 07.08.2012 включно, визначено не було.
Зі змісту протоколу №2015-3 від 03, 05 листопада 2015 року слідує, що підставою для невиконання судового рушення є наявність постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 у справі №826/6661/13-а, що також набрала законної сили, і згідно якої судом визнано протиправним та скасовано п. 5 рішення конкурсного комітету від 28.02.2013, оформленого протоколом №11, в частині визнання переможцем конкурсу на об'єкті №13 ТОВ «Клайт», зобов'язано Київську обласну державну адміністрацію організувати новий конкурс, об'єктом якого виставити автобусний маршрут загального користування № 721.
У зв'язку з цим конкурсний комітет прийняв рішення рекомендувати організатору звернутись за роз'ясненням до Київського апеляційного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду України щодо виконання рішень судів, а саме: постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 у справі №826/6661/13-а та ухвали Вищого адміністративного суду від 24.09.2014 у справі №810/276/13-а враховуючи неоднозначність та суперечність цих рішень, а саме - яким способом виконувати дані рішення в частині, що стосується маршруту №721 «Вишневе-Київ АС «Дачна».
У той же час, Конкурсним комітетом залишено поза увагою той факт, що постановою Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 у справі №810/276/13-а зобов'язано визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів, окрім маршруту №721 «Вишневе - Київ АС «Дачна», й по іншим автобусним маршрутам, зокрема - №301 «Вишневе - Київ АС Дачна», № 741 «Петрівське - Київ АС Дачна» та № 742 «Боярка - Київ АС Дачна».
Отже, Конкурсним комітетом безпідставно не було вжито заходів, спрямованих на виконання судового рішення в частині визначення переможця конкурсу на автобусному маршруті №301 «Вишневе - Київ АС Дачна», де у вказаній частині постанова Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 у справі №810/276/13-а жодним чином постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 у справі №826/6661/13-а не суперечить.
Суд зазначає, що така бездіяльність Конкурсного комітету стосовно невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, є протиправною та порушує права позивача, як перевізника - претендента, що брав участь у конкурсі, зокрема, по об'єкту №14 (автобусний маршрут загального користування № 301 «Вишневе - Київ АС Дачна») та з урахуванням встановлених судовим рішенням обставин, має бути визнаний переможцем конкурсу на вказаному автобусному маршруті.
Згідно п. 24 Положення рішення конкурсного комітету у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписує голова та секретар конкурсного комітету і подається організатору.
Відповідно до п. 25 Положення конкурсна документація, протокол засідання конкурсного комітету передаються секретарем конкурсного комітету після проведення конкурсу для подальшого зберігання в установленому порядку до управління інфраструктури облдержадміністрації. Після передачі конкурсної документації до управління інфраструктури облдержадміністрації функції конкурсного комітету вважаються виконаними і він, як тимчасовий орган, припиняє своє існування.
Отже, Конкурсний комітет, утворений Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 30.10.2015 №414, після оформлення та підписання протоколу №2015-3 від 03, 05 листопада 2015 року припинив своє існування.
Відповідно, Київська обласна державна адміністрація зобов'язана своїм розпорядженням повторно затвердити персональний склад конкурсного комітету для виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 у справі №810/276/13-а в частині визначення переможця конкурсу на автобусному маршруті №301 «Вишневе - Київ АС Дачна».
Станом на час прийняття рішення у даній справі суду не надано доказів того, що відповідачами вчинено заходи, спрямовані на виконання вказаного судового рішення, зокрема, в частині, яка не суперечить постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 у справі №826/6661/13-а.
Суд погоджується з тим, що вказана бездіяльність Київської обласної державної адміністрації, пов'язана з невиконанням судового рішення, порушує права позивача як учасника конкурсу, проведеного 07.08.2012, конкурсні пропозиції якого, з огляду на встановлені судовим рішенням обставини, що не підлягають доказуванню у даній справі, оцінено конкурсним комітетом у порушення нормативної процедури, передбаченої галузевим законодавством, що призвело до незаконного визначення на вказаному автобусному маршруті іншого автомобільного перевізника.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду жодних доказів, які спростовували б доводи позивача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, відповідно, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 97 КАС України суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.
Оскільки позивач з клопотанням про відшкодування судових витрат до суду не звертався, дане питання при прийнятті рішення у справі судом не розглядається.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 69, 70, 71, 94, 97, 122, 128, 158-163, 167, 254, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, утвореного Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 30.10.2015 №414, щодо невизначення переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №301 «Вишневе - Київ АС Дачна» на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинною станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 07.08.2012 включно.
Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію затвердити персональний склад Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації для визначенням переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №301 «Вишневе - Київ АС Дачна», на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 07.08.2012 включно.
Зобов'язати Конкурсний комітет з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 301 «Вишневе-Київ АС Дачна», на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.08.2012 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 07.08.2012 включно.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.