ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" червня 2016 р. Справа № 809/631/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Остап'юк С.В., судді Кишинський М.І., Матуляк Я.П.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області Мелінишин С.Б.,
представника відповідача Державної фіскальної служби України Лаврука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
30.05.2016 ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернувся з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та втрати працездатності, зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 150 - кратному прожитковому мінімумі, установленому Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачами всупереч статті 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №707 від 12.05.2007 неправомірно відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та втрати працездатності в розмірі 150 - кратному прожитковому мінімумі, установленому Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, тому просить зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити вказану допомогу.
Позивач заявлені позовні вимоги підтримав, з підстав вказаних у позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів проти позову заперечили, суду пояснили, що відповідачами правомірно відмовлено позивачу у виплаті грошової допомоги, з мотивів втрати 07.11.2015 чинності Закону України «Про міліцію».
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представників відповідачів, дослідивши докази суд встановила наступне.
Судом встановлено, ОСОБА_1 в період з 01.12.1996 до 11.08.2015 проходив службу в органах податкової міліції на посадах рядового і начальницького складу.
11.08.2015 наказом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №239-о, на підставі свідоцтва про хворобу за №199 від 16.07.2015 звільнено з посади та податкової міліції оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління ДПІ у місті Івано-Франківську ОСОБА_1 у запас згідно підпункту «б» (через хворобу) пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР за №114 від 29.07.1991.
25.11.2015, рішенням медико-соціальною експертною комісією Міністерства охорони здоров'я в Івано-Франківській області позивачу з 06.11.2015 встановлено ІІІ групу інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ та визначено ступінь втрати професійної працездатності 30%.
30.11.2015 та 04.02.2016 позивач звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області із заявою та відповідними документами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із тим, що під час проходження служби в органах податкової міліції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області позивач став інвалідом.
Державною фіскальною службою України, Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області відмовлено відповідачу у виплаті вказаної грошової допомоги, з мотивів втрати 07.11.2015 чинності Закону України «Про міліцію».
Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Статтею 41 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) встановлено, що у складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.
Згідно статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" .
Відповідно статті 357 Податкового кодексу України форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Статтею 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції, чинній з моменту встановлення позивачу інвалідності) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, статтею 23 Закону України «Про міліцію» встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у працівника міліції виникає, також, у тому разі, коли інвалідність встановлена не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Суд зазначає, що норма статті 23 Закону України «Про міліцію» підлягає застосуванню до спірних правовідносинах в редакції Закону чинного з моменту встановлення позивачу групи інвалідності, пов'язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ (в органах податкової міліції) - 06.11.2015, оскільки саме з цього моменту у позивача настало право на отримання одноразової грошової допомоги.
Як наслідок, позивач наділений правом на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до статті 23 Закону України «Про міліцію» в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, а відмова Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області у виплаті позивачу такої грошової допомоги, з підстав втрати чинності з 07.11.2015 Закону України «Про міліцію», є протиправною.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та статті 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" постановою Кабінету Міністрів України за №707 від 12.05.2007 затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі по тексту - Порядок).
Згідно пункту 1 Порядку одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
Відповідно пункту 3 даного Порядку розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку особа рядового або начальницького складу займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності.
У відповідності до пункту 5 Порядку для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Згідно пункту 7 Порядку орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.
Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.
Працівник міліції, податкової міліції, у разі його загибелі (смерті) члени його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батьки та утриманці можуть пред'явити МВС та ДПА вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право на отримання такої допомоги.
Таким чином, розмір одноразової грошової допомоги позивача повинен становити 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
За таких обставини, Державна фіскальна служба України, Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області зобов'язані, в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України за №707 від 12.05.2007, нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 150 - кратному прожитковому мінімумі, установленому Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги про визнання протиправною відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та втрати працездатності, зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 150 - кратному прожитковому мінімумі, установленому Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, є обґрунтованими та підлягаю до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивачем квитанцією за №0.0.559699674.1 від 28.05.2016 на суму 1 653, 63 гривень підтверджено сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України та Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області у рівних частинах по 826, 50 гривень з кожного відповідача.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України та Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та втрати працездатності.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України та Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України за №707 від 12.05.2007, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу в розмірі 150 - кратному прожитковому мінімумі, установленому Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код 39292197) сплачений судовий збір в розмірі 826 (вісімсот двадцять шість) гривень 50 копійок.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код 39394463) сплачений судовий збір в розмірі 826 (вісімсот двадцять шість) гривень 50 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя Остап'юк С.В.
Суддя Кишинський М.І.
Суддя Матуляк Я.П.
Постанова складена в повному обсязі 27.06.2016.