про повернення позовної заяви
29 червня 2016 рокум. Ужгород№ 807/817/16
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Верхньобистрянська сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області про визнання виборів недійсними,-
29 червня 2016 року, позивач - ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області (далі - відповідач), якою просив: 1) визнати протиправними дії Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області щодо складання, затвердження тексту виборчих бюлетенів на повторні позачергові вибори сільського голови с. Верхній Бистрий, виготовлення та передачу останніх на виборчу дільницю з неправдивими відомостями відносно позивача, а саме: зазначенням його по-батькові "Федорович" в той час, як він "Васильович"; 2) визнати протиправною бездіяльність Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області щодо незабезпечення виготовлення належних виборчих бюлетенів; 3) визнати недійсними повторні позачергові вибори Верхобистрянського сільського голови, що проводилися 26 червня 2016 року; 4) призначити позачергові вибори сільського голови с. Верхній Бистрий Міжгірського району Закарпатської області з дотриманням вимог Закону України "Про місцеві вибори" та Конституції України; 5) до набрання законної сили рішенням суду в даній справі, заборонити відповідачеві вживати будь-яких заходів щодо офіційного оприлюднення результатів повторних позачергових виборів сільського голови с. Верхній Бистрий Міжгірського району Закарпатської області; 6) стягнути з відповідача судові витрати.
Відповідно до вимог статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, встановлених цим Кодексом, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
При цьому суд звертає увагу, що особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначено статтею 172 КАС України.
Частиною 4 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно з приписами частини 5 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Закарпатський окружний адміністративний суд констатує, що згідно прохальної частини позовної заяви, позовні вимоги спрямовані виключно до Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області. Крім того, позивач також просить визнати протиправними дії Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області щодо складання, затвердження тексту виборчих бюлетенів на повторні позачергові вибори сільського голови с. Верхній Бистрий, виготовлення та передачу останніх на виборчу дільницю з неправдивими відомостями відносно позивача, а саме: зазначенням його по-батькові "Федорович" в той час, як він "Васильович" та визнати протиправною бездіяльність Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області щодо незабезпечення виготовлення належних виборчих бюлетенів, та як результат визнати недійсними повторні позачергові вибори та призначити нові позачергові вимоги сільського голови с. Верхній Бистрий Міжгірського району Закарпатської області.
Оскільки позивачем заявлені вимоги до виборчої комісії - сільської територіальної виборчої комісії, рішення, дії чи бездіяльність якої не може бути оскаржено до окружних адміністративних судів (частина 4 стаття 172 КАС України), суд дійшов висновку, що дана справа підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом за місцезнаходження відповідача відповідно до вимог, встановлених статтею 172 частиною 5 КАС України.
Враховуючи, що місцезнаходження відповідача є с. Верхній Бистрий Міжгірського району Закарпатської області, суд дійшов висновку, що дана справа предметно підсудна Міжгірському районному суду Закарпатської області як адміністративному суду.
У відповідності до вимог п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин, суд приходить висновку про необхідність повернення позивачу позовної заяви як такої, що не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі наведеного та керуючись ст.18, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Верхньобистрянської сільської виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області про визнання виборів недійсними - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що дана справа предметно підсудна Міжгірському району суду Закарпатської області як адміністративному суду.
Роз'яснити позивачу, що в силу частини 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Судові витрати за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Суддя Т.В. Скраль