Постанова від 22.06.2016 по справі 806/574/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2016 року Житомир справа № 806/574/16

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шуляк Л.А., суддів: Токаревої М.С., Капинос О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Міністерство соціальної політики України прийняти рішення або вчинити певні дії по виконанню функцій, як органу державного регулювання і нагляду, визначених ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що мають наслідком здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог ч.2 ст.40 та ч.2 ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з тієї заробітної плати, з якої раніше було обчислено пенсію.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що 25.12.2015 року він звернувся до Міністерства соціальної політики України зі скаргою на рішення Управління ПФУ в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області та ГУ ПФУ у Житомирській області про перерахунок пенсії. Проте, листом №283/039/161-16 від 18.01.2016 Мінсоцполітики повідомило позивача, що питання його пенсійного забезпечення вже розглядалось та йому неодноразово протягом 2014-2015 років надавалась вичерпна інформація з цього приводу. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки результатом розгляду скарги відповідно до ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) мало бути рішення, а не лист. При цьому, позивач позбавлений права на оскарження цього листа, який не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України.

Відповідач у письмових запереченнях на позов просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що повноваження Мінсоцполітики щодо нагляду за дотриманням норм Закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, передбачене ст.103 Закону, реалізується відповідно до Порядку здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду, затвердженого наказом Мінсоцполітики №4 від 10.01.2007 (далі - Порядок). Виходячи із положень Порядку, позивачу слід було звернутися із заявою про перевірку додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати його пенсії до органів праці та соціального захисту населення за місцем нарахування пенсії. Також відповідач зазначив, що відсутні підстави для прийняття рішення відповідно до ч.4 ст.103 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Сторони в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Враховуючи наведене, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, за наявними у справі матеріалами.

У силу приписів ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, посилаючись на ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", направив Міністерству соціальної політики України скаргу від 25.12.2015 щодо неправомірних рішень Управління ПФУ в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області та ГУ ПФУ у Житомирській області про перерахунок призначеної йому пенсії та просив скасувати прийняті рішення. Також просив оформити результати розгляду рішенням, а не роз'ясненнями у вигляді листів (а.с.10-12).

Листом №283/039/161-16 від 18.01.2016 Мінсоцполітики повідомило позивача, що питання його пенсійного забезпечення вже розглядалось та йому неодноразово протягом 2014-2015 років надавалась вичерпна інформація з цього приводу. Також позивачу роз'яснено порядок оскарження рішень органів Пенсійного фонду (а.с.13).

Надаючи оцінку діям відповідача, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджується із застосуванням органами Пенсійного фонду ч.2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при перерахунку його пенсії відповідно до ст.43 цього Закону, у зв'язку з чим ним було подано скаргу до Мінсоцполітики на підставі ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо суб'єктом солідарної системи або накопичувальної системи пенсійного страхування прийнято рішення з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або такий суб'єкт не виконує вимог законодавства, органи державного регулювання та нагляду вказують на допущені порушення і встановлюють строк для їх усунення. Якщо протягом цього строку суб'єкт не усуне порушення, незаконне рішення скасовується органами державного регулювання та нагляду з подальшим відшкодуванням збитків за рахунок цього суб'єкта.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення є Міністерство соціальної політики України.

Згідно із Положенням про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423 Мінсоцполітики у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Одним із основних завдань Мінсоцполітики є забезпечення формування та реалізації державної політики щодо пенсійного забезпечення.

Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань здійснює державне регулювання та нагляд за дотриманням закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду України з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Мінсоцполітики №4 від 10.01.2007 затверджено Порядок здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.

Порядок визначає механізм організації та здійснення нагляду структурними підрозділами органів праці та соціального захисту населення, на які покладені функції здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.2 цього Порядку нагляд здійснюється за напрямками: а) правильність та своєчасність призначення (перерахунку) пенсій; б) правильність та своєчасність нарахування, виплати та припинення виплати пенсій.

Нагляд за правильністю та своєчасністю призначення (перерахунку) пенсій здійснюється шляхом перевірок матеріалів пенсійних справ, щодо яких органами Пенсійного фонду України прийнято рішення про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні (перерахунку) пенсій та відстрочку часу призначення пенсії відповідно до законів, згідно з якими органами Пенсійного фонду України призначаються (перераховуються) пенсії.

У ході здійснення нагляду перевіряється відповідність прийнятого рішення про призначення (перерахунок), відмову в призначенні (перерахунку) пенсії та відстрочку часу призначення пенсії законодавчим та нормативно-правовим актам, дотримання установленого законодавством порядку оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Перевірці підлягають матеріали пенсійних справ, зареєстровані в журналах (форми N 10, N 3), за якими прийнято рішення про призначення (перерахунок) пенсії в місяцях, що передують місяцю, у якому здійснюються перевірки.

Право на проведення перевірок мають працівники органів праці та соціального захисту населення, до функціональних обов'язків яких входить здійснення нагляду або координація роботи з нагляду (п.3 Порядку).

Працівниками органів праці та соціального захисту населення протягом двох днів після закінчення перевірки оформляється акт перевірки правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсій (далі - акт перевірки) у двох примірниках (додаток 2), один з яких подається керівнику органу Пенсійного фонду України, де здійснювалася перевірка.

Узагальнені результати за матеріалами перевірок протягом місяця з дня одержання інформації від головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних держадміністрацій, Головного управління соціального захисту населення Київської міської держадміністрації та управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської держадміністрації, Міністерства праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим направляються Міністерством праці та соціальної політики України Пенсійному фонду України для вжиття відповідних заходів та головним управлінням праці та соціального захисту населення обласних держадміністрацій, Головному управлінню соціального захисту населення Київської міської держадміністрації, управлінню праці та соціального захисту населення Севастопольської міської держадміністрації, Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим для врахування в роботі (п.4.3 Порядку).

Як вбачається із наведених норм законодавства, чітко визначено процедуру здійснення державного нагляду органами праці та соціального захисту населення за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України, а саме шляхом проведення перевірок.

Водночас, із наданих Мінсоцполітики відповідей не вбачається, що такі перевірки у відповідності до визначеного Порядку проводились органами праці та соціального захисту населення із складанням відповідних актів перевірки. Позивачу надавались роз'яснення щодо його пенсійного забезпечення без попередніх перевірок правильності нарахування пенсії. Мінсоцполітики як вищестоящий орган не ініціював проведення таких перевірок органами праці та соціального захисту населення для надання висновків щодо наявності чи відсутності порушень органами Пенсійного фонду законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії позивачу, зворотнього відповідачем не доведено. За таких обставин, твердження відповідача про відсутність підстав для прийняття рішення відповідно до ч.4 ст.103 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є передчасним.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (ст.11 КАС України).

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ст.162 КАС України).

З урахуванням наведеного, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Мінсоцполітики на виконання функцій, передбачених ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вжити заходів для проведення перевірки матеріалів пенсійної справи позивача щодо правильності обчислення його пенсії у відповідності до вищенаведеного Порядку, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а тому з відповідача слід стягнути 275,60 грн. судових витрат.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Міністерство соціальної політики України на виконання функцій, передбачених ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вжити заходів для проведення перевірки матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 щодо правильності обчислення його пенсії у відповідності до встановленого порядку.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Міністерства соціальної політики України на користь ОСОБА_1 275 (двісті сімдесят п'ять) грн. 60 коп. судових витрат.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Л.А.Шуляк

Судді: М.С.Токарева

О.В.Капинос