Постанова від 22.06.2016 по справі 805/1390/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2016 р. Справа №805/1390/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Крилової М.М., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення робіт з проведення вантажного похилу блоку № 6 Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» у зв'язку з загрозою життю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 13.04.2016 №361, направлення на перевірку позивачем проведено позапланову перевірку ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення перевірки виявлено 21 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 14 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

У зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення такої шкоди, є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з проведення вантажного похилу блоку № 6, ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1».

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву, відповідно до якої зазначено, що ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» приймає заходи щодо усунення порушень виявлених під час перевірки, про те, у зв'язку тяжким фінансовим становищем підприємства своєчасне їх виконання неможливе. ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими. Разом із тим, представник просив розглянути справу без участі представника підприємства.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З огляду на викладене, суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та правову позицію представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області діє на підставі Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 07.05.2015 № 16.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

За приписом пункту 4 вказаного Положення управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

При цьому, згідно з п. 1.4 Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Судом встановлено, що позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Тобто, позивач є саме тим органом до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці.

З он-лайн сервісу отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що Державне підприємство «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» зареєстроване у якості юридичної особи у встановленому порядку 10.04.2006, включене до ЄДРПОУ за № 34032208, розташоване за адресою: 85670, Донецька область, місто Вугледар, вулиця Магістральна, будинок 4.

Наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області № 361 від 13.04.2016 на підставі Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, що ратифікована Україною 08.09.2004, п.1 пп.6 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», а саме настання 12.04.2016 о 06 год. 40 хв. аварії, та смерті гірника з ремонту гірничих виробок ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 наказано відділу гірничотехнічного нагляду у Селидівському регіоні управління гірничого нагляду провести з 18.04.2016 до 29.04.2016 позапланову перевірку ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» на відповідність законодавчим та нормативно-правовим актам з охорони праці та промислової безпеки (а.с.24).

Відповідно до направлення на проведення позапланової перевірки від 13.04.2016 №06.5/253 головних державних інспекторів відділу гірничотехнічного нагляду у Селидівському регіоні управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 направлено для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» з 18.04.2016 по 29.04.2016 (а.с.25).

27.04.2016 за результатами вказаної вище перевірки складено акт № 06.5-3/42, згідно з яким зазначено, що в ході проведеної перевірки посадовими особами були виявлені порушення ст. 14 Закону України «Про охорону праці», з яких 14 порушень створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

1) підприємство не оснащено засобами автоматичної пожежної сигналізації та автоматичного пожежегасіння приміщень, будівель та споруд поверхневого комплексу та гірничих виробок шахт, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці», та п.1.1.ІХ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10, НАПБ Б.01.009-2004, дод.9 п.7.2.1, табл.9.1, 9.2;

2) в підземних мережах напругою понад 1140 В не здійснюється захист від витоків (замикань на землю), що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці», п.1.7.VІІІ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

3) вибої підготовчих виробок, а також сполучення лав із штреками, розподільні пункти та інші місця групового розміщення електроустаткування в дільничних виробках не захищаються автоматичними системами локалізації спалахів метану і вугільного пилу на початковій стадії їх виникнення, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.14.7.VІ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

4) працівники ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» не забезпечені ізолюючими само рятівниками, при потребі 2267 шт. недостає 117 шт., що є порушенням ст.14 Закону України «Про охорону праці» та п.10.3.ІV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

5) не проводиться навчання працівників ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» в «димних камерах», при плані 1609 чол., фактично прийшли тренування 50 чол. (-1559 чол.), відсутні ізолюючі само рятівники для проведення навчань, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.12.3.ІV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

Вантажний похил блоку №6.

6) впродовж виробки високовольтні муфти (5 одиниць) підвішені з порушенням, є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.3 гл. 1 р. V Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

7) на ПК-37 не опломбована комірка КРУВ-6 №1, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.10 гл. 1 р. VІІІ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

8) високовольтна комірка №1 не огороджена від рейкової колії, що є порушенням ст.14 Закону України «Про охорону праці» та п.5 гл. 5 р. VІІІ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

9) відсутні таблиці з типовими сигналами на лебідці ДКНЛ, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.10 гл. 1 р. ІV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

10) на ПК-52 порушене кріплення обвідного ролика лебідки ДКНЛ (балка кріплення встановлена в рамку), що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.10 гл. 1 р. ІV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

11) на кінці вентиляційного ставу відсутній випрямляючий каркас, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.4 гл. 4 р. VІ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

12) на прохідницькому комбайні КПД у неробочому стані реле тиску води, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.4 гл. 7 р. VІ Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

13) в замкових з'єднаннях арочного кріплення виробки з ПК-38 по ПК-52 (забійна частина виробки) встановлено по одній скобі. Виробка не забезпечена 430 од. скоб, що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.10 гл. 1 р. ІV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10;

14) на рамках кріплення з ПК-38 по ПК-52 (забійна частина виробки) недостатньо між рамних стяжок, встановлено по одній стяжці замість трьох. Не вистачає 860 од., що є порушенням ст. 14 Закону України «Про охорону праці» та п.10 гл. 1 р. ІV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10.

Станом на час розгляду справи, порушення, встановлені під час позапланової перевірки Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1 на предмет дотримання нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у встановлений законом спосіб та термін відповідачем не усунуті.

Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про охорони праці», працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем на час розгляду справи не усунені.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вимог, зазначених у частині 1 цієї статті.

Оскільки порушення, встановлені позивачем під час позапланової перевірки Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» шляхом повного зупинення ведення робіт з проведення вантажного похилу блоку № 6 Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1».

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, питання про перерозподіл судових витрат не вирішується.

Повний текст постанови виготовлений 29 червня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Головного управління Держпраці у Донецькій області - задовольнити.

Застосувати до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» (код ЄДРПОУ 34032208, юридична адреса: 85670, Донецька область, м. Вугледар, вул.Магістральна, буд. 4) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення робіт з проведення вантажного похилу блоку № 6 Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1».

Вступну та резолютивну частини постанови прийнято в нарадчій кімнаті 22 червня 2016 року. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Крилова М.М.