ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/11220/16-а
провадження № 2-а/753/557/16
"29" червня 2016 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Комаревцева Л.В., розглянувши в скороченому провадженні в судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, з 13.12.2015
13.06.2016 ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивував тим, що 30.05.2016 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок розміру призначеної у 2009 році пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Луганської області від 27.05.2016 № 18-361 вих.16.
Натомість, 08.06.2016+ листом за № 4800/14/Т-472 Відповідач відмовив у перерахунку призначеної пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», від 02.03.2015 №213-УІІІ, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що відмова Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві є необґрунтованою, незаконною та такою, що грубо порушує його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Просить ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправними дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (відповідь від 08.06.2016 за № 4800/14/Т-472), щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.05.2016 № 18-361 вих.16.
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з травня 2016 перерахунок та виплату позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати позивача, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 27.05.2016 № 18-361 вих.16. без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців), з 30.05.2015
Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 16 червня 2016 року позовну заяву ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, в частині позовних вимог з 30 травня 2015 року по 12 грудня 2015 року - залишено без розгляду.
З письмових заперечень представника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києвівбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Зазначено, що позивач знаходиться на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києвіта отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітної плати. Обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно роз'яснень інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики України щодо Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (Закон № 76 від 28 грудня 2014 року), зазначено, що пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) відповідно до законів України «Про державну службу» (стаття 37), «Про Прокуратуру» (статна 501), «Про статус народного депутата України» (статна 20), «Про судоустрій та статус суддів» (стаття 138) за заявами про їх призначення або перерахунку, що надійшли починаючи з 01 січня 2015 року, обчислюється у розмірі 60 % заробітної плати (грошового утримання).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року передбачено що у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовується норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання що призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У п. 5 Прикінцевих положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року зазначено, що 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з вищенаведеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, 30.05.2016 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок розміру призначеної у 2009 році пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Луганської області від 27.05.2016 № 18-361 вих.16.
Натомість, 08.06.2016+ листом за № 4800/14/Т-472 Відповідач відмовив у перерахунку призначеної пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», від 02.03.2015 №213-УІІІ, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до положень ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тому обмежувальні та скасовуючи положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, як і Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» на пенсіонерів, пенсію яким призначено до 1 жовтня 2011 року, не розповсюджуються.
Як вбачається зі змісту ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, який діяв станом на 2009 рік, тобто на час призначення мені пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно із ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до вимог ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
06.10.2015 року Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, розглянувши в порядку письмового провадження справу №21-2432а15 за позовом працівника прокуратури до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема наголосив на тому, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури тощо, (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи зі змісту рішень Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10.12.2013 року (справа №21-348а13) та 17.12.2013 року (справа №21-445а 13).
Розглядаючи положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року слід зазначити, що цей закон утискає мої конституційні права, а тому суперечить Конституції України. А призначення прокурорам і слідчим пенсій в інших розмірах, визначених на підставі змін, питання не про призначення пенсії, а про проведення перерахунку пенсії, призначеної у 2002 році відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Оскільки відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, то передбачені Конституцією та законами України, то Лівобережним об'єднанням управління Пенсійного фонду України в місті Києві незаконно та безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної мені у 2002 році пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 05.02.2016 року №82.
Відповідно до положень ст. ст. З, 8 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За таких обставин, зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
За таких обставин, відмова Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києвів перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України відповідач має відшкодувати позивачу понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Керуючись статтями 19, 22 Конституції України, ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, з 13.12.2015 - задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (відповідь від 08.06.2016 року за № 4800/14/Т-472), щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-361 вих. 16 від 27.05.2016 року.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_2 з 01.05.2016 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 % з середнього заробітку згідно довідки прокуратури Луганської області № 18-361 вих. 16 від 27.05.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (6 місяців) з 13 грудня 2015 року.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_2судовий збір в сумі 551,21 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 21 копійка).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Cуддя: Комаревцева Л.В.