Рішення від 21.06.2016 по справі 924/328/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"21" червня 2016 р.Справа № 924/328/16

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Заярнюк І.В., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури, м. Хмельницький в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, м. Київ

до 1. Чорноострівського професійного аграрного ліцею, смт. Чорний Острів Хмельницького району Хмельницької області

2. товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро", м. Волочиськ Волочиського району Хмельницької області

про 1. визнання недійсним і припинення на майбутнє договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015р., укладеного між Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм та товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро";

2. звільнення товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро" земельної ділянки прощею 90 га., яку воно займає на підставі договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача 1 - ОСОБА_1, представник згідно довіреності №298 від 13.05.2016р., ОСОБА_2, директор;

від відповідача 2 - не з'явився;

від прокуратури - ОСОБА_3 прокурор відділу.

У судовому засіданні 21.06.2016р., відповідно до ст.85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Встановив: заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України з позовною заявою до 1. Чорноострівського професійного аграрного ліцею, смт. Чорний Острів Хмельницького району Хмельницької області 2. товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро", м. Волочиськ Волочиського району Хмельницької області про 1. визнання недійсним і припинення на майбутнє договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015р., укладеного між Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм та товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро"; 2. звільнення товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро" земельної ділянки прощею 90 га., яку воно займає на підставі договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між ТОВ "Волочиськ-агро" та Чорноострівським ПАЛ укладено договір від 01.09.2015р. про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції.

Вказує, що з аналізу даного договору, вбачається, що Чорноострівський ПАЛ фактично передало ТОВ "Волочиськ-агро" у платне користування земельну ділянку, при цьому не уклавши договору оренди земельної ділянки у відповідності до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі".

Вважає, що спірний договір не є договором про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції, а є прихованим договором оренди землі, його зміст суперечить вимогам Цивільного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" та не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, а тому підлягає визнанню недійсним.

Ухвалою суду від 07.04.2016р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 26.04.2016р. Ухвалами суду від 26.04.2016р. та від 17.05.2016р. розгляд справи відкладався.

Ухвалою суду від 17.05.2016р. строк розгляду спору продовжено до 22.06.2016р.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 10.05.2016р. на адресу суду направив письмові пояснення по суті справи в яких зазначив, що Міністерство заявлені позовні вимоги підтримує повністю, вважає їх обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам законодавства та додав, що Чорноострівський ПАЛ, всупереч вимогам законодавства, не погоджував укладення договору та не узгоджував проект в Міністерстві освіти і науки України. Пояснив, що розпорядження державним майном - земельними ділянками, що надані Чорноострівському ПАЛ на праві користування, відповідно до частини сьомої статті 8 Закону України «Про професійно-технічну освіту» відноситься до компетенції Міністерства освіти і науки України як органу виконавчої влади, якому підпорядкований Чорноострівський ПАЛ. Вказав, що зміст погоджених сторонами спірного договору умов свідчить, що право володіння та користування, що належать землекористувачеві згідно з положеннями статті 92 Земельного кодексу України, за умовами спірного договору реалізуються не землекористувачем - Чорноострівським ПАЛ, а ТОВ «Волочиськ-агро», шляхом обробки землі та збору врожаю. Таким чином, вказує, що договір про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015 не відповідає вимогам статті 92 Земельного кодексу України. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник прокуратури з'явилася в судове засідання 21.06.2016р., позовні вимоги підтримала у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні. Крім того, 15.06.2016р. прокурором подано додаткові пояснення по суті позову у яких зазначається, що спірний договір не є договором підряду та договору про надання послуг, оскільки не відповідає вимогам ст.ст. 837, 901 ЦК України. Посилається також на удаваність укладеного між відповідачами правочину згідно з ст.235 ЦК України, який згідно з ст.203 ЦК України може бути визнаний недійсним. Зазначає, що відповідач 1 фактично передав відповідачу 2 земельну ділянку державної форми власності у платне користування, а відповідач 2 сплачує навчальному закладу плату за користування земельною ділянкою у розмірі 130000,00грн. При цьому відповідач 1, будучи не наділеним правом розпорядження земельною ділянкою за відсутності таких повноважень уклав договір, за яким передав її у користування для вирощування сільськогосподарських культур. Крім того, посилається на те, що згідно з ст. 29 Закону України «Про професійно-технічну освіту» підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають учням, слухачам професійно-технічних навчальних закладів робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорів про навчально-виробничу практику. Типовий договір про навчально-виробничу практику та порядок надання робочих місць визначаються Кабінетом Міністрів України. Предметом договору про навчально-виробничу практику є надання підприємством робочих місць або навчально-виробничих ділянок для проходження виробничого навчання чи виробничої практики (будівельні об'єкти, поля, ферми підприємства), забезпечення учнів технічним обладнанням, безпечних умов праці та оплати праці учнів за фактично виконаний обсяг робіт. Таким чином, законодавець чітко визначив порядок організації та проходження навчально-виробничої практики, форму договору щодо організації та проходження навчально-виробничої практики учнів професійно-технічних навчальних закладів, тому врегулювання вказаних правовідносин шляхом укладення цивільно-правових договорів підряду, надання послуг, організацію виробничого процесу в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, не відповідає вимогам чинного законодавства. При цьому звертає увагу, що предметом спірного договору від 01.09.2015р є використання земельної ділянки державної форми власності із цільовим призначенням для дослідних і навчальних цілей, тоді як спірний договір ґрунтується саме на використанні земельної ділянки. В даному випадку використання вказаної земельної ділянки державної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства: шляхом укладення удаваного правочину з метою приховання орендних відносин, умови договору не відповідають вимогам земельного законодавства, що регулює орендні відносини, розпорядження вказаною земельною ділянкою здійснено не уповноваженим суб'єктом, використання земельної ділянки здійснюється із порушенням її цільового призначення для даної категорії земель; земельна ділянка неправомірно вибула із користування державного навчального закладу.

Представник відповідача 1 з'явився в судове засідання 21.06.2016р., проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав наведених у запереченні на позовну заяву від 17.05.2016р., де зазначив, що Чорноострівському професійному аграрному ліцею рішенням №18 від 18.08.1992 десятої сесії Хмельницької районної ради народних депутатів виділено земельну ділянку у розмірі 91.7 га для організації учбового процесу, що розташована на території Захаровецької сільської ради. 01.09.2015 Чорноострівським ПАЛ та ТОВ «Волочиськ-агро» укладено договір про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції предметом якого на умовах двосторонніх домовленостей є виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції. Договір скріплений підписами та печатками сторін. Метою договору є надання учням, слухачам обладнаних робочих місць для проходження виробничого навчання та виробничої практики, підвищення якості підготовки кваліфікованих спеціалістів на базі навчального закладу, впровадження у навчально-виробничий процес передових, новітніх сільськогосподарських технологій, моделювання і апробації нових виробничих технологій, удосконалення форм і методів ведення сучасного господарства, використання сучасної вітчизняної та зарубіжної сільськогосподарської техніки під час проходження виробничого навчання та виробничої практики учнями та слухачами ліцею. стажування викладачів та майстрів виробничого навчання, отримання стійких врожаїв сільськогосподарських культур, адаптація випускників ліцею до сучасного виробництва. Вказує, що однією з істотних умов Договору є відсутність умови переходу права власності чи права користування на земельні ділянки, техніку, насіння, матеріали та засоби виробництва. Зауважує, що виходячи зі змісту Договору, враховуючи те, що умовами спірного договору не визначено усіх істотних умов, встановлених законодавством, які є обов'язковими для договорів оренди землі, вважаємо, що спірний договір за своєю правовою природою не є договором оренди та не містить ознак удаваного правочину. Вважає, що за умовами спірного договору фактичного переходу земельних ділянок або прав на них до ТОВ «Волочиськ-агро» не відбулося, а тому підстави для висновку про порушення сторонами договору приписів статті 92 Земельного кодексу України відсутні. Стверджує, що укладений між відповідачами договір не стосується об'єктів державної власності, перелік яких наведено в Законі України "Про управління об'єктами державної власності" та по відношенню до яких Кабінет Міністрів України здійснює функції з управління. Звертає увагу суду, що посилання прокурора на порушення відповідачем 1 ч. 2 ст. 203 ЦК України, а саме відсутності у нього необхідного обсягу цивільної дієздатності при укладенні спірного договору також є безпідставним, оскільки договір з боку Чорноострівського ПАЛ укладений в особі директора ОСОБА_2, яка діє на підставі Статуту. Враховуючи викладене, просить відмовити Хмельницькій місцевій прокуратурі у задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача 2 в судове засідання 21.06.2016р. не з'явився. В попередньому судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив в повному обсязі з підстав зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву, а саме. Виробництво сільськогосподарської продукції відбувається на земельній ділянці яка закріплена за Чорноосотрівським професійним аграрним ліцеєм на праві оперативного управління, площею 90 га. ТОВ забезпечує виробничий процес насінням, мінеральним добривом, засобами захисту рослин, паливо-мастильними матеріалами, сільськогосподарським інвентарем, технікою, тощо. Ліцей забезпечує виробничий процес шляхом проведення робіт по обробітку землі (дискування стирні). Пунктом 2.2. передбачено, що виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції включає в себе посів насіння, обробіток земельної ділянки (оранка, дискування тощо) внесення мінеральних добрив та засобів захисту рослин, збирання, перевезення та зберігання урожаю, використання техніки, паливно-мастильних матеріалів та працівників (персоналу). Вказує, що метою цього Договору є надання учням, слухачам обладнаних робочих місць для проходження виробничого навчання та виробничої практики, підвищення якості підготовки кваліфікованих спеціалістів на базі навчального закладу, впровадження у навчально-виробничий процес передових, новітніх сільськогосподарських технологій, моделювання і апробації нових виробничих технологій, удосконалення форм та методів ведення сучасного господарства, використання сучасної вітчизняної та зарубіжної сільськогосподарської техніки під час проходження виробничого навчання та виробничої практики учнями та слухачами ліцею, стажування викладачів та майстрів виробничого навчання, отримання стійких врожаїв сільськогосподарських культур, адаптація випускників ліцею до сучасного виробництва (п.2.3.). А тому, відповідач 2 вважає твердження прокурора про те, що даний правочин є удаваним з метою скрити договір оренди земельної ділянки є хибним. На підставі наведено просить відмовити у задоволенні позову.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:

З Рішення десятої сесії Хмельницької районної ради народних депутатів від 18.08.1992 р. №18 вбачається, що Чорноострівському СПТУ-39 з земель запасу Захаровецької сільської ради відведено земельну ділянку в розмірі 91,7 га. для організації учбового господарства.

Відповідно до п. 1.4. Статуту Чорноострівського професійного аграрного ліцею зареєстрованого 24.07.2003р. Ліцей створено згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 13.06.2003р. №377 Про вдосконалення мережі професійно-технічних навчальних закладів Хмельницької області шляхом реорганізації професійно-технічного училища №39 смт. Чорний Острів Хмельницького району Хмельницької області. Ліцей є правонаступником професійно-технічного училища №39 смт. Чорни Острів Хмельницького району Хмельницької області. Відповідно до абзацу другого п. 1.7. Статуту Міністерство освіти і науки України здійснює контроль за дотриманням вимог Статуту та приймає відповідні рішення в разі його порушення.

Відповідно до п. 6.8., 6.9., 6.10. Статуту Ліцей має право на постійне користування землею загальною площею 202,6 га, про що свідчить наявність Державного акту на землю, з них: орної землі - 163 га, ставок, болото - 18 га, відпрацьовані кар'єри - 0,8 га, дороги - 0,2 га, город - 8,2 га. Об'єкти права власності : навчально-виробничі, побутові, культурно-освітні, оздоровчі, спортивні будівлі та споруди, житло, комунікації, обладнання, засоби навчання, транспортні засоби та інше майно ліцею є державною власність закріпленою Міністерством освіти і науки України за ліцеєм і перебуває у користуванні ліцею. Функції управління майном, закріпленим за ліцеєм, контроль за ефективністю використання і збереження здійснює Міністерство освіти і науки України.

Листом №1/11-16407 від 22.10.2012р. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України підтверджує, що Чорноострівський професійний аграрний ліцей є юридичною особою та знаходиться у підпорядкуванні Міністерства освіти і науки, молоді та спорту. Крім того зазначає, що на балансі зазначеного навчального закладу знаходиться (окрім іншого майна) земельна ділянка площею 91,7 га, земельна ділянка площею 110,9 га, земельна ділянка площею 19,53 га, які є державною власністю, знаходиться в підпорядкуванні МОНмолодьспорт і закріплено за Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм на праві оперативного управління.

01.09.2015р. між Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм (надалі - Ліцей) та товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро" (надалі - ТОВ) був підписаний договір про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції (далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого даним договором визначається взаємна участь Сторін у виробництві (вирощуванні) сільськогосподарської продукції на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, яка перебуває в користуванні Чорноострівського професійного аграрного ліцею.

Згідно з п.п. 1.1.2., 1.1.3. договору земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 90 га перебуває у користуванні Ліцею на праві оперативного управління і знаходиться на території Захаровецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 90 га перебуває у власності Міністерства освіти і науки України, що знаходиться на території Захаровецької сільської ради за межами населеного пункту Хмельницького району Хмельницької області. Копії довідки МОН України та Рішення Захаровецької сільської ради про наявність землі додаються до даного договору.

Відповідно до п. 2.1. договору сторони погодились, що на умовах двохсторонніх домовленостей - Ліцей за взаємною згодою (участю) із ТОВ здійснює виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції. Виробництво сільськогосподарської продукції відбувається на земельній ділянці яка закріплена за Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм на праві оперативного управління, площею 90 га. ТОВ забезпечує виробничий процес, насінням, мінеральним добривом, засобами захисту рослин, паливо - мастильними матеріалами, сільськогосподарським інвентарем, технікою, тощо. Ліцей забезпечує виробничий процес шляхом проведення робіт по обробітку землі (дискування стерні) (п.п. 2.1.1., 2.1.2., 2.1.3 договору).

Пунктом 2.2. договору сторони передбачили, що виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції включає в себе посів насіння, обробіток земельної ділянки (оранка, дискування тощо) внесення мінеральних добрив та засобів захисту рослин, збирання, перевезення та зберігання урожаю, використання техніки, паливо-мастильних матеріалів та працівників (персоналу).

Відповідно до п. 2.3 договору зазначено, що метою цього Договору є надання учням, слухачам обладнаних робочих місць для проходження виробничого навчання та виробничої практики, підвищення якості підготовки кваліфікованих спеціалістів на базі навчального закладу, впровадження у навчально-виробничий процес передових, новітніх сільськогосподарських технологій, моделювання і апробації нових виробничих технологій, удосконалення форм та методів ведення сучасного господарства, використання сучасної вітчизняної та зарубіжної сільськогосподарської техніки під час проходження виробничого навчання та виробничої практики учнями та слухачами ліцею, стажування викладачів та майстрів виробничого навчання, отримання стійких врожаїв сільськогосподарських культур, адаптація випускників ліцею до сучасного виробництва.

Згідно з п. 3.1. визначено, що даний договір не передбачає переходу права власності чи права користування на земельні ділянки, техніку, насіння, матеріали та засоби виробництва (як тих прав, що існували до укладання Договору так і тих, що виникнуть у майбутньому).

Пунктами 3.2., 3.3., 3.5. договору сторони домовилися, що ТОВ забезпечує збирання врожаю на земельній ділянці про що складає Акт виробленої (зібраної) продукції (у двох примірниках) в якому відображається склад, обсяг продукції, якісні та кількісні характеристики. Ліцей надає сільськогосподарську техніку для вирощування, обробітку та збирання врожаю (продукції) на земельній ділянці. Ліцей надає (забезпечує) персонал (працівників) необхідний для вирощування, обробітку та збирання сільськогосподарської продукції

Відповідно до п. 3.6. договору ТОВ набуває право власності на 90 (дев'яносто) % зібраної (виробленої) продукції, ліцей набуває прав власності на 10 (десять) % зібраної (виробленої) продукції, або в грошовому еквіваленті від вартості вирощеної продукції за ринковою ціною на момент збирання урожаю.

Згідно з п. 4.4.6. договору ТОВ зобов'язаний додатково надати кошти, протягом 60 днів з дня укладення договору, в сумі 130 000,00 грн. для розвитку навчального закладу.

Даний Договір набуває чинності з моменту; підписання та діє до 31.12.2016р. (п. 5.1. договору).

Договір скріплений підписами та печатками сторін.

Листом №200 від 21.03.2016р. відповідач 1 повідомив заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури, що на даний час виготовлено технічну документацію на земельні ділянки ліцею для оформлення документів на постійне користування. Зазначив, що земельні ділянки ліцею в оренду не передавались. У 2015 році укладено два договори на спільне вирощування с/г продукції.

Листом №215 від 24.03.2016р. відповідач 1 повідомив заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури, що Чорноострівський професійний аграрний ліцей за погодженням договорів про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 09.04.2015р. та від 01.09.2015р. до Міністерства освіти і науки України не звертався. Вказав, що дані договори реєстрації не підлягають.

Відповідно до листа від 29.03.2015р. Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області повідомило прокуратуру, що у відповідача 1 на території Захаровецької сільської ради перебувають в користуванні земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 183 га. На земельній ділянці частково знаходяться особливо цінні ґрунти. Правовстановлюючі документи на дані земельні ділянки відсутні.

З листа Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області від 23.03.2016р. вбачається, що вартість 1 га сільськогосподарських угідь по Захаровецькій сільській раді станом на 01.01.2016р. року становить: рілля - 43062 грн., сіножаті - 4646 грн., пасовища - 4093 грн.

Прокурор в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України звернувся з позовом до відповідачів про визнання недійсним і припинення на майбутнє укладеного між відповідачами договору 01.09.2015р., звільнення займаної земельної ділянки державної форми власності площею 90 га, яку ТОВ "Волочиськ-агро" займає на підставі договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції.

Досліджуючи надані докази та оцінюючи їх у сукупності, до уваги приймається наступне:

Статтею 1130 Цивільного кодексу України визначено, що за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Відповідно до статті 1132 Цивільного кодексу України за договором простого товариства сторони (учасники) беруть зобов'язання об'єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети.

Вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), в тому числі грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв'язки (ч. 1 ст. 1133 Цивільного кодексу України).

Внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом. Внесене учасниками майно, яким вони володіли на підставах інших, ніж право власності, використовується в інтересах усіх учасників і є їхнім спільним майном (ч. 1 ст. 1134 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до частини 1 статті 235 Цивільного кодексу України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили. За удаваним правочином сторони умисно оформляють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. За удаваним правочином права та обов'язки сторін виникають, але не ті, що випливають зі змісту правочину.

Згідно з частиною 2 статті 235 Цивільного кодексу України, якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Удаваний правочин як неправомірний може бути визнаний недійсним на підставі частини 1 статті 215, частини 3 статті 203 Цивільного кодексу України, оскільки зовнішнє волевиявлення сторін не збігається з їх внутрішньою волею.

Як вбачається зі змісту договору 01.09.2015р., відповідач 1 в якості вкладу у спільну діяльність передає земельну ділянку (державне майно) строком на 10 років, а відповідач 2 сплачує грошові кошти в розмірі 130000грн. Тобто, фактично об'єкт договору переданий у строкове платне користування. Відповідні правовідносини сторін чинне законодавство України визначає як орендні.

Таким чином, аналіз правомірності укладення оспорюваного правочину належить здійснювати з урахуванням норм як Цивільного та Земельного кодексів України, так і Закону України «Про оренду землі», який є спеціальним актом законодавства.

За приписами статті 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Право розпорядження земельною ділянкою в даному випадку відсутнє.

Стаття 4 Закону України «Про оренду землі» встановлює, що орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Таким чином, юридичні особи можуть виступати орендодавцями у тому разі, якщо вони є власниками земельних ділянок, що передаються в оренду.

За загальним правилом, орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Статтею 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент підписання спірного договору), було встановлено, що районні державні адміністрації на їх території наділені повноваженнями надавати земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме п.п. 5.1., 6.9. Статуту відповідача 1 та листа №1/11-16407 від 22.10.2012р. Чорноострівський професійний аграрний ліцей є юридичною особою та знаходиться у підпорядкуванні Міністерства освіти і науки, молоді та спорту. Крім того на балансі зазначеного навчального закладу знаходиться (окрім іншого майна) земельна ділянка площею 91,7 га, земельна ділянка площею 110,9 га, земельна ділянка площею 19,53 га, які є державною власністю, знаходиться в підпорядкуванні МОНмолодьспорт і закріплено за Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм на праві оперативного управління.

З аналізу матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 90 га перебуває у власності Міністерства освіти і науки України, проте останнє погодження на договір від 01.09.2015р. не надавало.

Стаття 125 Земельного кодексу України, встановлює, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

При цьому, положеннями ст. 79-1 Земельного кодексу України, що набрала чинності з 01.01.2013р., передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.

Згідно зі ст. 22 Закону України „Про оренду землі" орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Проте, в порушення наведених норм законодавства, спірний договір про спільну діяльність по обробці землі на ланах учбового господарства від 01.09.2015р.:

а) укладений без погодження органу, уповноваженого на розпорядження спірною земельною ділянкою

б) укладений без формування земельної ділянки як об'єкту цивільного обігу, тобто без встановлення її меж в натурі, присвоєння їй кадастрового номеру та реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі;

в) містить положення про натуральну форму плати за використання земельної ділянки державної власності, що заборонено законом.

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Отже, правова оцінка договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015р., здійснена господарським судом, свідчить про його недійсність як удаваного правочину, направленого на приховування фактично вчиненого сторонами договору оренди землі.

Доводи відповідача 1 про те, що в даному випадку не можна вважати оформлення спірним договором саме оренди землі через відсутність істотних умов оренди не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки в даному випадку неналежне оформлення земельної ділянки і є тим способом, завдяки якому досягається прихована мета передачі в користування земельної ділянки.

З огляду на встановлені обставини, позовні вимоги щодо визнання оспорюваного правочину недійсним підлягають задоволенню, відповідно укладений між відповідачами договір від 01.09.2015р. підлягає визнанню недійсним .

Згідно з ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

У зв'язку з визнанням недійсним договору позовна вимога про звільнення відповідачем 2 займаної ним земельної ділянки державної форми власності площею 90,0 га., яку він займає на підставі договору від 01.09.2015р. також підлягає задоволенню.

Згідно з ст.ст.44, 49 ГПК України у зв'язку із задоволенням позову судові витрати по справі (судовий збір) покладаються на відповідачів у рівних частинах. Оскільки судовий збір сплачено прокуратурою Хмельницької області, до структури якої входить Хмельницька місцева прокуратура згідно з ст.ст. 14, 17 Закону України „ Про прокуратуру”, наказу Генерального прокурора України № 94-ш від 28.09.15, то судовий збір стягується з відповідачів на її користь.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43 ,44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури, м. Хмельницький в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, м. Київ до 1. Чорноострівського професійного аграрного ліцею, смт. Чорний Острів Хмельницького району Хмельницької області 2. товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро", м. Волочиськ Волочиського району Хмельницької області про 1. визнання недійсним і припинення на майбутнє договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015р., укладеного між Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм та товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро"; 2. звільнення товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро" земельної ділянки прощею 90 га., яку воно займає на підставі договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції, задовольнити.

Визнати недійсним договір про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015р., укладений між Чорноострівським професійним аграрним ліцеєм та товариством з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро".

Товариству з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро", м. Волочиськ Волочиського району Хмельницької області (код 33007668) звільнити земельну ділянку державної форми власності площею 90,0 га, яку воно займає на підставі договору про виробництво (вирощування) сільськогосподарської продукції від 01.09.2015р.

Видати наказ.

Стягнути з Чорноострівського професійного аграрного ліцею (31310, Хмельницька обл., Хмельницький район, смт. Чорний Острів, вул. Жовтнева, буд. 1, код 02548334) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 1378,00грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-агро" (31200, Хмельницька обл., Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Фридрихівська, буд. 40, код 33007668) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 1378,00грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 24.06.2016р.

Суддя І.В. Заярнюк

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10),

3 - відповідачу 2 (31200, Хмельницька обл., Волочиський р-н, м. Волочиськ, вул. Фридріхівська, 40),

------------------------------------ всім рекомендованим листом.