73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
16 червня 2016 р. Справа № 923/511/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. при секретарі Зуденко Є.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної ради, м. Генічеськ Херсонської області,
до
відповідача-1: Централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеської районної ради Херсонської області, м. Генічеськ Херсонської області,
відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АВІАС", м.Дніпропетровськ,
про визнання недійсним протоколу та визнання недійсним договору,
за участю прокурора - Петренко Л.В., посвідчення № 030355 від 17.11.14р.,
представників:
від позивача - не прибув;
від відповідача-1 - не прибув;
відповідача-2 - не прибув.
Заступник прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної ради (позивач) звернувся до господарського суду Херсонської області з позовом до Централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеської районної ради Херсонської області (відповідач-1) та товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АВІАС" (відповідач-2), яким, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог № 05-2468-16 від 01.06.2016 р. (а.с. 55-56), просить:
- визнати недійсним рішення комітету з конкурсних торгів централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області оформлене протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 28.03.2016 р. про акцепт пропозиції ТОВ "Торговий дім "АВІАС" та визнання переможцем конкурсних торгів на закупівлю товару: за ДК 016:2010 - 19.20.2 (19.20.21-00.00); код за ДК 021:2015-09132000-3 - бензин, 09134200-9 - дизельне паливо (бензин марки А-95, дизельне паливо) - бензин марки А-95 - 6900 літрів, дизельне паливо - 32000 літрів на загальну суму 584750 грн.
- визнати недійсним договір на закупівлю товарів за державні кошти №207 від 08.04.2016, укладений між централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області та ТОВ «Торговий дім «АВІАС», щодо закупівлі товару - бензин марки А-95 - 6900 літрів, дизельне паливо - 32000 літрів на загальну суму 584750 грн., зі змінами внесеними до договору додатковою угодою № 1 від 21.04.2016 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст.ст. 16, 20 ЦК України, ст.ст. 2, 12, 13, 29 ГПК України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 4, 10, 20, 30, 35, 36, 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 19.05.2016 р. порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 02.06.2016 р. Ухвалою суду від 02.06.2016 р. розгляд справи відкладався з метою надання можливості сторонам скористатись повним обсягом процесуальних прав.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позові та подав заяву про припинення провадження у справі в частині визнання недійсним договору на закупівлю товарів за державні кошти №207 від 08.04.2016 р., укладений між централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області та ТОВ «Торговий дім «АВІАС», оскільки на даний час цей договір є розірваним згідно додаткової угоди № 2 від 12.05.2016 р. (а.с. 68-69).
Крім того, в вищезазначеному клопотанні прокурор просить повернути судовий збір, сплачений за вказану позовну вимогу на підставі ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Позивач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив та надіслав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач-1 та відповідач-2, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення ухвали від 02.06.2016 р. (а.с. 63-64), але явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, витребувані судом документи не надали.
Неявка представників сторін у судове засідання господарського суду не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
В судовому засіданні згідно з приписами ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора, суд
Прокуратурою Херсонської області у ході проведеної у квітні-травні 2016 року перевірки законності проведення закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти підприємствами, установами, організаціями Генічеського району за період січень-квітень 2016 року встановлено, що централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області у березні 2016 року проведено процедуру запиту цінових пропозицій щодо закупівлі бензину марки А-95 - 6900 літрів та дизельного палива - 32000 літрів.
За результатом даної процедури відповідно до протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій від 28.03.2016 р. акцептовано пропозицію ТОВ «Торговий дім «АВІАС» у сумі 584750 грн, з яким централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області 08.04.2016 р. укладено договір на закупівлю товарів за державні кошти №207. Відповідно до пунктів 1,10 договору його предметом є бензин марки А-95 у кількості 6900 літрів за ціною 120750 грн (ціна за літр - 17,50 грн) та дизельне паливо у кількості 32000 літрів за ціною 464000 грн (ціна за літр - 14.50 грн). Загальна сума договору 584750 грн. Строк дії договору до 31.12.2016 р..
У подальшому 21.04.2016 р. сторонами укладено додаткову угоду до договору №207 від 08.04.2016 р., та змінено кількість і ціну товару, що закупається, а саме дизельне паливо у кількості 26155 літрів за ціною 379247,50 грн. Загальна сума договору 499997,50 грн. Ціну за літр товару не змінено.
Разом з тим, закупівлю товарів за бюджетні кошти здійснено з порушенням вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Згідно ст.3, ч.2 ст.5 Закону України «Про здійснення державних закупівель» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель недискримінація учасників, об'єктивна та неупереджена оцінка пропозицій конкурсних торгів, запобігання корупційним діям і зловживанням, вільного переміщення товарів, свободи надання послуг. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.
Інформацію про проведення процедури запиту цінових пропозицій на закупівлю бензину та дизельного палива розміщено на офіційному загальнодержавному веб - порталі Уповноваженого органу з питань державних закупівель «Державні закупівлі» - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 09.03.2016 р. Кінцевим строком подання та розкриття пропозицій визначено 18.03.2016 р.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник безоплатно подає для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
оголошення про проведення процедури закупівлі - не пізніш як за 20 робочих днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк.
Таким чином, у порушення вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про здійснення державних закупівель», централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі бензину та дизельного палива за 9 робочих днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів.
Відповідно до ч.7 ст.36 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відміняє процедуру запиту цінових пропозицій та має право визнати її такою, що не відбулася, у випадках, визначених статтею 30 цього Закону.
Згідно ч.1 ст.30 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відміняє торги в разі порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, акцепту, оголошення про результати процедури закупівлі, передбаченого цим Законом.
У п. 5 розділу IV Інструкції торгів для процедури закупівлі - запит цінових пропозицій, розміщеного централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому ст.ст. 10, 36 Закону «Про здійснення державних закупівель», передбачено, що замовник відміняє торги у разі порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, акцепту, оголошення про результати процедури закупівлі, передбаченого Законом.
Внаслідок порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі відповідачем не забезпечено вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, можливість участі у торгах інших учасників та
тим самим закупівлю проведено з порушенням принципів добросовісної конкуренція серед учасників, максимальної економії та ефективності.
Крім того, згідно протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій від 18.03.2016 р. до процедури оцінки допущено пропозиції трьох учасників, зокрема: ТОВ «Торговий дім «САН ОПЛ» - 619812 грн, ТОВ «Торговий дім «АВІАС» - 584750 грн, ТОВ «Запорізька трейдингова компанія» - 583194 грн.
Таким чином, пропозиції всіх трьох учасників - ТОВ «Торговий дім «САН ОЙЛ», ТОВ «Торговий дім «АВІАС», ТОВ «Запорізька трейдингова компанія» перевищували 500000 грн.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник здійснює закупівлю шляхом застосування процедури запиту цінових пропозицій щодо товарів і послуг, для яких існує постійно діючий ринок, за умови, що їх вартість не перевищує 500 тисяч гривень.
За наявності пропозицій учасників на товар, вартість якого перевищувала 500 тисяч гривень, умови для застосування і проведення процедури запиту цінових пропозицій були відсутні, а відповідач повинен був відхилити всі пропозиції учасників, відмінити торги та провести закупівлю за процедурою відкритих торгів.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про здійснення державних закупівель» відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи.
Згідно запиту цінових пропозицій та інструкції торгів для процедури закупівлі - запит цінових пропозицій, та річного плану закупівель на 2016 рік централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області, очікувана вартість предмета закупівлі - бензину марки А-95 та дизельного палива - 499200 грн.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про здійснення державних закупівель» закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Зміни до річного плану закупівель на 2016 рік централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області в частині збільшення очікуваної вартості предмета закупівлі - бензину марки А-95 та дизельного палива, або зміни обсягу предмету закупівлі не вносились.
Також замовником не вносились зміни до запиту цінових пропозицій відповідно до ч.2 ст.36 «Про здійснення державних закупівель», в якій зазначено, що замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень внести зміни до запиту цінових пропозицій, продовживши строк подання та розкриття цінових пропозицій не менше ніж на п'ять робочих днів з дати оприлюднення таких змін, та повідомити протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усім особам, яким було надіслано запит цінових пропозицій. Зазначена у цій частині інформація оприлюднюється відповідно до вимог статті 10 цього Закону.
У пункті 1 розділу IV інструкції торгів для процедури закупівлі - запит цінових пропозицій та у частині 5 ст. 36 Закону України «Про здійснення державних закупівель» зазначено, що переможцем процедури запиту цінових пропозицій визнається учасник, який подав пропозицію, що відповідає вимогам замовника, зазначеним у запиті цінових пропозицій, та має найнижчу ціну.
Враховуючи те, що пропозиції всіх учасників процедури запиту цінових пропозицій перевищували 500000 грн, вони не відповідали вимогам замовника.
Згідно п.4 розділу IV інструкції торгів для процедури закупівлі - запит цінових пропозицій замовник відхиляє цінову пропозицію у разі, якщо цінова пропозиція не відповідає вимогам Замовника, встановлених по даних торгах.
Відповідно до ч.6 ст.36 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відхиляє цінові пропозиції, у разі якщо вони не відповідають вимогам замовника, зазначеним у запиті, або з підстав, зазначених у статті 17 цього Закону. Аналогічна вимога визначена у ст.29 Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Закупівлю товару за бюджетні кошти, вартість якого перевищує 500000 грн за процедурою запиту цінових пропозицій, здійснено з порушенням вимог ст.20 Закону України «Про здійснення державних закупівель», оскільки у такому разі закупівлю необхідно було проводити за основною процедурою - відкриті торги.
Не прийняття конкурсним комітетом рішення про відхилення цінових пропозицій, акцептування пропозиції та укладання на його підставі договору про закупівлю товарів всупереч норм Закону України "Про здійснення державних закупівель" є прямим порушенням законності в бюджетній системі, яке сприяє дискримінації (вибірковості) учасників, проявам корупції та зловживань, не об'єктивності у оцінці пропозицій, створює антиконкурентне середовище на ринку поставок товарів для бюджетних установ, підриває довіру суб'єктів господарювання до держави, що не може не відобразитись на державних інтересах та авторитеті держави.
Отже, проаналізувавши заявлені позовні вимоги з положеннями чинного законодавства суд дійшов висновку, що протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій від 28.03.2016 є таким, що прийнятий всупереч вимогам законодавства України, а тому позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області оформлене протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 28.03.2016 р. про акцепт пропозиції ТОВ "Торговий дім "АВІАС" та визнання переможцем конкурсних торгів на закупівлю товару: за ДК 016:2010 - 19.20.2 (19.20.21-00.00); код за ДК 021:2015-09132000-3 - бензин, 09134200-9 - дизельне паливо (бензин марки А-95, дизельне паливо) - бензин марки А-95 - 6900 літрів, дизельне паливо - 32000 літрів на загальну суму 584750 грн. підлягають задоволенню.
Що стосується вимог про визнання недійсним договору на закупівлю товарів за державні кошти №207 від 08.04.2016, укладений між централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області та ТОВ «Торговий дім «АВІАС», щодо закупівлі товару - бензин марки А-95 - 6900 літрів, дизельне паливо - 32000 літрів на загальну суму 584750 грн., зі змінами внесеними до договору додатковою угодою № 1 від 21.04.2016 р., то суд зазначає, що на даний час договір № 207 від 08.04.2016 р. згідно додаткової угоди № 2 від 12.05.2016 р. є розірваним, що підтверджується заявою прокурора Херсонської області (а.с. 68-69).
У зв'язку з наведеним провадження у справі в частині вимоги про визнання недійсним договору на закупівлю товарів за державні кошти №207 від 08.04.2016 р. підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
За правилами ч. 1 ст. 32, ст. 33 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду зазделегіть встановленої сили.
Таким чином, дослідивши матеріали даної справи, оцінивши відповідно до вимог ст. 43 ГПК України надані сторонами докази та проаналізувавши їх згідно з вимогами діючого законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Статтею 7 Закону України "Про судовий збір" врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору, в тому числі визначено підстави такого повернення, яке здійснюється за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що сплачена сума судового збору повертається в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
На підставі вищевикладеного та оскільки в судовому засіданні прокурор надав суду клопотання про припинення провадження у справі в частині визнання недійсним договору на закупівлю товарів за державні кошти №207 від 08.04.2016 р., у зв'язку з відсутністю предмету спору та заявив про повернення судового збору, сплачена сума судового збору у розмірі 1378 грн. підлягає поверненню Прокуратурі Херсонської області.
Відповідно до частини 2 статті 49 ГПК України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Згідно вказаної вище правової позиції, суд покладає судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 грн. на відповідача-1 та відповідача-2 у рівних частках по 689 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 ГПК України, п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" суд -
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати недійсним рішення комітету з конкурсних торгів централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області оформлене протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 28.03.2016 р. про акцепт пропозиції ТОВ "Торговий дім "АВІАС" та визнання переможцем конкурсних торгів на закупівлю товару: за ДК 016:2010 - 19.20.2 (19.20.21-00.00); код за ДК 021:2015-09132000-3 - бензин, 09134200-9 - дизельне паливо (бензин марки А-95, дизельне паливо) - бензин марки А-95 - 6900 літрів, дизельне паливо - 32000 літрів на загальну суму 584750 грн.
3.Припинити провадження у справі в частині вимог про визнання недійсним договору на закупівлю товарів за державні кошти №207 від 08.04.2016, укладений між централізованою бухгалтерією по обслуговуванню закладів освіти Генічеського району Херсонської області та ТОВ «Торговий дім «АВІАС», щодо закупівлі товару - бензин марки А-95 - 6900 літрів, дизельне паливо - 32000 літрів на загальну суму 584750 грн., зі змінами внесеними до договору додатковою угодою № 1 від 21.04.2016 р.
4.Стягнути з Централізованої бухгалтерії по обслуговуванню закладів освіти Генічеської районної ради Херсонської області (75500, Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Володарського, 15, ідентифікаційний код 38212592) на користь прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Петренка, 33, код ЄДРПОУ - 04851120) - 689 грн. витрат по сплаті судового збору.
5.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АВІАС" (49040, м. Дніпропетровськ, пров. Джинчарадзе, 4, сек.1, ідентифікаційний код 37149148) на користь прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Петренка, 33, код ЄДРПОУ - 04851120) - 689 грн. витрат по сплаті судового збору.
6.Повернути Прокуратурі Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Петренка, 33, код ЄДРПОУ - 04851120) з державного бюджету судовий збір у сумі 1378 грн., сплачений згідно платіжного доручення № 534 від 16.05.216 р. (оригінал якого знаходиться в матеріалах справи), у зв'язку з припиненням провадження у справі.
7.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 23.06.2016 р.
Суддя В.П.Ярошенко