23 червня 2016 року справа № 800/348/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Ємельянова В.І., вирішуючи питання про прийняття заяви ОСОБА_1,
16 червня 2016 року (відповідно до відбитку поштового штемпеля на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із заявою, яку назвав позовною. У своїй заяві зазначив, що її подано ним, як третьою особою з самостійними вимогами у справі де позивачем є ОСОБА_2 - голова Закарпатської обласної державної адміністрації, а відповідачем - Закарпатська обласна рада.
Просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 та зобов'язати Верховну раду України ввести у правове поле України результати обласного референдуму у Закарпатті, що відбувся 1 грудня 1991 року.
Згідно з частиною 4 статті 18 КАС України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Також, частиною 2 статті 171-1 КАС України акти, дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, а також рішення, дії чи бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів оскаржуються до Вищого адміністративного суду України.
Статтею 104 КАС України встановлено, що позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, його форма і зміст передбачені статтею 105 КАС України, а строк звернення до адміністративного суду встановлено статтею 99 КАС України.
Вимоги до позовної заяви встановлено статтею 106 КАС України.
Так, у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Особи, які беруть участь у справі встановлено § 1 Глави 5 Розділу ІІ КАС України, і відповідно до статті 47 особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб. Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (частини 1-3 статті 50 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 53 КАС України треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред'явивши адміністративний позов до сторін. Задоволення адміністративного позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача.
З аналізу наведених норм вбачається, що до Вищого адміністративного суду України може бути подано позовну заяву громадянина України, іноземця чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкта владних повноважень до Центральної виборчої комісії, Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, відповідної форми та змісту, у встановлений строк та відповідати встановленим вимогам.
Адміністративний позов, пред'явлений третьою особою в порядку частини 1 статті 53 КАС України, має також відповідати вказаним вимогам.
Відповідно до інформації, що міститься у автоматизованій системі документообігу суду позовна заява сторонами у якій є ОСОБА_2 - голова Закарпатської обласної державної адміністрації та Закарпатська обласна рада до Вищого адміністративного суду України.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
В розумінні статей 53, 104-106 КАС України подана ОСОБА_1 заява не може бути визнана позовною заявою, поданою третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору у зв'язку з відсутністю первинного позову з указаними сторонами.
З огляду на викладене, заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків, шляхом уточнення сторін первинного позову, до участі в який має намір вступити заявник, та приведення позовної заяви до вимог, встановлених статтею 106 КАС України.
Крім того, під час усунення недоліків заяви ОСОБА_1 слід звернути увагу на вимоги статті 99 КАС України, якою встановлено межі строку, впродовж яких може бути подано позов до адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Надати позивачам строк до 22 липня 2016 року для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Ухвала підлягає перегляду у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Ємельянова