Ухвала від 21.06.2016 по справі 806/341/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"21" червня 2016 р. Справа № 806/341/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

представників позивача та третьої особи ФГ "Агро-Сад"

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "30" березня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" до Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області в особі державного реєстратора Реєстраційної служби Сокол Альони Володимирівни, треті особи- Житомирська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" , Фермерське господарство "АГРО-САД" , ОСОБА_5 про скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просив скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Сокол Альони Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер запису 11775369 від 27.10.2015 року, про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 23.10.2015 року, укладеного між ОСОБА_5 та Фермерським господарством "Агро-Сад".

В обґрунтування позову зазначав, що Андрушівським районним управлінням юстиції Житомирської області проведено незаконну державну реєстрацію договору оренди землі укладеного між третіми особами, оскільки Договір оренди тієї ж земельної ділянки між ТОВ "Укр-Ленд" та Андрушівською районною державною адміністрацією був укладений та зареєстрований у встановленому законом порядку раніше і термін дії його не завершився, а отже дії відповідача порушують права ТОВ "Укр-Ленд".

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 30 березня 2016 року відмовлено позивачу в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд", посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову-про задоволення позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду щодо неналежної реєстрації договору оренди є помилковими, а тому при державній реєстрації договору оренди землі, державний реєстратор мав дотримуватися вимог статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень".

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, Андрушівським районним відділом Житомирської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" 27.12.2010 за № 041020200056 був зареєстрований договір від 30.11.2010 року оренди земельної ділянки (невитребуваної земельної частки (паю)) між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією в особі голови адміністрації Мазура Б.В. (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1) строком на 15 років або до запиту громадянина, що набуде право власності на дану земельну ділянку (а.с.8-12).

Розпорядженням голови Андрушівської районної державної адміністрації від 10.09.2015 року № 265 вказана земельна ділянка була передана у власність ОСОБА_8, право на яку останній оформив 13.10.2015 року (а.с.64,66) та відповідне право власності зареєстровано за ОСОБА_5

23 жовтня 2015 року між Фермерським господарством "Агро-Сад" та ОСОБА_5 був укладений договір оренди зазначеної земельної ділянки (а.с. 13-14).

Державним реєстратором Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 25615428 від 27.10.2015 року (а.с.68) - щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_1 за Фермерським господарством "Агро-Сад".

Суд першої інстанції, перевіряючи дії державного реєстратора з приводу проведеної реєстрації на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновків, що таке рішення прийнято правомірно.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень" визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до частини першої статті 2 вказаного Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр).

За приписами пункту 1 частини другої статті 9 цього Закону державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Відповідно до пункту 8-1 частини другої статті 9 цього Закону під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право власності є первинним по відношенню до інших речових прав (похідних). Реєстрація похідного права проводиться лише після державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

За змістом ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Як встановлено судом першої інстанції свідоцтво про право власності на спірну земельну ділянку було видано ОСОБА_8 13.10.2015 року та в цей же день винесено рішення про реєстрацію такого права (а.с. 66), а 27.10.2015 року було проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 23.10.2015 року (а.с. 68). До вказаної дати земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 6,6165 га рахувалася як невитребувана земельна частка (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

З огляду на вищезазначену правову норму, договір оренди між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" та Андрушівською районною державною адміністрацією припинено з моменту реєстрації за ОСОБА_5 права власності на вказану земельну ділянку, що підтверджується і змістом п.8 договору від 30.11.2010 року, а тому посилання позивача на подвійну реєстрацію договору оренди, є безпідставним.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що державний реєстратор при реєстрації договору оренди від 23.10.2015 року державний реєстратор діяв правомірно, відповідно до приписів ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Доводи позивача про те, що державним реєстратором всупереч вимог пункту 8-1 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не витребувано інформацію про наявність зареєстрованих договорів оренди не знайшли свого підтвердження.

Так, за змістом вказаної статті, під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно.

Також, згідно листа Державної реєстраційної служби України №2952/05-15-13 від 06.08.2013 року "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації права оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

У відповідності до підпункту 2 пункту "б" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" чинної на час укладення договору оренди від 30.11.2010 року, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Отже, саме на виконавчі органи сільської ради, за місцем розташування земельної ділянки, було покладено обов"язок щодо реєстрації договору оренди, на час його укладення між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією.

З матеріалів справи вбачається, що державним реєстратором 27.10.2015 року направлявся запит до Іванівської сільської ради щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 6,6165 га (а.с.67), однак, відомості щодо реєстрації договору оренди у сільській раді відсутні, а тому є вірними висновки суду першої інстанції, що договір оренди від 30.11.2010 року не був належним чином зареєстрований у сільській раді відповідно до законодавства, що діяло на момент його укладення, а тому реєстраційна служба у жовтні 2015 року була позбавлена можливості з'ясувати питання наявності інших договорів оренди.

Окрім того, наявність державної реєстрації договору оренди, укладеного між ТОВ "Укр-Ленд" та Андрушівською районною державною адміністрацією, чи її відсутність не вплинула б на дії державного реєстратора при реєстрації договору оренди від 23.10.2015 року, оскільки право власності на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 6,6165 га з 13.10.2015 року зареєстровано за ОСОБА_5, а тому згідно ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" попередній договір оренди припинив свою дію.

Отже, спір заявлено не щодо реєстрації земельної ділянки, а щодо реєстрація договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв).

Згідно наказу Держкомзему України "Про затвердження форми Типового договору оренди земельної частки (паю)" від 17.01.2000 р. №5, передбачено реєстрацію договорів оренди земельних часток паїв місцевими радами. Така реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідного запису в книгу записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв). Дані питання врегульовані Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженим постановою КМУ від 24.01.2000 р. №119 (далі - Порядок №119).

Враховуючи наведене, є вірними висновки суду першої інстанції, що реєстрація Андрушівським районним відділом Житомирської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" в грудні 2010 року договору оренди землі від 30.11.2010 року між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією здійснена за відсутності законних повноважень.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "30" березня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" червня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" вул.Вишнева,14,с. Лісівщина,Житомирський район, Житомирська область,12435

3- відповідачу Андрушівське районне управління юстиції Житомирської області в особі державного реєстратора Реєстраційної служби Сокол Альони Володимирівни пл.Т.Г.Шевченка,7,Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13400

4-третій особі: Житомирська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" - вул.Довженка,45,Житомир,10002,

5 - третя особа Фермерське господарство "АГРО-САД" - вул.Окунєва, буд.1-А,с.Мостове,Андрушівський район, Житомирська область,13441,

6 - третя особа ОСОБА_5 - АДРЕСА_2

7- представнику позивача ОСОБА_9 АДРЕСА_1, 10000

8 - предстанику позивача ОСОБА_10 АДРЕСА_3

9 - представнику позивача адвокат Дорофєєв Дмитро Олександрович АДРЕСА_4

- ,