07 червня 2016 року м. Київ К/800/34825/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Приходько І.В.
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2015 року у справі № 826/4803/15 за адміністративним позовом Приватного підприємства «Фіто Груп і Ко» (далі - Підприємство) до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (далі - відділ), ДПІ,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
У березні 2015 року Підприємство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій державного реєстратора щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців запису № 10711430003032162 від 29.10.2014; зобов'язання державного реєстратора скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців запису № 10711430003032162 від 29.10.2014 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Зазначило, що у порушення вимог ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» ДПІ протиправно внесла до Єдиного державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців запис щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу.
21 травня 2015 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва позов задоволено частково.
Зобов'язано Відділ скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців запису № 10711430003032162 від 29.10.2014 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
14 липня 2015 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року змінена.
Зобов'язано державного реєстратора Відділу скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців запис № 10711430003032162 від 29.10.2014 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
В іншій частині постанову окружного суду залишити без змін.
ДПІ звернулася із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та постанову Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами, 11.06.2014 Відділ зареєстрував Підприємство, як юридичну особу, 12.06.2014 ДПІ прийняла на облік, як платника податків.
Відповідно до витягів № 19366772, № 19965208 з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців станом на 29.09.2014, 26.01.2015, 29.04.2015, договору № 01/07-2014 від 01.07.2014 оренди нежилих приміщень місцезнаходження Товариства: м. Київ, Подільський район, вул. Новомостицька, 25, офіс 1.
За результатами заходів, щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції була підтверджена відсутність Товариства за місцезнаходженням та встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, у зв'язку з чим, ДПІ прийняте рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
У зв'язку з отриманням від ДПІ повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, Відділом були направлені Товариству повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У зв'язку з поверненням надісланих повідомлень, 29.10.2014 Відділом був внесений до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців запис № 10711430003032162 про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
Колегія суддів вважає висновки судів першої та апеляційної інстанцій про часткове задоволення позову обґрунтованими.
Відповідно до п. 12.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 9.12.2011 (далі - Порядок № 1588), підрозділи контролюючого органу стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.
У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками контролюючих органів здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
Згідно з п. 12.4 Порядку № 1588 щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Суди правильно зазначили, що відповідно до вимог п. 12.4 Порядку № 1588 ДПІ був здійснений запит № 545/15-01 від 15.09.2014 на відпрацювання ризикового платника податків.
Відповідно до п. 4.2. Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України № 336 від 17.05.2010 (далі - Положення № 336), підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт).
Згідно з п. 4.8. Положення № 336 кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).
Пунктом 4.10 Положення № 336 передбачено, що підрозділ податкової міліції не пізніше 10 календарних днів з часу отримання запиту в обов'язковому порядку письмово повідомляє ініціатора запиту про проведену роботу за формою згідно з додатком (довідка про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків). У разі необхідності вказаний термін може бути продовжений за рішенням керівника підрозділу податкової міліції до 30 днів з дати отримання запиту.
Зазначеними приписами чітко регламентований порядок дій для встановлення місцезнаходження платника податків, які зобов'язаний вчинити підрозділ податкової міліції при отриманні запитів на встановлення місцезнаходження платника податків, а також визначений механізм оформлення проведених співробітниками податкової міліції заходів.
Відповідно до п. 12.5 Порядку № 1588 якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Суди встановили, що ДПІ 15.09.2014 була складена довідка № 796/07 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, повідомлення № 570/2/9/26-56-18-04-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
1 жовтня 2014 року ДПІ був здійснений повторний вихід за юридичною адресою Підприємства та складено довідку № 911/07 щодо встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, повідомлення № 6069/6/9/26-56-18-04-20 щодо відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та прийняте рішення № 1210/26-56-18-04 щодо направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Відповідно до абз. 2 ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор надсилає протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Таким чином, державний реєстратор зобов'язаний в разі надходження до нього повідомлення від органу державної податкової служби про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням надіслати юридичній особі повідомлення про необхідність підтвердження відомостей про неї в порядку, встановленому ст. 19 зазначеного Закону.
У зв'язку з отриманням від ДПІ повідомлень № 5470/2/9/26-56-18-04-20 від 15.09.2014, № 6069/6/9/26-56-18-04-20 від 01.10.2014 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, Відділом були направлені Підприємству повідомлення № 1273 від 18.09.2014, № 1456 від 3.10.2014 щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, за яким Підприємству необхідно було подати відповідні відомості до 18.10.2014 та до 3.11.2014.
Повідомлення № 1273 від 18.09.2014 щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу повернулось на адресу Відділу у зв'язку з закінченням встановленого строку зберігання та не розшуком, а повідомлення № 1456 від 03.10.2014 повернулось за місцем обслуговування.
Згідно з ч. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
У зв'язку з поверненням повідомлення № 1273 від 18.09.2014 року щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу та неподанням позивачем у визначений у ньому строк - до 18.10.2014, відповідної реєстраційної картки, Відділом 29.10.2014 був внесений до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців запис №10711430003032162 про відсутність юридичної особи за адресою місцезнаходженням.
Суди обґрунтовано зазначили, що 26.11.2014 Підприємством була подана державному реєстратору реєстраційна картка щодо підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та наданий договір оренди нежилих приміщень № 01/07-2014 від 1.07.2014, що підтверджує знаходження Підприємства за адресою: м. Київ, вул. Новомостицька, 25.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року, змінену постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2015 року, та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Приходько І.В.