14 червня 2016 року м. Київ К/800/51535/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Юрченко В.П.,
секретар Антипенко В.В.
за участю представника ТОВ „Аерок" - Лата Н.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року у справі № 810/4713/13 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Аерок" до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області,
про зобов'язання вчинити дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю „Аерок" звернулось до суду з адміністративним позовом про зобов'язання здійснити дії передбачені Податковим кодексом України щодо повернення податку на прибуток приватних підприємств у сумі 1102974 грн.
Зазначило, що відповідач не приймав ні рішення про відмову позивачу в зарахуванні надміру сплаченого податку на прибуток в рахунок сплати податку на додану вартість, ні рішення про відмову в поверненні сум надміру сплаченого податку на розрахунковий рахунок.
Факт наявності переплати позивачем підтверджується даними облікової картки платника податків з податку на прибуток приватних підприємств.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 позовні вимоги задоволено, зобов'язано Державну податкову інспекцію в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області здійснити дії передбачені п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України шляхом підготовки висновку про повернення ТОВ „Аерок" надмірно сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1102974 грн. з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Задовольняючи позовні вимоги, суди зазначили, що факт наявності переплати податку на прибуток приватних підприємств підтверджується даними облікової картки платника податків, в якій у графі "переплата" зазначена сума 1102974 грн., а відповідачем будь-яких доказів з приводу повернення позивачу надміру сплачених коштів в рахунок погашення грошового зобов'язання з інших податків або повернення коштів на розрахунковий рахунок позивача судам не надано.
Відповідач звернувся із касаційною скаргою про скасування постанови Київського окружного адміністративного суду та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою № 161 від 14.03.2013 про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток за 2012 рік у розмірі 623577 грн., який сплачено платіжним дорученням № 23918 від 16.08.2012 на погашення грошового зобов'язання із сплати податку на додану вартість.
Листом № 598/10/15-01-34 від 19.03.2013 відповідачем повідомлено позивача про те, що станом на 20.03.2013 сума переплати з податку на прибуток по підприємству складає 479397 грн., яка не являється надміру або помилково сплаченою, оскільки виникла за рахунок декларування суми податку на прибуток до зменшення за результатами діяльності за ІІІ квартали 2012 року.
Позивач звернувся до Держаної податкової служби у Київській області із скаргою № 202 від 03.04.2013 про скасування рішення Державної податкової інспекції в Обухівському районі № 598/10/15-01-34 від 19.03.2013.
Держана податкова служба у Київській області повідомила позивача про те, що підстав для перерахування коштів з податку на прибуток підприємств на податок на додану вартість немає у зв'язку з відсутністю у картці особового рахунку ТОВ „Аерок" грошових зобов'язань і податкового боргу по даному податку.
Позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргою про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток за 2012 у сумі 623577 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість або повернути надмірно сплачений податок на прибуток за 2012 рік у розмірі 623577 грн.
Міністерством доходів і зборів України повідомило позивачу про те, що від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми з податку на прибуток платник податку має право подати до контролюючого органу заяву про повернення таких сум, за висновком якого Державна казначейська служба України повертає кошти.
12.06.2013 позивач повторно звернувся до Держаної податкової інспекції в Обухівському районі із заявою про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток приватних підприємств за 2012 рік у сумі 1102974 грн.
Листом № 188/20-020 від 26.07.2013 відповідач повідомив позивача про те, що враховуючи напруженість індикативних показників зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету на січень - липень цього року, Державною податковою інспекцією в Обухівському районі надіслано інформацію з вказаного питання на погодження до Головного управління Міндоходів у Київській області, а після отримання відповіді, підприємство буде повідомлено додатково.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно з п. п. 43.3-43.5 ст. 43 цього Кодексу обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково/надмірно сплачених сум грошових зобов'язань затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України № 974/1597/499 від 21.12.2010.
Відповідно до п. 7 зазначеного Порядку орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.
Суди встановили, що право на повернення сум грошових зобов'язань з податку на прибуток виникло у позивача на підставі сплачених сум податкових зобов'язань за 2012 рік та заяви про її повернення, яка подана 12.06.2013.
Наявна переплата з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 1102974 грн. підтверджується даними облікової картки платника податків з податку на прибуток приватних підприємств та листом Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області № 188/20-020 від 26.07.2013.
Таким чином, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновком судів щодо встановленого права позивача на повернення надміру сплаченого податку на прибуток та застосування належного способу захисту порушеного права позивача у вигляді зобов'язання відповідача надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Юрченко В.П.