07 червня 2016 року м. Київ К/800/29934/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Бухтіярової І.О.,
Голубєвої Г.К.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у справі № 802/15/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС (далі - ДПІ),
про визнання дій та бездіяльності незаконними, скасування податкових повідомлень-рішень, -
У січні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконним дій ДПІ щодо вимог про необхідність сплати податків, самостійно застосованих коефіцієнтів до нормативної грошової оцінки, подання уточнюючої декларації з плати за землю за 2012-2014 роки з урахуванням індексації, щодо невиконання вимог податкового законодавства та зобов'язання не допускати порушення прав та інтересів платників податків, оформити результати перевірки у формі акту; визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ № 0002151502, № 0002151602 від 17.12.2014. № 0002171502 від 18.12.2014 щодо нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
Зазначило, що оскаржувані податкове повідомлення-рішення спростовуються наявними в матеріалах адміністративної справи документами.
27 лютого 2015 року постановою Вінницького окружного адміністративного суду позов задоволено частково.
Податкові повідомлення-рішення ДПІ № 0002151502, № 0002151602 від 17.12.2014. № 0002171502 від 18.12.2014 щодо нарахування штрафних (фінансових) санкцій визнані протиправними та скасовані.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позов, суд зазначив, що всупереч положенням статті 86 Податкового кодексу України ДПІ не були направлені ОСОБА_2 акти перевірки № 000119/02-55/3080913934 від 17.12.2014, № 000120/02-55/3080913934 від 18.12.2014, у зв'язку з чим ОСОБА_2 був позбавлений права знати про виявлені порушення та викласти у разі незгоди свої заперечення на акт перевірки, що є підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
20 травня 2015 року постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2015 року скасована в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ № 0002151502, № 0002151602 від 17.12.2014. № 0002171502 від 18.12.2014 щодо нарахування штрафних (фінансових) санкцій, в цій частині у задоволенні позову відмовлено.
В іншій частині постанова окружного суду залишена без змін.
ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою про скасування постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду та залишення в силі постанови Вінницького окружного адміністративного суду, посилаючись на порушення апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами, 8.12.2014 ОСОБА_2 подав до ДПІ податкові декларації зі сплати податку за земельну ділянку № 1400002060 за 2012 рік, в якій самостійно зазначив розмір орендної плати 11 228,00 грн., № 1400002062 за 2013 рік - 9 624,00 грн.
11 грудня 2014 року ОСОБА_2 подав до ДПІ податкову декларацію зі сплати податку за земельну ділянку № 1400002065 за 2014 рік із самостійно задекларованим зобов'язанням у розмірі 9 624,00 грн.
17 грудня 2014 року ДПІ була здійснена перевірка своєчасності подання ОСОБА_2 податкової декларації зі сплати податку за земельну ділянку, за наслідками якої того ж дня був складений акт перевірки № 000119/02-55/3080913934.
У акті перевірки зазначено, що ОСОБА_2 у порушення вимог п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України порушив граничні терміни подання податкових декларацій № 1400002060, № 1400002062 від 8.12.2014.
17 грудня 2014 року ДПІ прийняла податкові повідомлення-рішення: № 0002151502 щодо застосування до ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 грн., № 0002151602 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 грн.
18 грудня 2014 року ДПІ була здійснена перевірка своєчасності подання ОСОБА_2 податкової декларації зі сплати податку за земельну ділянку, за наслідками якої того ж дня був складений акт перевірки № 000120/02-55/3080913934, відповідно до якого ОСОБА_2 у порушення вимог п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України порушив граничні терміни подання податкової декларації № 1400002065 від 11.12.2014 року.
Також, того ж дня ДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення № 0002171502 щодо застосування до ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 020,00 грн.
Колегія суддів вважає висновок апеляційного адміністративного суду про відмову у задоволенні позову обґрунтованим з таких підстав.
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).
Згідно з ст. 200.10 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Апеляційний суд встановив, що податковим органом під час здійснення перевірки поданих ОСОБА_2 8.12.2014, 11.12.2014 декларацій з орендної плати за землю № 1400002060 за 2012 рік, № 1400002062 за 2013 рік, № 1400002065 за 2014 рік, були встановлені порушення строків їх подання, оскільки з урахуванням наведених вище норм, граничним строком для подання декларації з орендної плати за землю за 2012 рік є 20.02.2012, за 2013 рік - 20.02.2013, за 2014 рік - 20.02.2014.
Оскільки зазначені декларації подані з порушенням граничних термінів їх подання, ДПІ були складені акти перевірки своєчасності подання податкової декларації з плати за землю № 000119/02-55/3080913934 від 16.12.2014, № 000120/02-55/3080913934 від 17.12.2014.
Факт порушення ОСОБА_2 граничних строків подання декларації з орендної плати за землю за 2012, 2013, 2014 роки не оскаржується сторонами.
Відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику.
Апеляційний суд обґрунтовано зазначив, що окружний суд прийшов до передчасного висновку про часткове задоволення позову, оскільки факт ненаправлення ОСОБА_2 актів перевірки № 000119/02-55/3080913934 від 17.12.2014, № 000120/02-55/3080913934 від 18.12.2014, не свідчить про протиправність податкових повідомлень-рішень № 0002151602, № 0002151502 від 17.12.2014, № 0002171502 від 18.12.2014 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій та не може бути підставою для уникнення ОСОБА_2 від відповідальності за порушення граничних строків для подання декларацій з орендної плати за землю.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що постанова апеляційного адміністративного суду ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для її скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Бухтіярова І.О.
Голубєва Г.К.