Справа № 2-А-124\2008
04 червня 2008 року суддя Оболонського районного суду м.Києва Борисова О.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції в м. Києві, третя особа: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобовёязання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Оболонського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції в м. Києві, третя особа: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності відповідача протиправною та просить суд зобов'язати відповідача провести виконавче провадження у відповідності до Закону України „Про виконавче провадження".
Згідно з ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб*єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем фактично заявляються позовні вимоги щодо оскарження дій державного виконавця та державної виконавчої служби Оболонського району стосовно виконання виконавчого листа № 2-496 від 05.04.2006 року виданого Оболонським районним судом м. Києва на виконання рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24.03.2006 року.
Порядок оскарження дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК України передбачено ст.ст. 383-389 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного вважаю, що дані позовні вимоги мають розглядатись в порядку цивільного судочинства, норми ст.181 КАС України на дані правовідносини не розповсюджуються, оскільки щодо оскарження таких дій державної виконавчої служби Законом встановлений інший порядок.
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином вважаю, що необхідно відмовити у відкритті провадження по даній справі, оскільки позовна заява не підлягає розгляду в судах в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції в м. Києві, третя особа: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, ухвала суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо воно не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м.Києва протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом 5 днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.