Постанова від 06.03.2009 по справі 2-а-336/09

Справа № 2-а-336/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 березня 2009 року Борзнянський районний суд Чернігівської області

в складі головуючої судді Затєєвої С.Д.

при секретарі Литвиненко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борзні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дії і бездіяльність та відновлення порушеного права

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі з адміністративним позовом в якому посилається на порушення в відношенні нього відповідачем положень Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та інших норм права. Позивач вважає, що розмір його пенсії, враховуючи додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи та щомісячної грошової допомоги на прожиття інваліда війни має складати 4606 грн.70 коп., а не 1438 грн.80 коп., яку він отримує в даний час. На його прохання зробити перерахунок відповідно до вимог вищезгаданого закону йому було відмовлено, тому позивач просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі щодо призначення йому пенсії в меншому розмірі ніж передбачено чинним законодавством та зобов'язати Управління Песійного Фонду в Борзнянському районі провести перерахунок і виплату пенсії позивачу з 22 грудня 2008 року, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Положень ст.ст. 50, ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі і просить суд їх задовільнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, а подав заяву в якій просить справу розглядати в їх відсутність. В своїх запереченнях направлених до суду зазначив, що позовні вимоги не визнає з тих підстав, що порядок обчислення пенсії відповідно до закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” залишається неврегульованим, відтак у 2008 році обчислення пенсій передбачених вищезазначеним законом, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Згідно п.6 зазначеної Постанови установлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути меншим по 2-й групі інвалідності - 965 грн., а з врахуванням постанови Кабміну України від 16.07.2008 року № 564, якою встановлено що, починаючи з 1.07.2008 року доплату, то мінімальний розмір пенсії зазначеної категорії повинен складати 1090 грн. Позивачу основний розмір пенсії обчислений без заробітку і призначений в мінімальному розмірі, який встановлений вищезазначеною постановою.

Додаткова пенсія,за шкоду заподіяну здоров'ю, визначена у розмірі 20 відсотків прожиткового мінімуму виходячи з вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 і складає 99 грн.60 коп.

Зазначене випливає із вимог ст.62 та 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з яких вбачається, що роз'яснення порядку застосування цього закону проводиться у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Крім того зазначають, що положення ст.28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не розповсюджується на Закон України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині визначення мінімальної пенсії за віком, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність”.

Виходячи з вищевикладеного вважають, що вони діють в рамках діючого законодавства, а тому підстав визнавати їх дії неправомірними немає, і в задоволенні позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області і одержує пенсію по 2-й групі інвалідності в зв'язку з захворюванням пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Основний розмір пенсії йому призначено в мінімальному розмірі - 1090 грн.

Крім основної пенсії, позивачу призначена додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, яка визначена в розмірі 20 відсотків від прожиткового мінімуму виходячи з вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 530 і складає 99 грн.60 коп.

Відповідно до вимог ст.54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а відповідно до ст.50 даного закону - особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 2-ї групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно з вимогами ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком при наявності у чоловіків 25 років, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Звідси слідує, що мінімальний розмір пенсії позивачу визначається не з тих чи інших розрахункових величин, а зі встановленого на законодавчому рівні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами передбаченими частиною першою ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсіне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає, а тому суд не бере до уваги доводи відповідача, що дана норма Закону не може застосовуватися при розрахунку розміру пенсії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, поскільки це буде порушувати конституційні гарантії та права позивача на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, яка заподіяна здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.50,54 Закону № 796 -Х11.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ст. 8 ОСОБА_2 України вказує на те, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 Україниі повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 гарантується.

Згідно з частиною 2 статті 19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 та законами України.

Відповідно до ст.22 ОСОБА_2 україни Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Це положення ОСОБА_2 України принципово забороняє законодавцю погіршувати становище людини в суспільстві шляхом обмеження тих прав і свобод, які вже закріплено в законах України.

Пункт 5 Постанови №9 Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року „Про застосування ОСОБА_2 України при здійсненні правосуддя” встановив, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу ( акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, акти органів місцевого самоврядування тощо ) підлягають оцінці на відповідність як ОСОБА_2. так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає чи суперечить законові. суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд вважає, що підлягають застосуванню саме статті Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанови Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що вимоги позивача є обгрунтованими на законі і є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11, 86, 159 -163 КАС України, ст.ст.8,19,22 ОСОБА_2 України, ст.50,54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” суд,-

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовільнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до вимог ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22 грудня 2008 року, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до ст. ст.49, 50, ч.4 ст.54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та забезпечити виплату.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Борзнянського райсуду С.Д.Затєєва