Справа №636/1636/16-а
Провадження №2а/636/58/16
21 червня 2016 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Слурденко О.І., за участю секретаря судового засідання Шиловій І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення №1179-02/23 від 06.05.2016 року щодо відмови здійснити перерахунок пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на день призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865(в редакції чинній на дату призначення пенсії), з 29.04.2016 року без встановлення будь-якого строку на обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та довідки Чугуївського об'єднаного управління ПФУ Харківської області від 29.04.2016 року №983, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим службовцям.
Представник відповідача заперечуючи проти позову, посилався на відсутність порядку перерахунку пенсій пенсіонерам, що отримують пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII скасовано це право. Крім цього відповідач приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії керувався постановою КабМіну України від 09.12.2015 №1013, якою виключено п.4 постанови КабМіну України №865 від 31.05.2000 року, який визначав порядок перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам. Так, як ст.37-1 Закону України «Про державну службу» встановлювала, що порядок перерахунку призначених пенсій визначає Кабінет Міністрів України, то за відсутності такого порядку органи Пенсійного Фонду України позбавлені такої можливості.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши діюче законодавство щодо регулювання даних правовідносин, суд надходить до наступного.
Позивач працювала на посаді головного спеціаліста Чугуївського управління ПФУ в Харківської області. З 02.09.2005 року позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати. 29.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, до заяви додала довідку про заробітну плату від 29.04.2016 року №983.
Рішенням від 06.05.2016 року №1179-02/23 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки такий вид перерахунку не передбачений ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у редакції чинній на 01.12.2015 року. Також зазначено, що раніше призначені не перераховуються з 01.06.2015 року згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII. Крім цього, відмову у перерахунку пенсії відповідач пов'язує з незабезпеченням Кабінетом Міністрів України прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст.37-1 Закону України «Про державну службу».
Згідно ч.ч.2,5 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 61.01.2003 року №432-ІV» пенсія державним службовцям призначається розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рагу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 року №76-VIII, текст ст.37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрі України».
Пунктами 4 та 5 постанови КабМіну України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначених розмірів заробітку для обчислення пенсій», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що уразі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КабМіну України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу»» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець, на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсі, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідки, виданої державним органом за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного Фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям КабМіном України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови КабМіну України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» був виключений, а п.5 змінений.
Разом з тим, згідно положень ч.1 ст.58 Конституції України закони та іншу нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За обставинами справи, позивач працювала на посаді головного спеціаліста Чугуївського управління ПФУ в Харківської області. Постановою КабМіну України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджені схеми посадових окладів, зокрема схема посадових окладів органів ПФУ.
Пунктом 3 постанови КабМіну України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 01 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалося у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні виплатити у грудні 2015 року. За п.4 цієї ж постанови, керівникам установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери та органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів забезпечити внесення змін до штатного розпису установ, закладів та організацій, відповідних органів з урахуванням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати).
У зв'язку з наведеним, згідно довідки Чугуївського об'єднаного управління ПФУ Харківської області від 29.04.2016 року №983, з 01.12.2015 року було підвищено заробітну плату головному спеціалісту управління, на посаді який раніше перебувала позивач.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, то збільшення з 01.12.2015 року заробітної плати по посаді на якій працював позивач, є підставою перерахунку пенсії.
Посилання відповідача на ті обставини, що КабМіном України на виконання змін до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути обгрунтованою правою підставою для відмови у перерахунку пенсії, оскільки це провина державного органу у створенні певного нормативного вакууму.
Також безпідставне посилання відповідача і на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, Прикінцеві положення якого скасовують норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, оскільки положення вказаної норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Керуючись ст.ст.19,22,46,58 Конституції України, ст.ст. 2, 7-9, 11, 17, 18, 71, 99, 104, 105, 121, 128, 153, 158-163, 167, 170 КАС України, Законами України «Про державну службу», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановами Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року та №1013 від 09.12.2015 року, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії - задовольнити частково.
Визнати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області від 06.05.2016 року №1179-02/23 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії - неправомірним та скасувати його.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи - на посаді головного спеціаліста відділу надходження доходів управління ПФУ у Чугуївському районі Харківській області з врахуванням довідки про заробітну плату №983-04/23 від 29.04.2016 року, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, виданою Чугуївським об'єднаним управлінням ПФУ у Харківської області у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців за постановою КабМіну України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 29.04.2016 року з моменту звернення до органу Пенсійного Фонду України за цим перерахунком, в інших позовних вимогах відмовити.
Стягнути з Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 551(п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії - апеляційної скарги.
Суддя: