Справа № 361/2849/16-а
Провадження № 2-а/361/190/16
03.06.2016
03 червня 2016 року суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Шинкар А.О. розглянувши у скороченому провадженні у порядку ст. 183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії,-
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, в якому просить визнати дії Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати в сумі 1469,78 крб., одержану за роботу в зоні відчуження за період з 14.05.1986р. - 18.05.1986р. неправомірними та зобов'язати Броварське об'єднане управління ПФУ Київської області провести перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати в сумі 1 469,78 крб., одержану за роботу в зоні відчуження за період з 14.05.1986р. - 18.05.1986р. починаючи з 01.12.2016 року з урахуванням уже проведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 14.05.1986р. - 18.05.1986 р. працював водієм у Радгоспі «ХАБНЕ» Поліського району та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в с. Варовичі (евакуація худоби та іншого майна), має 2 групу інвалідності, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Отримує пенсію відповідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року з 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках і які були визнані інвалідами.
Відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 1210 пенсія за бажанням особи може призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
З метою захисту свого права на належний соціальний захист та враховуючи положення вищевказаних норм, 19.05.2016року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Проте Відповідач відмовив у проведенні перерахунку із посиланням на відсутність довідки про заробітну плату, отриману в зоні ЧАЕС та первинних документів, які б підтверджували нарахування та виплату цих сум.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 20.05.2016 року відкрито скорочене провадження.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
03.06.2016 року відповідач подав до суду письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню,просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчать відповідні довідки.
У 1986 році перебував у трудових відносинах з Радгоспом «ХАБНЕ» Поліського району, який існував до 20.05.1994 року. Архівні дані були передані в ПП Агрофірму «МАЯК» (03331513) Переяслав-Хмельницького району Київської області. ПП Агрофірма «МАЯК» є правонаступником радгоспу «ХАБНЕ».
З 14.05.1986р. - 18.05.1986 р. приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в с. Варовичі (евакуація худоби та іншого майна).
19.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності ЧАЕС, виходячи із заробітної плати отриманої у зоні відчуження.
Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на відсутність довідки про заробітну плату, отриману в зоні ЧАЕС та первинних документів, які б підтверджували нарахування та виплату цих сум.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. 1 ст. 54 цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із
змінами, внесеними згідно з Постановою КМ У N 112 (112-2014-п) від 25.03.2014 був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади.
Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадяться при наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Заробітна плата була нарахована та виплачена без урахування всіх тарифних ставок, премії та доплат, які були встановлені нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання».
У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 роки брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, що передбачено листом Міністерства праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751.
Згідно даних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП Агрофірма «МАЯК» (03331513) ліквідоване, дата запису 13.05.2014р.
З наведеного вбачається, що позивач з незалежних від нього причин не мав змоги надати до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області довідку про одержану заробітну плату з підприємства, на якому він працював, або підприємства-правонаступника.
Відповідно до вимог чинного законодавства пенсію по інвалідності позивачу необхідно обчислювати із заробітної плати за участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року, виходячи с наступного:
Годинна тарифна ставка для оплати в зоні відчуження складає 1,22 крб., виходячи з 0,539*173,1:152,5 = 0,612 крб.
Відповідно до листа Міністерства соціального захисту населення України від 24.04.1997 № 06-1635 Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в І986-І990 роках Працівникам, які
працювали в населених пунктах зони відчуження, що не ввійшли в перелік населених пунктів з підвищеною оплатою праці залежно від зон небезпеки, наприклад Ковшиловка, Варовичі та інші, після евакуації з них населення, оплата праці провадилася за підвищеними до 100% тарифними ставками /посадовими окладами/ розпорядження № 530-рс .(0,612 крб. х 2= 1,22 крб.).
Оплата праці за дні роботи в зоні ЧАЕС складає: 36,60 крб.
1,22 крб.* 6 год.*5 днів = 36,60 крб.
Розрахунок збереженого середньомісячного заробітку за основним місцем роботи складає: 21,55 крб.
Середній заробіток для оплати за час відрядження обчислювався відповідно до постанови НКП СРСР від 02.04.30 р. "Про середній заробіток і оплату за неповний місяць" і Основних положень по обліку праці та заробітної плати у промисловості і будівництві, затверджених Держкомпраці СРСР, Мінфіном СРСР, ЦСУ СРСР 27.04.73 р.
Для тих працівників, заробіток яких змінювався помісячно (відрядна, акордна, почасово-преміальна оплата, середньоденний заробіток обчислювався з розрахунку фактичного заробітку за два останні календарні місяці роботи з 1-го по 1-ше число.
Так, як документи про заробітну плату позивача за 1986 рік не збереглися, то розрахунок середньомісячної заробітної плати необхідно проводити, виходячи з годинної тарифної ставки:
Березень 1986 р.: 0,539 * 23 робочі дні * 8 годин = 99,18 крб.
Квітень 1986 р. 0,539 * 22 робочі дні *8 годин = 94,86 крб.
Середньомісячний заробіток за основним місцем роботи: (99,18 + 94,86) / (23+22) = 4,31 крб. 4,31 крб. * 5 дні = 21,55 крб.
Оплата праці у вихідний день складає: 11,63 крб.
За період участі в ліквідації наслідців аварії на ЧАЕС за період з 14.05.1986р. - 18.05.1986р., 18 числа була неділя, за нього оплату за роботу в зоні відчуження нараховують у подвійному розмірі:
1,22 крб. х 6 год. х 2 = 14,64 крб., з якої сума доплати за роботу у вихідний день:
1,22 *6 год=7,32 крб.
Оплата праці у вихідний день за основним місцем роботи:
0,539 крб. х 8 год. х 2 = 8,62 крб., з якої сума доплати за роботу у вихідний день:
0,539 крб.* 8 год.=4,31 крб.
Розпорядженням Ради Міністрів СРСР №964 від 17 травня 1986 року голові Урядової комісії надано право виплачувати працівникам одноразову винагороду за виконання особливо важливих і відповідальних робіт в залежності від небезпеки їх проведення в розмірі до 1000 крб.
Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.
Всього: 36,60 + 21,55 + 11,63 + 400 + 1000 = 1 469,78 крб.
Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за основним місцем роботи працівників того часу.
Згідно із вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.
Згідно ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач просить здійснити йому перерахунок пенсії з 01.12.2016 року, однак з заявою до відповідача звернувся 19.05.2016 року, тобто після 15 числа.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати в сумі 1469,78 крб., одержану за роботу в зоні відчуження за період з 14.05.1986р. - 18.05.1986р. неправомірними.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління ПФУ Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати в сумі 1 469,78 крб., одержану за роботу в зоні відчуження за період з 14.05.1986р. - 18.05.1986р. починаючи з 01.06.2016 року з урахуванням уже проведених виплат.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. О. Шинкар