номер провадження справи 5/32/16
13.06.2016 Справа № 908/1055/16
За позовом: Комунального підприємства "Водоканал" (69002, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Артема, 61)
До відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (69096, АДРЕСА_1)
про стягнення 18 652,73 грн.
Суддя Проскуряков К.В.
Представники сторін:
Від позивача: Лавринець І.П., довіреність № 25 від 11.01.2016
Від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 2005 від 20.05.2016
20.04.2016 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Водоканал" до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 18 652,73 грн.
Ухвалою суду від 20.04.2016 № 908/1055/16 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 908/1055/16, справі присвоєно номер провадження - 5/32/16, розгляд справи призначено на 23.05.2016. У судовому засіданні оголошувалась перерва. У судовому засіданні 13.06.2016 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
За письмовим клопотанням представників сторін розгляд справи відбувався без фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів.
Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Суду надано наступні пояснення: 01.05.2006 між Комунальним підприємством «Водоканал» та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір № 6736 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, відповідно до п. 1.1. якого водоканал забезпечує абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: магазин по АДРЕСА_2 18.09.2013 представниками позивача в присутності відповідальної особи відповідача здійснена перевірка водогосподарської діяльності відповідача по майданчику: АДРЕСА_2 За результатами перевірки складено акти технічного обстеження водопроводу від 18.09.2013 № 455 та акт технічного обстеження водопроводу від 18.09.2013 № 455а. Актом технічного обстеження № 455 від 18.09.2013 встановлено, що на вводі абонента діаметром 15 мм; встановлено прилад обліку марки ЛК 1,5, заводський №4226159; державна повірка 1 квартал 2010. Водомір при пломбовано до труби роторною пломбою А 12616. Обвідна лінія відсутня. Строк державної повірки приладу обліку сплинув. Відповідно до п. 5.14 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190) відповідно до якого, усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку. Відповідальна особа від відповідача зі змістом акту ознайомлена, але від підпису відмовилась. У вказаному акті визначено період безоблікового споживання відповідача (абонента) з 18.06.2013 по 15.08.2013. Також, було складено Акт № 6736/1 від 18.09.2013 за період з 18.06.2013 по 15.08.2013 на суму 18 652,73 грн., в якому зазначено, що абонент з актом ознайомився, від підпису відмовився. Просить позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 18 652,73 грн.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі. Суду надано письмовий відзив, відповідно до якого п. 3.2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 № 279, суб'єкти господарювання, які провадять (мають намір провадити) господарську діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні здійснювати своєчасно забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється метрологічний приладів. Пунктом 9.2.11 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 передбачено, що контроль за наявністю і станом обладнання засобів вимірювальної техніки для обліку відпущеної води, а також за дотриманням термінів їх періодичної повірки здійснюється працівниками абонентського відділу виробника. Отже, з вищевикладеного вбачається, що контроль за наявністю і станом обладнання засобів вимірювальної техніки для обліку відпущеної води покладено на суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення, тобто на КП «Водоканал». Протягом 4 місяців після спливу міжповірочного інтервалу контролером КП «Водоканал» знімались показання з засобу обліку. Лише у липні 2013 було повідомлено про порушення строків держповірки. Відповідач заявами від 24.07.2013 та від 18.09.2013 звертався до позивача із заявою щодо виходу інспектора для зняття пломб та повірки лічильника. Лише 18.09.2013 уповноважений представник позивача видав припис про здійснення держповірки у строк до 25.09.2013. 20.09.2013 повірений засіб обліку було опломбовано та встановлено на місце. Крім цього, п. 5.14 Правил користування № 190 передбачає відповідальність у випадку тривалості повірки понад місяць. Повірка лічильника відповідача тривала 1 день. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Як вбачається з матеріалів справи, 01.05.2006 між Комунальним підприємством «Водоканал» (далі - водоканал) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (далі - абонент) було укладено договір № 6736 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого водоканал забезпечує абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: магазин по АДРЕСА_2
При цьому сторони керуються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002, діючими Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 01.07.1994 № 65 (далі - «Правила користування …»), Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 (далі - «Правила приймання…»), Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, зареєстрованого Міністерством юстиції України 26.04.2002 №402/6690 (далі - «Інструкція …»), Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 (далі - «Правила приймання … м. Запоріжжя), Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993 (далі - «Правила експлуатації…»), ГОСТом на воду питну 2874-82, ДБН 360-92, Сніп 2.04.02-84, Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України» КДП 204-12 Укр.242-95.
Пунктами 3.2.3., 3.2.4., 3.2.4.а, 3.2.5. договору передбачено, що при відсутності або не встановленому обліковому приладі у встановлений водоканалом термін або розміщенні абонентом водолічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням «Правил користування …», «Правил експлуатації …» водопостачання абонента вважається без обліковим, а витрати води і об'єм стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6. та 21.5. «Правил користування …», починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла.
Для забезпечення постійного обліку питної води мати резервні технічно придатні, держперевірені облікові прилади.
При порушення абонентом «Правил користування …» (пункти 2.17, 4.19, 6.6., 6.9., 6.11., 9.6., 9.8., 10.2., 12.14, 13.4. та інші) витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6. та 21.5. «Правил користування …».
При виявленні представником водоканалу в процесі контрольних перевірок порушень «Правил користування…», за виключенням вказаних у п. 3.2.4.а цього договору, абонент на протязі 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення, зафіксовані у відповідному акті, встановити резервний, технічно придатний держперевірений обліковий прилад, про що повідомити водоканал у письмовому вигляді (рекомендованим листом з повідомленням чи посильним) не пізніше однієї добт після усунення зауважень або установки водолічильника.
При виявленні представником водоканалу, в процесі повторної перевірки невиконаних зауважень за попереднім актом, витрати питної аоди і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6. та 21.5. «Правил користування …», з дня складення акту, в якому зафіксоване порушення. При відмові відповідальної за водопостачання особи підписати акт, він підписується представником водоканалу з зазначенням прізвища та посади представника абонента, який відмовився підписувати акт.
Пунктом 5.1 договору передбачено, що основним документом на оплату є акт.
Відповідно до п.п. 6.1., 6.4. договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобов'язань у відповідності з чинним законодавством та вказаними в цьому договорі нормативними документами.
Абонент сплачує об'єм витрат питної води в мережах абонента внаслідок їх пошкодження, нераціонального водокористування, коли водолічильник на вводі відсутній або не працює з вини абонента відповідно до п. 9.6. «Правил користування …» за пропускною здатністю вводу водопроводу.
18.09.2013 представниками позивача в присутності відповідальної особи відповідача здійснена перевірка водогосподарської діяльності відповідача по майданчику: АДРЕСА_2 За результатами перевірки складено акти технічного обстеження водопроводу від 18.09.2013 № 455 та акт технічного обстеження водопроводу від 18.09.2013 № 455а.
Актом технічного обстеження № 455 від 18.09.2013 встановлено, що на вводі абонента діаметром 15 мм; встановлено прилад обліку марки ЛК 1,5, заводський №4226159; державна повірка 1 квартал 2010. Водомір при пломбовано до труби роторною пломбою А 12616. Обвідна лінія відсутня. Строк державної повірки приладу обліку сплинув. Відповідно до п. 5.14 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190) відповідно до якого, усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку. Відповідальна особа від відповідача зі змістом акту ознайомлена, але від підпису відмовилась.
У вказаному акті визначено період безоблікового споживання відповідача (абонента) з 18.06.2013 по 15.08.2013 (а.с. 27, 42). Також, було складено Акт № 6736/1 від 18.09.2013 за період з 18.06.2013 по 15.08.2013 на суму 18 652,73 грн., в якому зазначено, що абонент з актом ознайомився, від підпису відмовився (а.с. 30, 43).
Актом технічного обстеження № 455а від 18.09.2013 встановлено, що водопостачання абонента здійснюється по одному водопровідному вводу діаметром 15 мм. На вводі було встановлено прилад обліку марки ЛК 15х (2004), заводський № 4226159, державна повірка - 1 квартал 2010 року. Строк держповірки приладу обліку сплинув, що є порушенням п. 5.14 Правил № 190, і розрахунок витрат води буде здійснюватися у відповідності до п. 3.3 цих Правил. Із актом відповідач ознайомився, але відмовився від підпису. Надано припис, щодо необхідності здійснити повірку облікового приладу в строк до 25.09.2013; встановити на водопровідному вводі резервний держповірений технічно придатний обліковий прилад марки Січ 15х або його аналог; про виконання приписів письмово повідомити КП «Водоканал» (а.с. 28).
У зв'язку з відмовою відповідача від підпису та отримання екземпляру акту, позивач направив на адресу відповідача лист № 15504 від 11.10.2013 з додатками: Актом № 455 від 18.09.2013 та актом-рахунком № 6736/1 від 18.09.2013, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком від 11.10.2013 (а.с. 31 - 32).
З матеріалів справи вбачається, що попередня держповірка проводилась у І кварталі 2010, що підтверджується Актом технічного обстеження водопроводу № 227 від 19.04.2010 (а.с. 25) та паспортом СИТ параметрів та характеристик середовища на прилад обліку ЛК-15х, заводський № 4226159 (а.с. 92). У зазначеному паспорті приладу вказано, що періодичність повірки складає 36 місяців.
Також, відповідач неодноразово звертався до позивача з заявами від 24.07.2013 та від 18.09.2013 щодо направлення на адресу відповідача інспектора за приписом для здачі водоміра на повірку (а.с. 29, 45) та лише 20.09.2013 прилад обліку ЛК - 15х, заводський №4226159, було повірено, встановлено його придатність до експлуатації, про що свідчить паспорт СИТ параметрів та характеристик середовища (а.с. 47).
У період з квітня по червень 2013 інспекторами КП «Водоканал» знімалися показання з лічильника відповідача, проте про порушення строків держповірки нічого не вказувалось, що підтверджується відповідними актами (а.с. 38 - 40).
Зобов'язання, згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України, ст. 174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Стаття 193 Господарського кодексу України передбачає, що суб'єкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Аналогічне положення закріплено в ст. 526 Цивільного кодексу України
Відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення.
Станом на час проведення представником КП "Водоканал" технічного обстеження водопроводу відповідача 18.09.2013, порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення регулювався Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила користування № 190), пунктом 1.1 яких встановлено, що ці Правила визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України і є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Відповідно до п. 5.1 Правил користування № 190 облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
Пунктом 5.4 вказаних Правил користування № 190 визначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.
Відповідно до п. 5.14 Правил користування № 190 усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією.
Частиною 2 ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" унормовано, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом ЦОВМ. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
Згідно із Покажчиком засобів вимірювальної техніки, занесених до державного реєстру України (2012 року), періодичність контролю метрологічних характеристик лічильника води крильчастого ЛК - 2 або 3, або 4 роки (а.с. 100). З паспорту приладу обліку, встановлено за адресою відповідача, встановлено що строк повірки - 3 роки (а.с. 92).
Відповідно до п. 5.4.4. Національного стандарту України Метрологія Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення. ДСТУ 2708:2006, періодичну повірку проводять у календарні терміни, встановлені переліком засобів вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації та підлягають повірці, або за письмовим зверненням заявника. З матеріалів справи вбачається, що відповідач неодноразово звертався з відповідними заявами до КП «Водоканал», проте своєчасно відповіді не отримав.
Також, суд зазначає, що відповідно до п. 3.2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 № 279, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 за №1468/21780, суб'єкти господарювання, які провадять (мають намір провадити) господарську діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні здійснювати своєчасно забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється метрологічний приладів.
Пунктом 9.2.11 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 передбачено, що контроль за наявністю і станом обладнання засобів вимірювальної техніки для обліку відпущеної води, а також за дотриманням термінів їх періодичної повірки здійснюється працівниками абонентського відділу виробника.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що контроль за наявністю і станом обладнання засобів вимірювальної техніки для обліку відпущеної води покладено на суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення, тобто на КП «Водоканал».
Позивач доказів самовільного приєднання відповідача до системи водопостачання або самовільного водокористування та наявності правових підстав застосування положень пунктів 3.3, 3.4 Правил користування № 190 не довів. Натомість матеріали справи свідчать, що весь обсяг води пройшов крізь опломбований прилад обліку, який, в свою чергу, пройшов повірку, та результати повірки виявилися позитивними, тобто водомір справний та здійснює вірний облік води.
Пунктом 5.14 Правил користування № 190, на який посилається позивач у якості підстави для визначення обсягу втрат води розрахунковим способом, встановлено, що усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку.
Тобто, положеннями вказаного пункту законодавець передбачив відповідальність підприємств, організацій та фізичних осіб саме за перевищення тривалості повірки приладу, а не за порушення строків подачі ними засобів вимірювальної техніки на повірку, що має місце в даному випадку.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 13.05.2015 у справі №908/5707/14, від 28.05.2015 у справі №908/5606/14, від 23.12.2015 у справі №908/3025/15 та від 01.10.2015 у справі № 908/1093/14
В даному випадку позивач визначив у якості спірного періоду, за який проведено нарахування води розрахунковим способом, не період проведення повірки, а інший період (до виявлення факту використання лічильника з порушенням строку повірки).
Також слід зауважити на те, що чинним законодавством не передбачено норми, відповідно до якої виробник, у разі не проведення споживачем вчасно повірки засобу обліку води, має проводити розрахунок витрат води згідно п.3.3 Правил користування №190, оскільки розрахунок витрат води згідно із зазначеним пунктом Правил проводиться виробником у випадку, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними. А отже, застосування п.3.3 Правил позивачем для здійснення розрахунку витрат води за ставкою позаоблікового споживання є безпідставним.
З огляду на викладене, позивачем безпідставно застосовано п.п. 3.3., 5.14 Правил користування №190 при розрахунках з відповідачем та стягнення з нього 18652,73 грн. заборгованості, нарахованої за без облікове водокористування.
Згідно із п. 4 ст. 129 Конституції України, ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати відносяться на позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Суддя К.В. Проскуряков
Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання
Рішення оформлено у повному обсязі та підписано 17.06.2016.