Справа № 454/277/16-а
11 квітня 2016 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Адамович М. Я.
при секретарі Калиш В.О.,
з участю представника відповідача Лавріва В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії з відновленням порушеного права,
ОСОБА_2 звернулася з даним позовом до управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області, покликаючись на те, що їй з 28.04.2014р. призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» як державному службовцю. На момент призначення пенсії стаж державної служби становив 24 роки 1 місяць.
Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції до 01.10.2011р.) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Згідно п.1 вказаної постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії , підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Тудорковецькою сільською радою видано довідку №323 від 21.07.2015р. про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011р. В даній довідці, крім основних складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг, вислугу років), також зазначено суми премії в сумі 1841,19грн., суми індексації заробітної плати - 6879,89грн., матеріальної допомоги - 9698,69грн., грошова винагорода за безперервну працю - 7765,98грн., надбавка за високі досягнення у праці - 537,85грн. Як зазначено у вказаній довідці на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається виходячи із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вказує, що на її звернення, чи були при призначені пенсії як державному службовцю враховані всі складові заробітної плати, включаючи суми премії, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошової винагороди за безперервну працю, надбавку за високі досягнення у праці - не враховані всі складові заробітної плати.
За останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією управлінням Пенсійного фонду України в Сокальському районі надано відповідь №8043/03-34 від 05.11.2015р., з якої вбачається, що відповідач при призначенні позивачці пенсії як державному службовцю безпідставно не врахував суми індексації заробітної плати - 6879,89грн., матеріальної допомоги - 9698,69грн., грошова винагорода за безперервну працю - 7765,98грн., надбавка за високі досягнення у праці - 537,85грн., покликаючись на те, що не має підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії відповідно до закону.
Зазначає, що протиправні дії відповідача при призначенні їй пенсії як державному службовцю полягають у неврахуванні при призначенні пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та винагороди, а її порушенні права підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 18 вересня 2015р. відповідно до довідки №323 від 21.07.2015р. виданої Тудорковецькою сільською радою та виплатити їй заборгованість з виплати пенсії з 18.09.2015р., що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при призначенні пенсії як державному службовцю.
Просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, допущену при призначенні їй пенсії, що полягає у неврахуванні суми індексації заробітної плати у розмірі 6879,89грн., матеріальної допомоги - 9698,69грн., грошова винагорода за безперервну працю - 7765,98грн., надбавка за високі досягнення у праці - 537,85грн.; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі здійснити перерахунок пенсії з 18.09.2015р. та врахувати при перерахунку пенсії з 18.09.2015р. суми індексації заробітної плати у розмірі 6879,89грн., матеріальної допомоги - 9698,69грн., грошова винагорода за безперервну працю - 7765,98грн., надбавка за високі досягнення у праці - 537,85грн., відповідно до довідки №323 від 21.07.2015р. виданої Тудорковецькою сільською радою, відображені у персоніфікованому обліку і відомі відповідачу та виплатити заборгованість з виплати пенсії з 18.09.2015р., що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при призначенні пенсії як державному службовцю суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та винагороди, нараховувати та виплачувати пенсію з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, винагороди, премії, надбавки надалі.
24.02.2016р. відповідач управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області подав заперечення на позовну заяву, в яких зазначає, що згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсію державним службовцям призначають у відсотках від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Питання визначення заробітної плати, яку враховують для обчислення пенсії державного службовця урегульовано постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Так як матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну працю не належить до надбавок, підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсію відповідно до закону не має.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізми підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Зазначене підвищення не передбачено у статті 33 ЗУ «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому індексацію грошових доходів населення не враховують під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону.
Відповідно до заяви від 11.09.2014р. та додатково наданої довідки про складові заробітної плати від 08.09.2014р. №377 позивачу проведений перерахунок пенсії. При розрахунку враховані надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи - 537,85 грн., премії - 1841,19грн.
Отже, суми надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (537,85грн.) та премії (1841,19грн.) зазначених у довідці про складові заробітної плати №323 від 21.07.2015р. повністю відповідають сумам надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи та премій, зазначеним у довідці про складові заробітної плати №377 від 08.09.2014р., з якої у свою чергу, обчислено розмір пенсії позивача. Тому здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №323 від 21.07.2015р. не має підстав.
Згідно п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. (далі Закон №213- VІІІ) у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».
До 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних - не прийнято, а отже з 01.06.2015р. Законом №213- VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначалось, в тому числі відповідно до ЗУ «Про державну службу». З червня 2015р. всі пенсії державним службовцям, в тому числі і перерахунок пенсії здійснюється на загальних підставах, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку з викладеним з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу» не призначаються, раніше призначенні пенсії не перераховуються.
Вважають, що дії управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та законах України, а тому адміністративний позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Просять відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити. В обґрунтування навела обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Лаврів В.В. в судовому засіданні позов не визнав та просив в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування навів обставини викладені у запереченні на позовну заяву.
Заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції, починаючи з 28.04.2004р., позивачу ОСОБА_2 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до довідки Тудорковецької сільської ради Сокальського району №323 від 21.07.2015р. позивачу в період роботи з 01.04.2009р. до 31.03.2014р. виплачені: 9698,69грн. - матеріальна допомога на оздоровлення; 1841,19грн. - премія; 537,85грн. - надбавка за високі досягнення у праці; 6878,89грн. - індексація заробітної плати; 7765,98грн. - грошова винагорода за безперервну працю.
18.09.2015р. позивач звернулася до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку її пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, вказаних у довідці № 323 від 21.07.2015р.
За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем Управлінням Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області листом № 8043/03-34 від 05.11.2015р. ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії.
На підставі ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до вказаних Законів нараховуються страхові внески, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна і додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці».
Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди за безперервну працю враховуються під час обчислення середнього заробітку, на них нараховуються страхові внески, а тому останні повинні враховуватися при обчисленні пенсії державного службовця.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошова винагорода за безперервну працю, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу надано пенсійним органом положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, суд прийшов до висновку, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.І ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003р.).
Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з нн.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Також спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість та підставність заявленого позову, через що останній підлягає до часткового задоволення, при цьому належить визнати протиправною діяльність управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області при призначенні ОСОБА_2 пенсії, що полягає у неврахуванні суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошової винагороди за безперервну працю; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії) , із врахуванням виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошової винагороди за безперервну працю на які нараховувались і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з18 вересня 2015 року включно та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат); решта позовних вимог задоволенню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 17, 104, 158, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною діяльність управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області при призначенні ОСОБА_2 пенсії, що полягає у неврахуванні суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошової винагороди за безперервну працю.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії) , із врахуванням виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошової винагороди за безперервну працю на які нараховувались і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з18 вересня 2015 року включно та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сокальський районний суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий: М. Я. Адамович