Справа № 636/2030/16-а
н/п 2-а/636/147/16
16 червня 2016 року м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Панаід І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, в якому просила суд визнати неправомірним рішення відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця, скасувати вказане рішення, та зобов'язати відповідача з 01 травня 2016 р. здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії.
Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 08.06.2016 відкрито скорочене провадження у справі.
Позовні вимоги підтверджуються: паспортом позивача, пенсійним посвідченням, трудовою книжкою, довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям №57 від 29.04.2016 р.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, приходжу до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 16.12.1993 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати.
29 квітня 2016 р. позивач звернулась до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату №57 від 29.04.2016 року, виданої Чугуївською міською радою Харківської області у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
06 травня 2016 р. рішенням Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії " та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 - VIII перерахунки не проводяться.
15.06.2016 року відповідач надав до суду заперечення проти позову ОСОБА_1, в яких просив відмовити в задоволенні позову, з тих підстав, що згідно ст.37-1 Закону України "Про Державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " від 09.12.2015 року № 213 - VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу»,«Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, та з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», не є вірними, оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує в порядку ст. 94 КАС України, отже з відповідача на користь позивача повинні бути стягнені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 р., постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Скасувати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 1048-02/23 від 05.05.2016 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії - на 16.12.1993 року.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем її роботи на державній службі - на посаді начальника відділу Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №57 від 29.04.2016 року, виданої Чугуївською міською радою Харківської області про заробітну плату у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Стягнути з Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя -