10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"16" червня 2016 р. Справа № 295/3828/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,
позивача та представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скаргі Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та ОСОБА_1 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "29" березня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом, в якому просив визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності з довідкою командира військової частини НОМЕР_1 за № 8115 від 24.11.2015 року та начальника фінансового управління Генерального штабу ЗСУ за № 305/1656 від 17.12.2015 року та п.7 грошового атестату ЗУ № 174979 з 16.10.2015 року.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 29 березня 2016 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку розміру та виплаті пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки командира військової частини НОМЕР_1 за № 8115 від 24.11.2015 року та начальника фінансового управління Генерального штабу ЗСУ за № 305/1656 від 17.12.2015 року та п.7 грошового атестату ЗУ № 174979, з сум яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 01 листопада 2015 року.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду та прийняти нове - про задоволення позову в повному обсязі. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають матеріалам справи та резолютивна частина позову не узгоджуються з прохальною частиною позову, що призведе до неможливості виконати судове рішення в подальшому. Окрім того, позивач зазначає, що судом невірно зазначено дату, з якої має бути відновлено право.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, також просить скасувати судове рішення та прийняти нове - про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається на те, що висновки суду не відповідають рішенню Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015 у справі №1-9/2015.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Як убачається з матеріалів справи, позивач із 16.10.2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При зверненні до відповідача за призначенням пенсії обласним військовим комісаріатом було направлено відповідні документи для призначення пенсії, які зазначено відповідно до грошового атестату Серії ЗУ №174979, однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано усі види грошового забезпечення, зазначені в атестаті, зокрема, не враховано щомісячної додаткової грошової винагороди за 2015 рік, грошової допомоги на оздоровлення за 2015 рік, матеріальної допомоги за 2015 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні, які зазначено в грошовому атестаті Серії ЗУ №174979, з 16 жовтня 2015 року.
17 лютого 2016 року, позивач звернувся до відповідача з вимогою врахувати зазначені виплати при призначенні пенсії, а також надав додаткові довідки про отримання виплат, які підлягають включенню та призначення пенсії, однак відповідачем відмовлено у врахуванні додаткових виплат при призначенні пенсії.
Суд першої інстанції надаючи правову оцінку діям відповідача дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно та зобов"язав відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки командира військової частини НОМЕР_1 за № 8115 від 24.11.2015 року та начальника фінансового управління Генерального штабу ЗСУ за № 305/1656 від 17.12.2015 року та п.7 грошового атестату ЗУ № 174979, з сум яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 01 листопада 2015 року.
Колегія суддів не може в повній мірі погодитися з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007, № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
До одноразової винагороди відноситься винагорода за тривалість безперервної військової служби, яка виплачується в кратності виходячи з посадового окладу і окладу за військовим званням (додаток № 25 до постанови № 1294).
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Також, одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Отже, зазначені допомоги та премії є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні бути враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески.
Та обставина, що ОСОБА_1 нараховувалися та виплачувалися грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії та одноразова грошова допомога при звільненні, а також те, що із зазначених сум оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підтверджується грошовим атестатом та довідками, виданими Житомирським обласним військовим комісаріатом №305/587 від 19.10.2015 року, №7413 від 21.10.2015 року, від 17.12.2015 №305/1656 та від 24.11.2015 №8115.
Однак, при ухваленні судового рішення, судом першої інстанції не звернуто увагу, що при призначенні пенсії позивачем надавалися документи, які підтверджують отримання ним у 2015 році щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та одноразової грошової допомоги при звільненні, які зазначено в грошовому атестаті Серії ЗУ №174979, а тому не врахування таких виплат з часу призначення пенсії є протиправним, а тому вимоги позивача щодо врахування зазначених виплат при призначенні пенсії, з 16 жовтня 2015 року є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що уточнені довідки щодо додаткових видів грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при призначенні пенсії надано позивачем лише 17.02.2016 року, що підтверджується його заявою та не заперечується при розгляді справи судом апеляційної інстанції, а тому висновки суду щодо перерахунку пенсії з 01.11.2015 року є безпідставними. Так само, є безпідставини і вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії з 16 жовтня 2015 року згідно його заяви від 17.02.2016 року.
Так, зі змісту довідок від 17.12.2015 №305/1656 та від 24.11.2015 №8115 вбачається, що зі всіх додаткових видів грошового забезпечення сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а тому, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення - щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, одноразових додаткових премій та винагороди за участь в АТО, зазначених у вказаних довідках з 01 березня 2016 року.
Однак, суд раніше в своєму рішенні зазначив, що частина видів грошового забезпечення неправомірно не врахована відповідачем при призначенні пенсії з 16 жовтня 2015 року, а саме, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та одноразової грошової допомоги при звільненні, які зазначено в грошовому атестаті Серії ЗУ №174979, а тому з 01 березня 2016 року пенсія позивачу підлягає перерахунку без урахування виплат, які зазначено в грошовому атестаті Серії ЗУ №174979 та враховані при призначенні пенсії.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з твердженням відповідача про те, що при перерахунку пенсії позивачу слід керуватися виключно обставинами, встановленими рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі №4-рп/2015 щодо тлумачення ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини першої статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Згідно правових висновків Верховного Суду України, викладених у його постанові від 10.03.2015р. у справі №21-70а15 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Запорізького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, Верховний Суд України дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судове рішення підлягає скасуванню, з прийняттям нового - про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "29" березня 2016 р. скасувати та прийняти нову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не врахування при призначенні пенсії усіх виплат, які зазначено в грошовому атестаті та щодо відмови у врахування при призначенні пенсії додаткових видів грошового забезпечення згідно заяви від 17.02.2016 року.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при призначенні ОСОБА_1 пенсії з 16 жовтня 2015 року та виплатити пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди за 2015 рік, грошової допомоги на оздоровлення за 2015 рік, матеріальної допомоги за 2015 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні, які зазначено в грошовому атестаті Серії ЗУ №174979, з 16 жовтня 2015 року.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 березня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, одноразових додаткових премій та винагороди за участь в АТО згідно довідок від 17.12.2015 №305/1656 та від 24.11.2015 №8115, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, без урахуванням виплат, які зазначено в грошовому атестаті Серії ЗУ №174979 та враховані при призначенні пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "21" червня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003
- ,