07 червня 2016 р.м.ОдесаСправа № 520/13915/15-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Куриленко О.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.
за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 21 грудня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, про визнання протиправним рішення, яке полягає у відмові від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність, про зобов'язання на найближчій сесії прийняти рішення по суті про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність, -
07 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Одеської міської ради, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради, яка полягає в ухиленні від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- визнати протиправним рішення Одеської міської ради, прийняте на засіданні сесії Одеської міської ради від 10 червня 2015 року, яке полягає у відмові від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- зобов'язати Одеську міську раду на найближчій сесії прийняти рішення по суті про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Постановою від 21 грудня 2015 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Київський районний суд м. Одеси відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи,просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою задовольнити його адміністративний позов в повному обсязі.
Одеська міська рада письмових заперечень на апеляційну скаргу не надала.
Ухвалюючи постанову про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції встановив, що позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом ІІ групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджено посвідченням Серії НОМЕР_2.
Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані надати допомогу інвалідам війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.
У 2006 році ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому оскаржував бездіяльність Одеського міського управління земельних ресурсів та Одеської міської ради.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 01 червня 2006 року позов ОСОБА_1 задоволений та зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів у встановленому земельним законодавством України порядку підготувати всі необхідні документи для надання позивачу земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка), 42. також цим рішенням зобов'язано Одеську міську раду у встановленому законом порядку внести документи по наданню позивачу земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка),на розгляд сесії Одеської міської ради.
Суд першої інстанції також встановив, що рішенням Одеської міської ради від 05 жовтня 2007 року 1784-V ОСОБА_1 наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка), 42, для будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських споруд.
Рішенням Одеської міської ради від 29 жовтня 2014 року № 5682-VІ внесено уточнення до пункту 69 додатка до рішення Одеської міської ради від 05.10.2007 року № 1784-V «Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», в частині адреси земельної ділянки, а саме: замість адреси «АДРЕСА_1 на розі з вул. Художника Федорова (колишня Пархоменка), 42» вважати вірною адресу «… АДРЕСА_1-Г».
13 грудня 2011 року між Комунальним підприємством «Земельно-кадастрове бюро при управлінні земельних ресурсів» та ОСОБА_1 укладений Договір №146/11-фіз про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Комунальним підприємством «Земельно-кадастрове бюро при управлінні земельних ресурсів» розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: м. Одеса, Київський район, АДРЕСА_1-Г.
Висновками Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01/11657-22ПЗ-К від 22 квітня 2014 року і Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області № 711/В від 26 червня 2014 року вищевказаний проект землеустрою погоджений.
01 жовтня 2014 року Управлінням Держземагенства у м. Одеса проведена державна реєстрація вказаної земельної ділянки і присвоєний кадастровий номер НОМЕР_1, що підтверджено Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5101439412014 від 01 жовтня 2014 року.
Суд першої інстанції встановив, що 14 серпня 2015 року позивач звернувся до Одеської міської ради з заявою щодо відведення йому у приватну власність земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1
На вказане звернення позивач 10 вересня 2015 року отримав лист № 01-26/Л-34-950/2, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив, що проект рішення Одеської міської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (присадибна ділянка)», вносився на сесію Одеської міської ради від 10.06.2015 року, але даний проект не набрав достатню кількість голосів. Також позивача було повідомлено, що зазначений вище проект рішення буде внесено вдруге на чергову сесію Одеської міської ради.
З посиланнями на приписи ст. ст. 13, 14, 19 Конституції України, ч. 1 ст. 10, ч. 3 ст. 24, ст. 25, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. «б» ст. 12, ст. 80, ст. 83, ч. 1 та ч. 3 ст. 116, ч. 9 ст. 118, ст. 186-1 Земельного кодексу України, враховуючи положення ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою встановлено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, оскільки рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 року № 6489-VI затверджений новий Генеральний план земель м. Одеси, а план зонування території м. Одеси не розроблявся, внаслідок чого планування територій у м. Одесі здійснюється шляхом розроблення Генерального плану та детальних планів у відповідних межах у м. Одесі, та за відсутності детального плану території у м. Одеси, до якої віднесена земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1, на час подання позивачем проекту землеустрою, суд першої інстанції дійшов висновку, що Одеська міська рада у відповідності до імперативного припису щодо заборони передачі (надання) земельних ділянок для містобудівних потреб, не мала, у даному випадку, права приймати рішення про затвердження проекту землеустрою.
Також суд першої інстанції встановив, що за наведених обставин, Одеською міською радою на сесії від 10.06.2015 року не було прийнято жодного рішення щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, що виключає існування такого предмета спору у даній адміністративній справі та відповідно виключає можливість задоволення вимоги позивача про визнання протиправним рішення Одеської міської ради від 10.06.2015 року щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність позивачу безоплатно земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1.
Перевіряючи правомірність вимог позивач про визнання протиправною бездіяльності Одеської міської ради щодо ухилення від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність позивачу безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, суд першої інстанції встановив, що на сесії Одеської міської ради від 10.06.2015 року проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність позивачу безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Проект рішення) розглядався, але не набрав необхідної кількості голосів депутатів Одеської міської ради для прийняття відповідного рішення.
За таких обставин суд першої інстанції зазначив, що розглядати дії Одеської міської ради, яка є колегіальним органом, як бездіяльність, або ухилення від прийняття рішення є необґрунтованим, оскільки, Одеська міська рада проект рішення виносила на засідання сесії від 10.06.2015 року та проводила голосування, по результатам якого рішення не було прийнято, що виключає підстави розглядати такі дії Одеської міської ради протиправними.
Також суд першої інстанції встановив, що підставою не затвердження проекту та передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки є відсутність детального плану території в межах земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. При цьому суд першої інстанції зазначив, що по суті ця підстава має тимчасовий характер, про що також зазначено у листі департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 10.09.2015 року на ім'я позивача, в якому вказано, що даний проект буде повторно внесено на чергову сесію Одеської міської ради.
Не встановив суд першої інстанції підстав для задоволення вимог про зобов'язання Одеської міської ради прийняти рішення по суті про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, з огляду на відсутність детального плану території в межах земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_1, що передбачає заборону для Одеської міської ради прийняти відповідне рішення.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції також послався на ст. 7, ст. 140 Конституції України, ст. 10, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 та рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № Я(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи від 11.03.1980 року, яка передбачає здійснення територіальною громадою, в особі її представницьких органів, права на самостійність у вирішенні питань місцевого значення, що пов'язані з її життєдіяльністю, яке виражається у свободі вибору варіантів поведінки при вирішенні тих чи інших питань віднесених до повноважень відповідних органів місцевого самоврядування у межах, в спосіб та на підставах визначених Конституцією та законами України, оскільки в такому випадку обмежується свобода розсуду, яка виражається у можливості обрання з кількох юридично допустимих рішень те, яке даний орган вважає найкращим за даних обставин та розглядається як дискрецією органу.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що зобов'язання Одеської міської ради, яка приймає рішення на основі адміністративного розсуду, прийняти рішення певного змісту, не можливо, оскільки це обмежує дискрецію органу, якою Одеська міська рада володіє виходячи з того, що рішення місцевих рад приймаються шляхом проведення голосування депутатів відповідної ради, які в свою чергу мають право на обрання з кількох юридично допустимих рішень та, яке депутат вважає найкращим за даних обставин.
Провівши системний аналіз ч. 3 ст. 2, ч. 1 ст. 6 КАС України, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач не навів підстав, які б підтвердили факт порушення Одеською міською радою його прав при неприйнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність позивачу безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення апелянта, представника відповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена частково.
Апеляційний суд встановив, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12), як інвалід війни ІІ групи (а.с. 13), 20 серпня 2003 року звернувся до Одеської міської ради із заявою про надання земельної ділянки у межах міста (Київський район) для будівництва житлового будинку (а.с. 62).
Як встановлено постановою Київського районного суду м. Одеси від 01.06.2006 р. по справі № 2-1936, яка набрала законної сили 15.11.2006 р. (а.с. 14-15), у зв'язку з протиправною бездіяльністю Одеської міської ради та Одеського міського управління земельних ресурсів стосовно звернень ОСОБА_1 1997 року, 20 серпня 2003 року та 15 травня 2004 року про надання земельної ділянки у межах міста (Київський район) для будівництва житлового будинку, суд зобов'язав:
- Одеське міське управління земельних ресурсів у встановленому земельним законодавством України порядку підготувати всі необхідні документи для надання ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка), 42;
- Одеську міську раду у встановленому законом порядку внести документи по наданню позивачу земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка),на розгляд сесії Одеської міської ради.
05.10.2007 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1784-V «Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі» в додатку до якого пунктом 69 відповідний дозвіл наданий ОСОБА_1 на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в м. Одесі по АДРЕСА_1, на розі вул. Художника Федорова (колишня Пархоменка), 42 (а.с. 18)
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 01.10.2014 р. наданого на запит ОСОБА_1, земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1-Г, загальною площею 0,1000 га., з цільовим призначенням «Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка віднесена до категорії земель «землі житлової та громадської забудови», присвоєний кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с. 20-22). Також у зазначеному витязі вказано, що земельна ділянка зареєстрована Управлінням Держземагенства у м. Одесі на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 25.07.2013 р. виготовленим КП «Земельно-кадастрове бюро при Управлінні земельних ресурсів» (а.с. 23-69).
29.10.2014 року рішенням Одеської міської ради № 5682- VІ «Про внесення уточнень по пункту 69 додатка до рішення Одеської міської ради від 05.10.2007 року № 1784-V «Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі» в частині адреси земельної ділянки» адреса «АДРЕСА_1, на розі вул. Художника Федорова (колишня Пархоменка), 42» змінена на адресу «АДРЕСА_1-Г» (а.с. 19).
Відповідно до матеріалів справи проект землеустрою погоджений постійною комісією з будівництва та архітектури Одеської міської ради 17.09.2010 р. № 2512/-2-ГС (а.с. 30).
Управлінням Держземагенства у м. Одесі у червні 2014 р. надало лист № 660/02 «Про перелік обмежень у використанні земельної ділянки» (а.с. 34-35) та позитивний висновок про розгляд матеріалів землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 № 711/В (а.с. 36-38), в якому зазначено про наявність всіх необхідних документів
20 листопада 2014 року департаментом комунальної власності Одеської міської ради листом за № 01-20/892 голові постійної комісії із землеустрою та земельних правовідносин Одеської міської ради наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1, для визначення можливості подальшого розгляду на черговому засіданні сесії Одеської міської ради питання затвердження даного проекту землеустрою та передачу у приватну власність гр. ОСОБА_1 земельної ділянки, площею 0,1000 га., за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с. 68-69). Таким чином, посилання суду першої інстанції щодо звернення позивача до Одеської міської ради із заявою щодо відведення земельної ділянки у власність саме 14 серпня 2015 року, не відповідає дійсності та спростовано матеріалами справи.
Відповідно до відомостей з офіційного сайту Одеської міської ради (http://www.odessa.ua) наприкінці 2014 року було проведено дві сесії Одеської міської ради 29 жовтня 2014 року та 24 грудня 2014 року.
Відповідно до п. «в» ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час подання до Одеської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 - 20.11.2014 р.) безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадян встановлений ст. 118 Земельного кодексу України. При цьому, відповідно до матеріалів справи, та про що сторони не заперечують, поданий 20 листопада 2014 року департаментом комунальної власності Одеської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1, має всі необхідні погодження передбачені ст. 186-1 Земельного кодексу України.
Частиною 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України, органам, які здійснюють погодження, встановлена пряма заборона вимагати при погоджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність:
- додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»;
- надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
- проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Частиною 9 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 10 та ч. 11 ст. 116 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Враховуючи встановлені обставини справи, та приписи Земельного кодексу України, в редакції чинній на час подання до повноваженого органу Одеської міської ради - комісії із землеустрою та земельних правовідносин, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1, апеляційний суд встановив, що поданий 20.11.2014 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1, Одеська міська рада зобов'язана була розглянути на сесії, яка проводилась 24.12.2014 р.
Відповідно до матеріалів справи (а.с. 83, 84-85) позивач у 2015 році неодноразово звертався до Одеського міського голови із заявами щодо повідомлення причин неприйняття рішення про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та надання земельної ділянки у власність, на які отримував відповіді (а.с. 86, 87) щодо винесення зазначеного питання на розгляд сесії міської ради 10.06.2015 р. та 10.09.2015 р., але не набрання цим проектом необхідної кількості голосів.
Відповідно до письмових заперечень Одеської міської ради, 10.06.2015 року не набрання необхідної кількості голосів проектом рішення про затвердження проекту щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1, Одеська міська рада обґрунтовує відсутністю детального плану території, до якої віднесена земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1, на час подання проекту землеустрою (а.с.94). Також Одеська міська рада зазначає про те, що жодного рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу позивачу у власність земельної ділянки, не приймалось.
Відповідно до наданих Одеською міської радою, на вимогу апеляційного суду доказів:
- до порядку денного ХХХ серії Одеської міської ради від 10.06.2015 р. пунктом 6.13 включений проект «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)» (а.с. 133-137).
- відповідно до протоколу ХХХ серії Одеської міської ради від 10.06.2015 р. (а.с. 170-175) не прийнято рішення по проекту внесеному постійною комісією з землеустрою та земельним правовідносинам «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)»
- до порядку денного ХХХІ серії Одеської міської ради від 10.09.2015 р. пунктом 6.11 включений проект «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)» (а.с. 141-146).
- відповідно до протоколу ХХХШ серії Одеської міської ради від 10.09.2015 р. (а.с. 155-162) не прийнято рішення по проекту внесеному постійною комісією з землеустрою та земельним правовідносинам «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)»
Відповідно до листа управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.04.2016 року № 01-11/1217, наданого Одеською міською радою на виконання ухвали апеляційного суду про витребування доказів, детальний план території, до якою входить земельна ділянки за адресою: АДРЕСА_1, не розроблявся та відповідно не затверджувався (а.с. 132).
Враховуючи встановлені при апеляційному перегляді справи фактичні обставини справи, відповідно до письмових заперечень Одеської міської ради на адміністративний позов, за відсутності у протоколах сесій міської ради причин не прийняття рішень про затвердження проекту, внесеному постійною комісією з землеустрою та земельним правовідносинам, «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)», апеляційний суд встановив, що підставою не прийняття рішень 10.06.2015 р. та 10.09.2015 р. є тільки відсутність детального плану території, до якої входить земельна ділянки за адресою: АДРЕСА_1.
Вирішуючи питання правомірності не прийняття рішень, апеляційний суд зазначає, що 17 лютого 2011 року прийнятий Закон № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності 12.03.2011 р., та частиною третьої статті 24 якого встановлено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Зазначена норма, відповідно до п. 1 та п. 6-1 розділу V Прикінцеві положення Закону України VI «Про регулювання містобудівної діяльності» набрала чинності з 01.01.2013 року та до 01 січня 2015 року не поширювалась на території, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій.
Генеральний план земель м. Одеси затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. № 6489-VI (а.с. 94), при цьому Одеська міська рада зазначає, що план зонування територій у м. Одесі не розроблявся.
Апеляційний суд встановив, що на час подання 20.11.2014 року постійною комісією з землеустрою та земельним правовідносинам проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), не землі міста Одеси поширювала свою дію ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За таких обставин, розглядаючи питання щодо проекту рішення, внесеному постійною комісією з землеустрою та земельним правовідносинам «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)» Одеська міська рада не мала права вимагати, ні від постійної комісії з землеустрою та земельним правовідносинам, ні від апелянта, Детальний план території, до якої входить земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1, оскільки положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не мають зворотної дії у часі.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог про визнання протиправною бездіяльність Одеської міської ради, яка полягає в ухиленні від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), оскільки Одеською міською радою порушені приписи ч. 10 ст. 116 Земельного кодексу України з безпідставним посиланням на необхідність наявності Детального плану території, до якої входить земельна ділянки за адресою: АДРЕСА_1.
Перевіряючи правильність оскарженого судового рішення в частині, якою відмовлено у задоволенні вимог про зобов'язання Одеську міську раду на найближчій сесії прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), апеляційний суд зазначає наступне.
Підстави за яких суд першої інстанції відмовив у задоволенні цих вимог, спростовуються встановленими апеляційним судом фактичними обставинами справи, які підтверджують неправомірну бездіяльність органу місцевого самоврядування, та в силу приписів ч. 11 ст. 116 Земельного кодексу України, з урахуванням постанови Київського районного суду м. Одеси від 01.06.2006 р. по справі № 2-1936, яка набрала законної сили 15.11.2006 р. (а.с. 14-15), ці вимоги, при розгляді судом першої інстанції мали б бути задоволені.
Проте, на час апеляційного перегляду справи, Одеська міська рада надала рішення № 629-VII від 24.04.2016 р., відповідно до якого за результатами розгляду заяви ОСОБА_1, проекту землеустрою та на виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 01.06.2006 р. по справі № 2-1936, Одеська міська рада прийняла рішення, яким відмовила в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Таким чином, питання відновлення порушеного права апелянта, має відбуватись не шляхом зобов'язання Одеської міської ради розглянути на найближчій сесії проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1, а вже шляхом оскарження рішення Одеської міської ради № 629-VII від 24.04.2016 р., оскільки в цьому випадку орган місцевого самоврядування вичерпав свої дискреційні повноваження.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставин, які мають значення для справи, що призвело до порушення норм матеріального і процесуального права та до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п1, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, апеляційна скарга має бути задоволена частково, оскаржена постанова - скасована та ухвалена нова постанова про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 11, 69-723, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 та п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. ст. 207, 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 21 грудня 2015 року скасувати та ухвалити нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради, яка полягає в ухиленні від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
В іншій частині вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складний 14.06.2016 року.
Головуючий: суддя С.Д.Домусчі
суддя М.П.Коваль
суддя О.О.Кравець