16 червня 2016 року № 876/1249/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Дяковича В.П., Носа С.П.
з участю секретаря судового засідання: Джули В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, Головного управління національної поліції у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення з роботи та поновлення на роботі,
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016 апеляційну скаргу задоволено частково. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.01.2016 по справі № 819/3480/15 скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України в Тернопільській області № 323 о/с від 06.11.2015, яким звільнено майора міліції ОСОБА_1, інспектора відділу ДІМ УГБ УМВС з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за п.64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та пунктами 10 та 11 розділу ХI Закону України "Про Національну поліцію", поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора відділу дільничних інспекторів міліції УГБ УМВС з 06.11.2015. В частині поновлення ОСОБА_1 на посаді постанову допущено до негайного виконання. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
25.04.2016 УМВС в Тернопільській області звернулося в суд із заявою про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016. В своїй заяві вказує, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 730/2015 ліквідовано УМВС в Тернопільській області, а наказом МВС України № 1388 від 06.11.2015 «Про організаційно-штатні питання» втратили чинність всі штати органів, установ та підрозділів МВС України, тому просить надати роз'яснення з приводу виконання даного рішення в частині поновлення на посаді інспектора відділу ДІМ УГБ УМВС України в Тернопільській області в той час як зазначену посаду скорочено, а управління перебуває в стадії ліквідації та відповідно вже не фінансується.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи заяви колегія суддів приходить до висновку, що заяву про роз'яснення судового рішення слід відмовити, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
З аналізу даної норми вбачається, що в даному випадку законодавець передбачає роз'яснення рішення, яке може підлягати виконанню, в тому числі й примусовому, а метою такого роз'яснення має бути точне та неухильне виконання судового рішення. Тобто, роз'яснення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.
Постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016 містить у мотивувальній частині мотиви, з яких суд дійшов до висновків та передбачені КАС України підстави для часткового задоволення адміністративного позову.
Так, рішенням суду було встановлено, що наказ УМВС України в Тернопільській області № 323 о/с від 06.11.2015 "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 є незаконним, скасовано в цій частині, та поновлено останнього на посаді інспектора відділу дільничних інспекторів міліції УГБ УМВС.
При вирішенні вказаної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що фактично у заяві про роз'яснення судового рішення заявник не ставить під сумнів зрозумілість судового рішення у даній справі, а просить надати роз'яснення щодо способу виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016 у справі № 819/3480/15. При цьому жодною нормою КАС України чи іншим нормативно-правовим актом не передбачено роз'яснення способу виконання судового рішення.
Із поданої до суду заяви не вбачається, що саме є незрозумілим, в чому полягає неясність, невизначеність у змісті рішення суду про роз'яснення якого просить заявник.
Проте, ч.1 ст.257 КАС України встановлено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
В той же час, ч.1 ст.263 КАС України закріпляє право особи, яка бере участь у справі, та сторони виконавчого провадження на звернення із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Отже, аналізуючи мотивування викладене у поданій до суду заяві про роз'яснення судового рішення суд приходить до висновку, що питання щодо виконання рішення суду (яким чином виконувати рішення суду) повинні вирішуватись у порядку, передбаченому ст.263 КАС України.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що заява УМВС в Тернопільській області про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016 по справі № 819/3480/15 не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.41, 160, 170, 195, 254 КАС України, суд,
Відмовити в задоволенні заяви Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, Головного управління національної поліції у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення з роботи та поновлення на роботі.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : В.П.Дякович
С.П.Нос
Повний текст ухвали складено 21.06.2016.