Справа: № 810/407/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
Іменем України
16 червня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Нестеренко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується Сторонами, Позивач є платником податку на додану вартість, якому в системі електронного адміністрування податку на додану вартість відкрито рахунок №37516000075383.
17 липня 2015 року Позивачем подано до Міжрегіонального Головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с.6-9), в якій у рядку 24 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» відображено 154664631,00 грн., а у рядку 31 «Сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду» - «мінус» 17126,00 грн.
У Витязі з системи електронного адміністрування ПДВ №22072015 на запит Позивача від 22 липня 2015 року, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.11), у рядку «Сума збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних» зазначено 180966285,00 грн.
А з Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №51997270 на запит Позивача від 05 серпня 2015 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.12), вбачається, що Відповідачем здійснено обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим на його рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ показник суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних» відсутні.
Позивач звернувся до Відповідача з Листом «Щодо збільшення реєстраційної суми на електронному рахунку» від 29 вересня 2015 року (вих. №08/11-5103), копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.13-14), та в якому просив надати відповідь щодо причин відсутності у нього суми від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 року та задекларованого ним у рядках 24 та 31 Податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, та строків усунення зазначених недоліків.
Листом Відповідача «Про надання інформації» від 01 грудня 2015 року №44143/7/99-99-15-01-02-17, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 15), повідомлено Позивачу про направлення його звернення до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників для розгляду і надання відповіді по суті порушених питань.
А Листами Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників «Про надання інформації» від 07 грудня 2015 року №26613/10/28-10-39-10-11 та «Про надання відповіді» від 17 грудня 2015 року №27244/10/28-10-06-11, копії яких також наявні в матеріалах справи (а.с.16, 17-18), роз'яснено Позивачу порядок формування реєстраційної суми на електронному рахунку та законні підстави для її автоматичного збільшення. Як правильно встановлено судом першої інстанції, Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників зазначеними вище Листами відповіді щодо причини розбіжностей значення реєстраційної суми на електронному рахунку Позивача з показниками його податкової звітності не надано.
Відповідно до п. 2001.1. ст. 2001 Податкового кодексу України, зокрема система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Пунктом 34 Підрозділу 2 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом, зокрема до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
Аналогічні положення викладено в пп. 3. п. 10 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1177).
30 липня 2015 року на офіційному сайті Відповідача (http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63853.html) ним повідомлено про План заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України №643-VII з удосконалення СЕА. Так, Розділом ІІІ зазначеного Плану передбачено, що зокрема обнулення показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку. З 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) ДФС буде проведено обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, та значення усіх її складових, визначених ПКУ, крім показників У НаклОтр,, У Митн та У НаклВид,, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року. Протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума УНакл зареєстрованим платникам податку збільшиться на: суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (Уовердрафт); суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (УПерепл); суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року; суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року. На кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ.
А в Розділі IV цього Плану зазначено, що починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою УНакл. До 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.
Як вбачається з повідомлення прес-служби Державної фіскальної служби України на офіційному сайті Відповідача від 05 серпня 2015 року (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/209359.html), зокрема ДФС до 10 серпня 2015 зареєстрованим платникам податку сума УНакл буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень, що була надана платниками до 31.07.2015.
Таким чином, Відповідач у серпні 2015 року у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим мав автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), зазначену у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року. Тобто, реєстраційні суми податку на додану вартість на електронному рахунку Позивача підлягають автоматичному збільшенню на зазначені у відповідних рядках Податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року суми.
Проте, як правильно встановлено судом першої інстанції, Відповідачем не вчинено зазначених дій.
Відповідач в апеляційній скарзі посилається на порушення Позивачем порядку заповнення і подання Податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, у зв'язку з чим Відповідачем і не було вчинено передбачених Пунктом 34 Підрозділу 2 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України відповідних дій.
Як вбачається з Квитанції №2, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с.10), подану Позивачем Податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року прийнято та зареєстровано Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників 17 липня 2015 року.
Крім того, пунктом 34 Підрозділу 2 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України передбачено, зокрема, що суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.
Будь-які докази проведення Відповідачем відповідної перевірки правомірності формування Позивачем від'ємного значення, відображеного у рядках 24 та 31 Податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, або доказів про існування податкових повідомлень-рішень, якими йому зменшено суму від'ємного значення за червень 2015 року в матеріалах справи відсутні.
Також, в апеляційній скарзі Відповідач, як на підставу для скасування оскаржуваного ним судового рішення суду першої інстанції, посилається на безпідставне стягнення 1378,00 грн. суми судового збору за рахунок його бюджетних асигнувань, оскільки він є бюджетною установою та у нього відсутні на це бюджетні асигнування.
Проте, згідно з п. 5 частини першої ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, під час прийняття постанови суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
А відповідно до частини першої ст. 94 кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем при зверненні до суду першої інстанції з даним адміністративним позовом сплачено 1378,00 грн. суму судового збору, що підтверджується Платіжним доручення №3191776 від 19 січня 2016 року (а.с.2).
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо наявності підстав для стягнення 1378,00 грн. суми судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення адміністративного позову повністю.
Крім того, Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року у даній справі, зокрема відстрочено Державній фіскальній службі України сплату судового збору до закінчення перегляду судового рішення судом апеляційної інстанції.
Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VI (надалі - Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1) п.3 частини другої зазначеної статті, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
А відповідно до пп. 2) п. 3 частини другої ст. 4 Закону №3674-VI, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги, зокрема на рішення суду ставка судового збору становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні, зокрема позовної заяви.
Як вбачається з адміністративного позову, Позивачем заявлено позовну вимогу немайнового характеру, у зв'язку з чим за подачу апеляційної скарги Відповідач мав сплатити судовий збір у сумі 1515,80 грн. (1378,00 грн. х 110 %), тому як мінімальну заробітну плату встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», яка на перше січня 2016 року становить 1378 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а Постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року - без змін.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (код за ЄДРПОУ 39292197) в дохід Державного бюджету України 1515 (одну тисячу п'ятсот п'ятнадцять) грн. 80 коп. суми судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 21.06.2016 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Степанюк А.Г.
Кузьменко В. В.