Ухвала від 14.06.2016 по справі 826/25797/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/25797/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Межевича М.В.

За участю секретаря: Івченка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "VD MAIS" до Київської міської митниці ДФС про визнання протиправною відмову та зобов'язання перерахувати кошти,-

УСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Науково-виробнича фірма "VD MAIS" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС, в якому просило:

- визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахування (повернення) зайво сплачених ПП "НВФ "VD MAIS" грошових коштів в сумі 59 769, 40 грн. на депозитний рахунок № 37341210020026 ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 39422888, як передоплату для подальших розрахунків;

- зобов'язати Київську міську митницю ДФС перерахувати (повернути) зайво сплачені ПП "НВФ "VD MAIS" грошові кошти в сумі 59 769, 40 грн. на її депозитний рахунок № 37341210020026 ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 39422888, як передоплату для подальших розрахунків.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 березня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує відсутністю правових підстав для підготування висновку про повернення коштів, оскільки відсутні надміру сплачені грошові кошти.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явилися в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 12 вересня 2013 року ПП "Науково-виробнича фірма "VD MAIS" було подано до Київської міської митниці ДФС митну декларацію № 100270000/2013/177275 з метою здійснення митного оформлення ввезеного на територію України товару, за контрактом № 13052013 від 13 травня 2013 року.

Митним органом позивачу було відмовлено у митному оформленні задекларованого товару та оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №100270000/2013/01720.

Підставою для відмови у митному оформленні було прийняте відповідачем рішення про коригування митної вартості товарів № 100270000/2013/300309/2 від 13 вересня 2013 року.

Задекларовані товари були випущені у вільний обіг під гарантійні зобов'язання, шляхом сплати позивачем до Державного бюджету України 59 769,40 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2013 року по справі № 826/16167/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2014 року, адміністративний позов Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "VD MAIS" задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 13 вересня 2013 року № 100270000/2013/300309/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 100270000/2013/01720.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 вересня 2015 року, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2013 року по справі № 826/16167/13-а та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2014 року залишено без змін.

Вищезазначені судові рішення набрали законної сили.

12 жовтня 2015 року позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № 405, в якій, зокрема, просив здійснити перерахування (повернення) зайво сплачених ним коштів у розмірі 59 769,40 грн. на відповідний депозитний рахунок.

Проте листом № 6806/10/26-70-25-01-06 від 10 листопада 2015 року митним органом відмовив у задоволенні заяви позивача щодо повернення йому зайво сплачених коштів, з огляду на відсутністю на те правових підстав.

Вважаючи таку відмову протиправною та не обґрунтованою, позивач з метою захисту та відновлення своїх порушених прав звернувся з відповідним позовом до суду.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Митним кодексом України, Податковим кодексом України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

У відповідності до ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Повернення надмірно сплачених митних платежів здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Держмитслужби України №618 від 20 липня 2007 року, згідно п.1 розділу ІІІ якого платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Положеннями п.п.2-4, 6 розділу ІІІ вищезазначеного Порядку визначений наступний порядок розгляду заяви платника: заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Приписами п.7 розділу ІІІ цього ж Порядку встановлено, що висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь (п.11 розділу ІІІ вищезазначеного Порядку).

Наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України №882/1188 від 30 грудня 2013 року (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пунктом 5 якого встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно із п.7 зазначеного Порядку орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання (п.8 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань).

Відповідно до п.п.10, 11 Порядку на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку. Орган Казначейства протягом п'яти робочих днів повідомляє відповідний орган Міндоходів про перерахування сум помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на рахунки банків та через підприємства поштового зв'язку, уповноважені здійснювати готівкові розрахунки з платниками податків, зазначені у висновку, після чого орган Міндоходів у строк не пізніше п'яти робочих днів повідомляє платників податків про можливість отримання належних їм коштів.

Таким чином, висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів є підставою для виплати Державним казначейством України надмірно сплачених позивачем коштів. Разом з тим, відповідний відділ митного органу перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати та, за потреби, ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № 405 від 12 жовтня 2015 про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 59 769,40 грн. по митній декларації № 100270000/2013/177275 від 12 вересня 2013 року, у зв'язку з тим, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 вересня 2015 року по справі № 826/16167/13-а, рішення про коригування митної вартості товарів від 13 вересня 2013 року № 100270000/2013/300309/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 100270000/2013/01720 були скасовані.

До зазначеної заяви ПП "НВФ "VD MAIS" було додано копії: митної декларації № 100270000/2013/177405; платіжних доручень № 2763 від 11 вересня 2013 року та № 3007 від 12 вересня 2013 року; ухвали Вищого адміністративного суду України від 17 вересня 2015 року у справі № К/800/21118/14.

Проте, у листі від 10 листопада 2015 року № 6806/10/26-70-25-01-06 митним органом зазначено, що правові підстави для повернення коштів з Держбюджету України відсутні. А питання повернення коштів позивачу не було предметом розгляду судової справи № 826/16167/13-а та рішеннями судів не визначено.

Враховуючи, що рішення митного органу про коригування митної вартості товарів від 13 вересня 2013 року № 100270000/2013/300309/2 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 100270000/2013/01720 скасовані, позивачу здійснено оформлення товару за завищеною ціною, що призвело до зайвої сплати митних платежів до бюджету внаслідок безпідставного прийняття відповідачем рішення щодо коригування митної вартості товару.

Таким чином, з вищевикладеного слідує, що у позивача виникло право на перерахунок (повернення) зайво сплачених до державного бюджету митних платежів, а у Київської міської митниці ДФС виник обов'язок щодо підготовки та надання висновку про повернення позивачу надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.

Суд першої інстанції правильно дійшов висновку про протиправність дій відповідача, що полягають у відмові в поверненні позивачу надмірно сплачених коштів у розмірі 59 769, 40 грн., оскільки митним органом не вжито жодних передбачених чинним законодавством дій щодо підготовки відповідного висновку.

Крім того, колегія суддів зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд першої інстанції вказане врахував та вийшов за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін та дійшов правомірного висновку про зобов'язання Київську міську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплачених коштів ПП "НВФ "VD MAIS" та направити його разом з іншим передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Київську міську митницю ДФС перерахувати (повернути) зайво сплачені ПП "НВФ "VD MAIS" грошові кошти в сумі 59 769, 40 грн. на його депозитний рахунок, то колегія суддів вважає, що дані вимоги не підлягають задоволенню, так як повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів державного казначейства. Повернення вказаної суми грошових коштів можливо лише за умови надання відповідачем органу казначейської служби відповідного висновку.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, а саме, визнання протиправною відмови Київської міської митниці ДФС у здійсненні перерахування (повернення) зайво сплачених ПП "НВФ "VD MAIS" грошових коштів в сумі 59 769,40 грн. та зобов'язання Київську міську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплачених коштів ПП "НВФ "VD MAIS" у розмірі 59 769,40 грн.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 березня 2016 року.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.

Відповідно до ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 березня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Межевич М.В.

Повний текст виготовлено: 15 червня 2016 року.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Межевич М.В.