Номер провадження 2-а/754/318/16
Справа №754/6178/16-а
Іменем України
09 червня 2016 року
суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії та просить суд:
- визнати протиправними дії та рішення відповідача від 18.04.2016 року щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-72 зп від 04.02.2016 року;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату позивачу пенсію відповідно до ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 % відсотків від розміру моєї місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-72зп від 04.02.2016 року, без обмеження її максимального розміру;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з суб'єкта владних повноважень Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь позивача витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 21 коп.
Вказані позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 22 вересня 2011 року був звільнений з роботи в органах прокуратури України (з посади заступника начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства - начальника управління нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ Генеральної прокуратури України) згідно з наказом Генерального прокурора України № 3089 від 22.09.2011 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ст. 38 КЗпП України).
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ Дарницьким районним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві 29 липня 2002 року позивачу призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90 % відсотків від розміру місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У квітні 2016 року позивач звернувся в Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної мені пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України №18-72зп від 04 лютого 2016 року, долученої до заяви.
18 квітня 2016 року рішенням заступника начальника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року.
Позивач вважає дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та прийняте ним рішення про відмову в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-УІІІ незаконними і такими, що порушують його Конституційні права на соціальний захист та на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду за захистом своїх прав з наступних підстав. Вважає посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є необґрунтованими також і тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Крім того, цей Закон регулює лише питання призначення пенсій після 01.06.2015 року, а не їх перерахунок. Таке застосування Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. На підставі цього, позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом.
20.05.2016 року представник відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії розрахований відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та становить 90% із середнього заробітку. 01 квітня 2015 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України», Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на даний час не має. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від02.03.2015 року № 213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення позивача не визнанні у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, то наданий час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відсутні. Також зазначає, що відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» чітко вказано, що «пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в який розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших виплат встановлених законодавством) перевищує максимальний розмір пенсії встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без ідексації, без застосування положень ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом». Пенсія позивача складає 20 284 грн. 50 коп. Пенсія виплачувалась в повному обсязі без обмеження. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928-УІП встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць від 1 січня 2016 року складає 1074 гривні. В частині 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, № 105 8-ХІV визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Тому, з вищевикладеного вбачається, що пенсія ОСОБА_1 складає 20 284 грн. 50 коп. Максимальний розмір пенсії згідно чинного законодавства становить 10 740 гри. Таким чином, позивач не має права на перерахунок пенси, оскільки, розмір його пенсії є більшим ніж максимальний розмір пенсії встановлений Законом. З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-УШ від 24 грудня 2015 року Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911 -VIII в частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 12-13, ст. 82) було доповнено речення такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального фонду) або щомісячного грошового утримання ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України». «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740 гривень. Оскільки, розмір пенсії позивача є більшим ніж максимальний розмір пенсії, то відповідно до вищезазначених Законів перерахунок не передбачений.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% суми заробітної плати.
14.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Уравління з завою про перерахунок уже призначеної пенсії, згідно якої просив зробити перерахунок пенсії за вислугу років починаючи з 01.01.2016 року. До даної заяви позивачем було надано довідку Генеральної прокуратури України № 18-72 зп від 04.02.2016 року про заробітну плату. Листом від 18.04.2016 року Управління надало відповідь з відмовою в проведенні перерахунку, посилаючись на те, що відсутні підстави для проведення перерахунків пенсії призначених за нормами Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В своїх запереченнях представник відповідача посилається на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213, на підставі якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року визначено максимальний розмір пенсії, а саме: не більше десяти прожиткових мінімумів.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 на надає доказів того, що звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії саме 14.04.2016 року у суду відсутні підстави вважати, що у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії саме з 14.04.2016 року. В матеріалах справи міститься лист-відмова відповідача у проведення перерахунку пенсії від 18.04.2016 року, отже саме з цього моменту між позивачем та відповідачем виникли правовідносини.
З 01.10.2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
З таких обставин, суд вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії такою, що не відповідає вимогам законодавства.
Разом з тим, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць від 1 січня 2016 року складає 1074,00 гривні.
В частині 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ХІУ визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Максимальний розмір пенсії згідно чинного законодавства становить 10740,00 грн.
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIІІ від 24 грудня 2015 року.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 91 І-VIII в частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 12-13, ст. 82) було доповнено речення такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України». «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740,00 гривень.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 18.04.2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 04.02.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати з урахуванням обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-72 зп від 04.02.2016 року.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1, перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» згідно довідки Генеральної прокуратури України від 04.02.2016 року №18-72 зп з розрахунку 90% від розміру місячної заробітної плати з 18 квітня 2016 року з урахуванням обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя: Н.Г. Таран