61022, м.Харків, пр. Науки, 5
15.06.2016р. Справа № 905/1829/16
Позивач: Райгородоська селищна рада, смт. Райгородок Слов'янського р-ну Донецької області
до відповідача: Відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції, м. Слов'янськ
про зняття арешту з нерухомого майна.
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
позивача: ОСОБА_1 - за дов., ОСОБА_2 - за дов.
відповідача: не з'явився.
Райгородоська селищна рада звернулась до господарського суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції про зняття арешту з будівлі майстерень і побутових приміщень, площею 365,2 кв.м., позначених на плані літерою Г-1, яка складає 27/100 ідеальних часток та розташована за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 (з 16.10.2014р. адреса: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а»), які належали ТОВ «Екстрафарм», накладений відповідачем у рамках виконавчих проваджень №10154998, №16441015, №23492886.
Зважаючи на те, що :
- відповідно до ст.12 Господарського процесуального кодексу України «господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
· спорів про приватизацію державного житлового фонду;
· спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
· спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
· спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
· інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів;
4-1) справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, завданих такою посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю);
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів;
7) справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України;
8) справи за заявами про затвердження планів санації боржника до порушення справи про банкрутство»;
- згідно ч.1 ст.1212 Господарського процесуального кодексу України «скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена», тобто господарський суд вправі розглядати заяви (скарги) карги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби, але в межах уже розглянутих справ (без порушення нового позовного провадження);;
- відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про виконавче провадження» «особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту», тобто згідно цієї правої норми з позовом звертається власник майна і з двома вимогами, що у даному випадку відсутнє;
- згідно ч.4 ст.82 Закону України «Про виконавче провадження» .«рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду;
- у зв'язку з набранням чинності КАС України з 01.09.2005 до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 і 104 названого Кодексу);
- відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення;
- пункт 1 ч.2 статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
- визначення суб'єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
- в даному випадку Відділ державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції виступає саме як суб'єкт владних повноважень, а тому даний спір є публічно-правовим та відповідно до приписів статті 4 і частини другої статті 17 КАС України (за відсутності встановленого законом іншого порядку його судового вирішення) на нього поширюється компетенція адміністративних судів,
господарський суд вважає, що:
1. даний позов подано до господарського суду всупереч вимогам чинного процесуального законодавства;
2. провадження по справі підлягає припиненню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.22, 49, п.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Провадження у справі, порушеній за позовом Райгородоської селищної ради до Відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції про зняття арешту з нерухомого майна, припинити.
Суддя В.І. Матюхін
Надруковано примірників:
1 - до справи;
1 - позивачу;
1 - відповідачу.
Вик
Тел.