Постанова від 14.06.2016 по справі 806/882/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2016 року Житомир справа № 806/882/16

категорія 3.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сичової О.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Баранівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом в якому просить:

- зобов"язати Баранівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 ,а саме : за №23 від 20 серпня 1963 року, зробленого в книзі записів актів громадського стану, зазначеного у свідоцтві про народження ОСОБА_1Й, ІНФОРМАЦІЯ_1, серії IV- УР №1574221, видане Лісовською радою депутатів трудящих Баранівського району, Житомирської області, де в графі "національність батька" виправити з "українець" на "поляк ".

Позивач підтримав заявлені вимоги, просив суд справу розглянути у порядку письмового провадження.

Представник відповідача на адресу суду надіслав лист в якому зазначив, що заперечень проти позовної заяви ОСОБА_1 не має ( а.с.13).

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши докази по справі, вважає що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI).

Так, частиною першою статті 49 ЦК України та статтями 2, 3 Закону №2398-VI визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Суд враховує, що згідно з ч.2 ст.300 ЦК України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25 червня 1992 року № 2494-XII, до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається (ст.11 Закону).

Відповідно до ст.3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 р. №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.

Отже, походження фізичної особи є актом цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Державній реєстрації та внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян підлягає зміна національності фізичної особи.

Закон №2398-VI, згідно статті першої, регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до частин першої, другої, третьої, п'ятої статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

В свою чергу, актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною першою статі 6 Закону №2398-VI визначені повноваження відділів державної реєстрації актів цивільного стану, до яких відноситься, зокрема, внесення змін до актових записів цивільного стану.

Частинами другою-четвертою статті 22 Закону №2398-VI встановлений спосіб реалізації повноважень відділів щодо внесення змін до актового запису. Вказано, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою:

- особи, щодо якої складено актовий запис;

- одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини;

- опікуна недієздатної особи;

- спадкоємців померлого;

- представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Окрім Закону, більш розширено відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793 (далі - Правила №96/5) та Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою КМ України №1064 від 22.08.2007 року (далі - Порядок №1064).

Так, у Правилах №96/5 містяться аналогічні Закону норми щодо порядку внесення змін до актових записів цивільного стану, а саме, відповідно до пунктів 1.14, 2.1, 2.5, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, крім інших, особою, щодо якої складено актовий запис; спадкоємцем померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

При цьому, згідно пункту 1.1 Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до пункту 2.12 Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого Наказом № 96/5 від 12.01.2011, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Керуючись вищевказаними нормами, а також з метою внесення змін до відповідних актових записів цивільного стану, позивач і звернувся з заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Однак, отримав висновок про неможливість внесення змін (а.с.10).

В матеріалах справи містяться ряд документів, які, на думку позивача, підтверджують, що він та його батько за національністю є поляками.

Згідно копії свідоцтва про народження (а.с.9) ОСОБА_1 народився 01.08.1963. Батько позивача - ОСОБА_2, відповідно до довідки виданої позивачу ОСОБА_3 Вікарієм Києво - Житомирської Дієцезії від 09.08.2015 №25/5 (а.с.7) працював в період з 1984 по 1990 роки у костьолі святої Софії у Житомирі, був практикуючим католиком, дотримувався католицьких традицій, цікавився та поважав польську культуру і був похований за католицьким обрядом. Як вбачається з довідки, виданої Богунським РВ у м.Житомирі УДМС у Житомирській області, в заяві про видачу паспорта зразка СРСР ОСОБА_4 - матері батька позивача в графі "національність" зазначено полька (а.с.6).

Відповідно до рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 08.07.2015 встановлено факт, що має юридичне значення, а саме приналежність батька ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, до польської національності. (а.а.5)

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо зобов'язання Баранівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, а саме: за №23 від 20 серпня 1963 року, зробленого в книзі записів актів громадського стану, зазначеного у свідоцтві про народження ОСОБА_1Й, ІНФОРМАЦІЯ_1, серії IV- УР №1574221, видане Лісовською радою депутатів трудящих Баранівського району, Житомирської області, де в графі "національність батька" виправити з "українець" на поляк є обгрунтованими та підлягають задоволеню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір у сумі 551,20 грн. необхідно відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Баранівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язання Баранівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, а саме: за №23 від 20 серпня 1963 року, зробленого в книзі записів актів громадського стану, зазначеного у свідоцтві про народження ОСОБА_1Й, ІНФОРМАЦІЯ_1, серії IV- УР №1574221, видане Лісовською радою депутатів трудящих Баранівського району, Житомирської області, де в графі "національність батька" виправити з "українець" на поляк.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Баранівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області 551,20 грн, сплаченого судового збору.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Сичова